2021. november 29., hétfő

Ruta Sepetys: A ​csend forrásai + Nyereményjáték



Sziasztok!

A Maxim Könyvkiadónál jelent meg Ruta Sepetys legújabb regénye, a hazai rajongók nagy örömére: A csend forrásai. Ez a regény a 2019-es Goodreads Choice Awards Best Young Adult Fiction kategóriájában az előkelő negyedik helyen végzett. A szerző a Franco korszak Spanyolországába viszi az olvasókat, ahol egy tiltott szerelemről olvashatunk a diktatúra árnyékában.  Kövesd végig a blogturné állomásait, és nyerd meg a kiadó által felajánlott nyereménykönyvet! 

Madrid, 1957. Spanyolország a napfény és jó borok ígéretével vonzza a turistákat és üzletembereket. Köztük van a tizennyolc éves Daniel Matheson a családjával. Apja texasi olajbáró, aki üzleti ügyeit intézi. Daniel terve, hogy ezalatt ő a fényképezőgépe objektívjén keresztül megismeri anyja szülőföldjét.
A fotográfia - és a sors - ismerteti össze Anával, akinek a családja a polgárháború óta szenved a zsarnoki hatalom okozta megpróbáltatásoktól. A fényképek nyugtalanító kérdéseket hagynak Danielben, és némelyik veszélyt is jelent számára. Nehéz döntéseket kell meghoznia, hogy megvédhesse azokat, akiket szeret.
Ruta Sepetys mesteri történetmesélő, és e szívszorító regénnyel ismét a történelem legsötétebb időszakainak egyikére vetít fényt. Hovatartozásról, felejthetetlen és tiltott szerelemről, a háború következményeiről, valamint a hallgatásban rejlő erőszakról szól. A sors és a félelem hátborzongató definíciója tárul fel a könyvben.
A könyvet korabeli sajtójelentések, visszaemlékezések és fotók illusztrálják, a háború utáni Spanyolország igaz történetei ihlették.

Rengeteg háborús és történelmi könyvet olvastam az utóbbi időben, így lassan joggal mondhatom, hogy ez a kedvenc zsánerem. Rajongok az ilyen típusú regényekért és mindenért, ami segít abban, hogy megérthessem a múlt azon szeletét, amely emberek millióinak tette tönkre az életét. Minden egyes alkalommal, amikor ilyen típusú regényt veszek a kezembe kettős érzések kezdenek el kavarogni bennem. Egyrészről nagyon izgatott vagyok, másrészről azonban ott motoszkál bennem az a kérdés, hogy vajon meddig hatnak majd rám elementáris erővel az ilyen típusú könyvek? Mikor jön el az a pont, amikor már nem tudnak újdonsággal szolgálni? Hasonló gondolatokkal vettem kézbe Ruta Sepetys legújabb magyarul megjelent regényét is. Az írónő munkássága már nem volt ismeretlen számomra, A tengerbe veszett könnyek című regénye óriási kedvenc lett. Azóta beszereztem a több megjelent kötetet is, de azokat sajnos még nem tudtam sorra keríteni. Mindenesetre nagyon megörültem az új regényének, hiszen az írónő lenyűgöző írásmódja és alapos felkészültsége garantálta számomra, hogy ismét egy újabb nagyszerű történelmi regényt tarthatok majd a kezemben. 

No de mit is lehet tudni az ország történelméről, és ki az a Francisco Franco, akinek a nevéhez a diktatúra kötődik? 

Spanyolországot keserűen megosztotta, gazdaságát pedig tönkretette a polgárháború, ráadásul Franco kormányzata komoly hangsúlyt helyezett a „győztesek” és „legyőzöttek” megkülönböztetésére. Franco 1931-ben lett az ország diktátora és egészen 1975-ig marad tejhatalmú uralkodó.  A jobboldali pártokat beolvasztatta a Falange-ba, minden más pártot és szakszervezetet pedig betiltott.
A második világháborúban Spanyolország formálisan semleges maradt, annak ellenére, hogy egy több mint 45 ezer fős önkéntesnek címzett expedíciós haderőt, a Kék Hadosztályt küldte a Wehrmacht oldalán harcolni a Szovjetunió ellen. A háború után, a francóista diktatúra éveiben jórészt elszigetelődött a világtól, mind gazdaságilag, mind kulturálisan. A 1950-es években azokban elkezdtek nyitni Amerika felé, mert realizálták, hogy az olaj és a turisták sokan lendíthetnek majd az ország helyzetén. Franco uralmának utolsó éveiben politikai és gazdasági liberalizáció kezdődött, ekkor született meg a spanyol turisztikai ipar. A gazdaság gyors fejlődésnek indult és az ország elkezdett felzárkózni. Franco 1975. november 20-án halt meg. Az ország új államfője I. János Károly király lett.

Egy barátom megkérdezte tőlem, hogy miért olvasok ilyen típusú könyveket, hogyan tudok ennyi fájdalmat és szomorúságot elviselni. Azt válaszoltam neki, hogy vannak dolgok, amelyeket egyszerűen nem lehet és nem is szabad elfelejteni. Úgy érzem, ha megismerem ezeket a történeteket hozzájárulok ahhoz, hogy soha ne merüljön feledésbe az, hogy az ember micsoda kegyetlenségre képes. Továbbá ez egyfajta tiszteletadás részemről az áldozatok irányába. Nem felejtem el őket, a szenvedésüket és a hősies hozzáállásukat (hiszen rengetegen vannak, akik nem csak passzíven tűrték a nácik embertelen viselkedését, hanem mindent megtettek annak érdekében, hogy javítsanak a sorstársai helyzetén). Ahogy gondolkodtam ezen a kérdésen halványan eszembe jutott a tanulmányaim során megismert Assmann, akinek a nevéhez a kollektív és egyéni emlékezet megkülönböztetése köthető. Szerinte az egyéni emlékezet az alapja a társadalmi emlékezetnek, de az egyén emlékezetét a társadalom nagyban befolyásolja, mivel az emlékezet tartalmát, mindig a csoporton belüli interakciók és viszonyrendszerek határozzák meg. A csoport tagjai ezeken az emlékeken keresztül tudnak a saját múltjukhoz kapcsolódni, melynek a rekonstrukcióját, mindig az aktuális körülmények módosítják. Assmann szerint maga az emlék a társadalmi kommunikáción keresztül marad fent, vagyis, ha egy eseményről megszakad a társadalmi kommunikáció, akkor az elvész, tehát elfelejtődik. 

A csend forrásai egy lenyűgöző és nagyszerű történelmi regény a csend és a szavak erejéről, a titkokról és az azokat övező veszélyekről. Arról, hogy a család és a barátság a legfontosabb érték az ember számára. Bemutatja, hogy a háború és a diktatúra milyen hatással volt a spanyol nép életére, abban az időszakban, amikor amerikai turisták áradoztak az ország szépségéről. Egy nagyszerű stílusban megírt kötet, mely nem hiányozhat egyetlen hasonló zsánerben olvasó ember polcáról. 

A cselekmény izgalmas, de egyáltalán nem pörgős, sokkal inkább fokozatosan adagolja az írónő az izgalmakat.  Egy másodpercig sem untam a történetet, ámulatba ejtett a sok történelmi adat és a korhű közlésmód. Ahogy haladunk előre az olvasásban,  úgy szembesülünk egyre inkább a francóista diktatúra egyes szeleteivel. Az írónő nem finomkodik, a különböző források és interjúk segítségével a korhű Spanyolországba repít minket, így mi is átélhetjük, bőrünkön érezhetjük az ország aktuális állapotát és hangulatát.  Spanyolország történelmének ezen szeglete letaglózott és teljesen maga alá temetett. Óriási élmény volt olvasni, még mindig kavarognak a fejemben a gondolatok. Hihetetlen belegondolni abba, hogy alig 50 évvel ezelőtt mennyire más állapotok uralkodtak a kedvenc európai országomban. Hogy az emberek mérhetetlen szegénységben éltek és a női csupán biodíszletnek számított a délceg és jóravaló férje mellett. Hogy csecsemőket és kisgyereket ragadtak el a családjuktól, csupán azért, mert a vezetés szerint nem voltak érdemesek arra, hogy a jövő generációját neveljék. Hogy a köztársaságpárti embereket ki akarták írtani, és még a gyermekeik és büntetésre számíthattak a szülők bűneiért. Persze tisztában vagyok vele, hogy ez rengeteg országra igaz és több európai országban is (köztünk Magyarországon is) sötét idők voltak a háború és az azt követő idők, de rendkívül mellbevágó élmény ezt ilyen formában megtapasztalni. 

A karakterek igazán érdekesek, izgalmasak és nagyszerűek. Mind a történet főszereplői, mind pedig a mellékszereplői különös gonddal megalkotott személyek, akiknek az élete összefonódik a francóista birodalomban. Ana, az egyik legszerethetőbb és legszimpatikusabb lány, akiről valaha történelmi regényben olvastam. Ő és a családja (akikkel amúgy egy fedél alatt él) mindent megtesznek annak érdekében, hogy talpon maradjanak. Miután szüleiket kivégezték, rendkívül nehéz dolguk van. Minden egyes fillért félretesznek, hogy egy jobb jövőt teremthessenek maguknak. De lehet egyáltalán jövőjük? Mikor találkozott a fiatal Daniellel, az életük menthetetlenül összefonódott. Hiába a nagy kulturális és földrajzi különbség, mikor együtt voltak minden megszűnt körülöttük. Bár nem lehetett jövőjük, a jelent igyekeztek megőrizni és tökéletessé tenni. A könyv az egyik pofont adja a másik után, mégis kitartóan arra koncentrálunk, hogy a szívünknek kedves személyek egymásra találjanak és mindenki számára happy enddel záródjon. Persze az első pillanattól kezdve tudjuk és érezzük, hogy egy ilyen ellenséges és veszélyes közegben mindenki révbe érjen. Folyamatosan rettegtem attól, hogy valami borzalmas történik a karakterekkel. Amikor pedig beütött a krach, bevallom elmorzsoltam pár könnycseppet. Egyszerűen képtelen voltam rezzenéstelen arccal tovább folytatni az olvasását, hiszen mindenki a szívemhez nőtt, mindenkinek a szívemen viseltem a sorsát. 

A borító nekem nagyon tetszik, szerintem jól visszaadja a könyv hangulatát. 

Összességében az írónőnek ez a regénye is levett a lábamról. Eszméletlen, hogy mennyi időt és energiát fektetett Ruta Sepetys abba, hogy megírja ezt a könyvet. Példaértékű, ettől válik igazán hitelessé a történet. Minden elismerésem az övé. Csodálatos, lenyűgöző és egyszerűen zseniális ez a könyv. Az írónőnek az volt a célja, hogy emlékezzünk…erre a történetre pedig garantáltan emlékezni fogsz. Mindenképpen olvassátok el. Nem egy könnyű történet és igencsak megsebzi az ember lelkét, de bátran ajánlom mindenkinek.


Értékelés: 5/5

Ha az értékelés után úgy érzed, hogy ennek a könyvnek helye van a polcodon, akkor ITT tudod megrendelni. ITT pedig bele is olvashatsz a könyvbe. 




Nyereményjáték

Madrid csodálatos főváros, amit mindenkinek látnia kell! Négy állomáson négy érdekességet állítunk Madridról, döntsétek el, hogy igaz vagy hamis az állításunk és a választ írjátok be a rafflecopter doboz megfelelő sorába.
Az értesítő levél megküldése után a nyerteseknek 72 óra áll rendelkezésre válaszolni az e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. Figyelem! A kiadó kizárólag magyarországi címre postáz!

ÉRDEKESSÉG

Az európai fővárosok közül Madrid rendelkezik a legmagasabb tengerszint feletti magassággal.



a Rafflecopter giveaway

Állomások

11.29 Csak olvass!
12.01 Könyv és Más
12.03 Veronika’s Reader Feeder

2021. november 25., csütörtök

Dawn Casey: Mesék télre + Nyereményjáték

Sziasztok!

A Móra Kiadó idén egy csodaszép kötettel segíti a hosszú téli napokra való hangolódást. A Mesék télre egy gyönyörűen illusztrált mesegyűjtemény, amelyben a világ minden tájáról találhatunk történeteket. Tartsatok velünk a Blogturnén, és nyerjétek meg a Móra Kiadó által felajánlott példányt a könyvből!

Kuckózzunk be a kandalló mellé ezzel a szívmelengető mesekönyvvel, és ünnepeljük együtt a tél csodáit! Fedezzük fel a fagyos tájakat, ismerjük meg a havasi tündéreket, a Jegesmedvekirályt és a többi hőst a sok-sok kaland során, amelyek próbára teszik a barátság erejét. Ez a gyönyörűen illusztrált könyv téli meséket gyűjt csokorba a világ minden tájáról: Észak-Amerikától Szibériáig, Kínától Skóciáig. A díjnyertes szerző, Dawn Casey és a grafikus, Zanna Goldhawk varázslatos könyvet alkottak, amely nemzedékek féltett kincse lesz.






Most, hogy itt a hideg és a rossz idő, nincs is jobb annál, mint bebújni egy jó meleg takaró alá, elbújni egy saját kis odúba, és a kedvenc könyveinket olvasni. Bizonyára így vannak ezzel a legkisebbek is, akik a betűk ismerete híján szüleikre tudnak támaszkodni ezügyben. 
Manapság már számos tanulmány igazolja, hogy a mesének meghatározó szerepe van a gyermek értelmi és érzelmi fejlődésében. A mesélés rengeteg szempontból hasznos dolog, hiszen tartalmas időtöltésnek számít és komoly hatással van a lurkók szókincsére is.

Szerencsésnek érzem magam, nagyszerű gyerekkorom volt. Egy nap sem telhetett el esti mese nélkül. A szüleim minden este mesét olvastak nekünk, biztos vagyok benne, hogy ez vezetett a hihetetlen könyvmolyságomhoz.  A kis gyufaárus lány, A rendíthetetlen ólomkatona és a Hókirálynő (igen, jól látjátok, óriási Andersen fan vagyok) a mindenkori nagy kedvencem, de mindig lenyűgöztek más országok történetei is. Amikor megláttam ezt a csodálatos kötetet, azonnal felfigyeltem rá. A borítója egy csoda, így biztos vagyok benne, hogy kiemelt  helye lesz a polcon. 

A kötet, ahogy a fülszöveg is jelzi a világ minden tájáról származó téli történeteket gyűjtötte össze. Ez a könyv szerintem egy csoda. Az egyik legszebb, amit mostanában olvastam. A mesék nem túl hosszúak, viszont rendkívül tanulságosak.  A gyerekek megtanulhatják, hogy jobb adni, mint kapni, hogy a barátság mindennél fontosabb és persze azt is, hogy ha jók vagyunk, bizony mindig elnyerjük a jutalmunkat. A legtöbb történet nagyon régi, egy olyan világot tárnak az olvasók elé, amikor az emberek még hittek a természet és a varázslat erejében. Amikor mi emberek, még értettünk az állatok nyelvén, megértettük a szél és a fák suttogását.

Ami nekem igazán tetszett, hogy a mesekönyv a kisfiúk és a kislányok számára is igazán élvezhető ha egy családban vegyesen vannak lánykák és fiúk, biztosan nem lesz vita abból, ha a szülő ezt a kötetet kapja le a polcról. A kötet nyelvezete a kicsik számára is igazán érthető, tökéletes olvasmánynak tartom. Akár esti meseként, akár csak egy sima közös olvasásként kerül elő ez a kötet a polcról, garantáltan jó érzés lesz lapozgatni. 

A könyv egyaránt tartalmaz egyszerűbb és kicsit összetettebb történeteket is. A mese több típusa megtalálható a könyvben, találunk állat és tündérmesét is. Vannak olyan történetek a könyvben, melyeket már ismertem, de olyan is akadt, amit még soha nem olvastam. Minden történet elején van egy pár soros érdekes összefoglaló az adott meséről, vagy éppenséggel az országról. Ez színesíti és még érdekesebbé és élvezetesebbé teszi az olvasást. Bevallom, nem minden mese tetszett egyformán, de a legtöbbet kifejezetten szeretem. A kedvenceim A jegesmedvekirály, A Hókirálynő, A nyuszi ajándéka és A tizenkét hónap volt. 

Az illusztráció egyszerűen csodás, már az is hatalmas élmény az embernek, ha csak végiglapozza a könyvet.  A képek meseszépek, színesek, nagyszerű munka. Nem is tudom, hogy láttam-e mostanában ennyire gyönyörű mesekönyvet. A lapok minőségiek, kellően vastagok, szerencsére nem a nagyon könnyen tépődős fajta, így egy túl lelkes gyerkőc sem tudja könnyen elszakítani azokat. 

Összességében én kifejezetten szerettem ezt a mesekönyvet, az illusztráció egyszerűen csodás...biztos sokat fogom még lapozgatni ezt a kötetet, ha valami varázslatos és mesés élményre vágyok felnőtt fejjel. A téli időszak elengedhetetlen kelléke, az egyik legjobb választás a bekuckózós pillanatokra. Egy bögre kakaó, egy kényelmes ágy és már meg is van a tökéletes hygge élmény az egész családnak. :)

Értékelés: 5/4,5

Ha az értékelés után úgy érzed, hogy ennek a könyvnek helye van a polcodon, akkor ITT tudod megrendelni.


Nyereményjáték

Mostani játékunk során az egyes állomásokon téli könyvekből találhattok egy-egy idézetet. A feladat az, hogy a Rafflecopter doboz megfelelő sorába beírjátok az adott blogon található könyv címét. Tartsatok velünk, és nyerjétek meg a Móra Kiadó által felajánlott példány a könyvből!
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
IDÉZET

“Kaynak végre megeredt a könnye, úgy záporozott, hogy elúszott vele a másik kis tükörszilánk.”


a Rafflecopter giveaway


Állomások

11/21 - Utószó
11/25 - Csak olvass!
11/27 - Szaffi polca
11/29 - Flora the Sweaterist

2021. november 22., hétfő

Jen Calonita: Bírnod ​kell a célig + Nyereményjáték


Sziasztok!

A Manó Könyvek jóvoltából hazánkban is megjelent Jen Calonita Bírnod kell a célig c. regénye, mely a Sorsfordító történetek legújabb tagja. A történet során Hercules és Megara megpróbáltatásokkal teli kapcsolatának nyomába eredünk, melyben nem kisebb a tét, mint a szerelmesek közös jövője. Vajon Meg képes lesz felülkerekedni a múltján, megtalálni önmagát, s felismerni önnön erényeit, vagy a félelem végérvényesen éket ver közé és Csodafickó közé?

Miután Herkules bebizonyítja, hogy igazi hős, és újra istenné válik, úgy tűnik, végre helyreáll a világ rendje.
Egészen addig, amíg Zeusz ki nem jelenti, hogy Meg nem lehet együtt a fiával, mert - ha tetszik, ha nem - halandó. Héra azonban szerencsére felajánl egy lehetséges megoldást: esélyt ad Megnek, hogy bebizonyítsa, igenis van helye az Olümposzon - istennőként.
Ráadásul ehhez csupán egy titokzatos küldetést kell teljesítenie. Hogy mi is ez a küldetés? Csupán annyi, hogy Megnek ki kell szabadítania volt szerelme kedvesének a lelkét az Alvilágból.
Igen, arról az exéről van szó, aki miatt eladta a lelkét Hadésznak, és aki azonnal beleszeretett egy másik nőbe, miután Meg eltűnt. Vajon képes lesz Meg maga mögött hagyni a múltját, és gyors észjárásának segítségével legyőzni a szörnyetegeket és gonosz isteneket, az alattomos Hadészt is beleértve?
Sikerül rátalálnia igazi otthonára, és felfedezni, hogy mi minden lakozik benne? Vagy az elköteleződéstől való félelme miatt lemond az örökké tartó istenlétről a Csodafickóval? 

A görög mitológia az ókori hellének vallásából származó mítoszok gyűjteménye. Ezeket a történeteket minden régi görög ismerte, és bár néhány korabeli filozófus megkérdőjelezte hihetőségüket, a hétköznapi emberek szertartásai és világnézete alapjául szolgáltak. A tulajdonképpeni imádat mindössze néhány isten, különösen a tizenkét olümposzi felé irányult. Ahogy a Xena című sorozat intrójában is mondták már „Amikor még a régi istenek éltek… hadvezérek… és királyok…. és a Herkulesben is láthattuk, hogy a görög istenek milyen fontos szerepet töltöttek be. Az előző bejegyzésemben is olvashattátok, néhány érdekességet már összeszedtem az ókori görög istenekről és magáról Herculesről is. A bejegyzést ITT találjátok. Sajnos a múlt héten nem éreztem jól magam és kicsit megcsúsztam az értékelésekkel és olvasásokkal, de most végre minden a helyére került és tudom pótolni a hiányosságomat. 

Aki követi az oldalamat az már tudja, hogy óriási Disney függő vagyok, minden egyes meséért rajongok. Ez alól természetesen a Hercules sem kivétel. A dalai fülbemászók, a történetet pedig anno azonnal a szívembe zártam. Bár nem láttam olyan sokszor, mint mondjuk a Mulant vagy a Szépség és a Szörnyeteget, de ettől függetlenül nagyon kedvelem, hiszen az alapja a görög mitológia, ez pedig ahogy írtam is abszolút a szívem csücske. 

A Bírnod kell a célig egy izgalmas és érdekes olvasmány veszteségről, elfogadásról, megbékélésről és a bennünk lakozó erő kiaknázásáról. Bebizonyítja, hogy néha el kell veszítenünk mindent ahhoz, hogy megtaláljuk önmagunkat. Olykor ott találjuk meg a boldogságot, ahol nem is számítunk rá. Az út olykor rögös, a jól berögzült mantrák csak nehezen íródnak felül, de ha az embernek van kellő bátorsága és ereje, akkor bármit elérhetünk. Megara bebizonyítja számunkra, hogy egy halandó is képes arra, hogy isteni tetteket hajtson végre. 

A regény pontosan ott veszi fel a vonalat, ahol a Disney mese a végéhez közeledik. Hercules megmentette Meg életét, és bebizonyította, hogy helye van az istenek között. A fiú ahogy a jól ismert rajzfilmben is, úgy dönt, hogy az élete mit sem ér a fiatal lány nélkül, de Zeusz hallani sem akar róla. Egy kósza másodpercig úgy tűnik, hogy a szerelmeseknek el kell válni egymástól, de Héra egy mentőötlettel áll elő. Ha Meg kiállja a próbákat, akkor helyet kaphat ő is az Olümposzon. A kaland azonban nem veszélytelen, ráadásul a lánynak nem csak ezekkel a helyzetekkel kell megbírkóznia, hanem belső démonait is le kell győznie. Meg kell találnia a belső békéjét és meg kell értenie, hogyan is működnek az egyenrangúságon alapuló kapcsolatok. Már fiatalon meg kellett tanulnia, hogy csak önmagára számíthat és a zord világban egyedül kell boldogulnia. Édesanyja is azt tanította neki, hogy legyen erős. Bízzon magában és az ösztöneiben. Aigeusz (vagy Aegusz...máig nem tudom, hogy melyik a fiú igazi neve, mert a regényben mindkét verziót olvastam) alapjaiban rengette meg Meg világát, ő volt az első, akinél úgy érezte, hogy maga mögött hagyhatja a múltat. Miután felajánlotta a lelkét Hádésznak azért, hogy megmentse az életét, arra számított, hogy majd boldogan folytathatják az életüket, de azzal kellett szembesülnie, hogy a fiú alig egy hét alatt elfelejtette őt. Ezt követően a fiatal lány elzárkózott minden érzelemtől, csupán Hercules volt az, aki képes volt arra, hogy Meg ismét férfiként nézzen valakire. Megara bár bizonytalan, hogy egy örökkévalóságig kitart-e a kapcsolatuk, de abban biztos, hogy még képtelen elveszíteni a Csodafickót. Így belemegy abba, hogy kiállja a próbát, amit Héra kieszel neki. Azzal azonban nem számolt, hogy a teljesítésével szembe kell néznie múltjának legfájóbb pontjaival. Az istennő azt kéri, hogy Meg szabadítsa ki az Alvilágból azt a lányt, aki miatt az első kedvese elfelejtette őt. De vajon Meg és Hercules közötti szál elég erős ahhoz, hogy kibírja azt a találkozást? És Megara képes arra, hogy elfelejtse és feldolgozza a régen eltemetett érzéseket, amelyeket Aiegeusz iránt táplál?

A regény első fele nekem kissé lapos volt, nehezen rántott be a történet. Valahogy egyszerűen nem jött át a kötet hangulata. Kicsit szenvedtem, zavart az írónő stílusa és valahogy nem éreztem hitelesnek, nem adta ugyanazt az érzést, amit anno a Hercules mese. Nagyon aggódtam, hiszen a Sorsfordító történetek az egyik legnagyobb kedvencem és nagyon szerettem volna szeretni Jen Calonita regényét. Az ő stílusát már ismertem és bár nem a Jégvarázsos történet eddig a kedvencem, azért összességében kedveltem a regényt. A Goodreadsen nagyon jól áll ez a kötet, és egyszerűen nem értettem, hogy mi lehet velem a baj. Hogy lehet az, hogy nem tudok mit kezdeni a Bírnod kell a céliggal? Hiszen az egyik kedvenc Disney dalom is. De aztán ahogy beindultak az izgalmak és ahogy egyre jobban betekintést nyerhettem Megara lelkébe elkezdtem kötődni a karakteréhez és egyre jobban élveztem az olvasást is. Ahogy haladtunk előre a történetben, úgy lettem egyre lelkesebb és végül összességében elégedetten csuktam be a regényt. A fordulatok nagyon tetszettek, Megara jellemfejlődése pedig még szerethetőbbé tette az ő karakterét. A makacs, önbizalomhiányos kissé távolságtartó lány óriási fejlődésen megy keresztül. Megtanulja, hogy a szeretet nem gyengeség, és ha valakire rábízzuk magunkat, attól nem leszünk elveszettek, sokkal inkább erősekké és legyőzhetetlenekké válunk. Ha valaki segít nekünk valamiben, az nem azt jelenti, hogy mi képtelenek vagyunk megoldani a feladatot, hanem azt, hogy a másiknak vagyunk annyira fontosak, hogy időt szánjon ránk és problémánkra. 

A borító nagyon jól néz ki, de szerintem Megnek kellett volna a középpontban lennie, hiszel végülis róla szól a történet. Persze nagyon jól néz ki Hádésszal és az Alvilággal is a háttérben, csak talán az úgy jobb lett volna kicsivel. (Ez természetesen nem a kiadó hibája, hiszen tudom, hogy ezzel a borítóval jelent meg külföldön is, csupán egy aprócska észrevétel volt a részemről. Semmire nem cserélném le ezeket a kiadásokat és nem lehetek elég hálás a Manó Könyveknek, hogy megőrizte ezeknek a szépségeknek az eredeti formáját.)

Összességében kicsit döcögősen indult a kapcsolatunk Jen Calonita regényével, de a végére nagyon megszerettem. Meg karaktere sokat nőtt a szememben, a kötet végére úgy érzem, hogy sokkal jobban megkedveltem őt, mint a Disney mesében. Mélységet kapott a karaktere és ez nagyon jól állt neki. Persze néha zavaró volt a viselkedése és a stílusa, de mindent megbocsátottam neki az utolsó oldalakon, hiszen vitathatatlanul nagy utat járt be. A könyv első fele nem a kedvencem, de a második felétől már nagyon érdekes és izgalmas, csak úgy faltam a lapokat. Ha valaki az eredeti Hercules életérzést keresi, az nem lesz maradéktalanul boldog, de emiatt nem szabad egy másodpercig sem utálni a könyvet. Egyszerűen csak meg kell látni benne az újdonság varázsát. Nekem nagyon tetszett és bár még mindig a Mulan a legnagyobb kedvencem, de holtversenyben ott van a Bírnod kell a célig is a második helyen a Hamupipőke mellett. Ha szeretitek a Disney könyveket, akkor semmiképpen se hagyjátok ki ezt a történetet sem. 

Értékelés: 5/4,5

Ha az értékelés után úgy érzed, hogy ennek a könyvnek helye van a polcodon, akkor ITT tudod megrendelni.




Nyereményjáték

Mostani játékunk során arra vagyunk kíváncsiak, mennyire ismeritek Hercules és Meg mesebeli történetét. Minden állomáson találtok egy kérdést két válaszlehetőséggel, nektek pedig nincs más dolgotok, mint a helyes megfejtés betűjelét beírni a rafflecopter doboz megfelelő sorába. Ha pedig extra pontokat is gyűjtenétek, rakjátok helyes sorrendbe a jónak vélt válaszok betűjeleit, és az így kapott szót ugyancsak írjátok be a rafflecopter erre kijelölt sorába. 
Ne feledjétek, a beírt válaszokon már nem áll módunkban javítani. A kiadó csak Magyarország területére postáz. A nyerteseket e-mailben értesítjük. Amennyiben 72 órán belül nem jelentkezik a szerencsés, újabb nyertest sorsolunk.

KÉRDÉS

Milyen mitológiai lény Philoktétész?
I) szatír        J) faun


Állomások

11/15 Booktag
11/19 Csak olvass!
11/21 Readinspo
11/23 Hagyjatok! Olvasok!
11/25 Utószó
11/27 Dreamworld

2021. november 21., vasárnap

Zágoni Balázs: Karácsonyi ​kitérő + Nyereményjáték

Sziasztok!

Zágoni Balázs a Barni-könyvek és a A Fekete fény sorozat után most egy igazi karácsonyi könyvet írt. A Karácsonyi kitérő főszereplői egy öttagú család, akik az idei ünnepet szeretnék emlékezetesebbé tenni, mint az elrontott tavalyit. A gyerekek és a szülők úgy döntenek, hogy idén jóval hamarabb elkezdenek készülni a Szentestére, de ahogy az lenni szokott az ünnep közeledtével semmi sem úgy alakul, ahogy azt tervezik. Meg lehet menteni a karácsonyt? Szebbé lehet tenni az ünnepet? Ebből a rövid és tanulságos történetből ez is kiderül!  Tarts velünk és a Blogturné Klub 6 bloggerével, akik megpróbálják meglelni az ünnep csodáját a Karácsonyi kitérő turné során. Válaszolj te is a nyereményjáték kérdéseire helyesen, és megnyerheted a Móra Kiadó által felajánlott könyv egy példányát. 

Anya, Apa és a három gyerek már előre retteg advent időszakától, mert jól emlékeznek a tavalyi karácsonyra. Akkor semmivel sem készültek el időben, a vendégek túl korán érkeztek, ráadásul egy tepsi isler is odaégett. De idén minden másképp lesz, dönti el a tízéves Emma, és egy darabig valóban úgy tűnik, hogy – a gondos szervezésnek hála – idén békés és boldog lesz az ünnep. Ám egy zebránál kéregető, jó szándékú koldus minden tervet felborít, és még kétségbe ejtőbbé válik a helyzet, mint tavaly. Lehet még szép a karácsonyuk? Vajon ott keresik a karácsony szentségét, ahol kell és érdemes? A HUBBY-díjas Zágoni Balázs szórakoztató, megható és elgondolkodtató új könyvéhez Szabó-Nyulász Melinda készített illusztrációkat.




Ahogy haladunk előre novemberben, úgy került egyre több és több karácsonyi regény/mesekönyv a kezembe. Teljesen oda meg vissza vagyok az ünnepi hangulatért, így az év ezen szakaszában rengeteg ilyen típusú történetet olvasok. Zágoni Balázs legújabb könyve már a fülszövegével megvett kilóra. Szeretem a varázslatos meséket és írásokat, de egyszerűen rajongok az életszagú történetekért is. Ez a rövidke regény pedig pontosan ilyen, egy igazán őszinte írás egy tökéletesen tökéletlen karácsonyról, amit garantáltan a való élet ihletett. Mindannyian ismerjük azt az érzést, amikor annyira rá vagyunk feszülve arra, hogy minden a lehető legnagyobb rendben menjen tovább, hogy már csak azért se sikerül semmi. Minél jobban szeretnénk valamit, valahogy annál több akadály jön velünk szembe. Ilyenkor nincsen jó megoldás, annyit tehet az ember, hogy sodródik az árral és megpróbálja a lehető legtöbbet és legjobbat kihozni az adott helyzetből. Valahogy így vannak ezzel történetünk főszereplői is. 

A Karácsonyi kitérő egy igazán kedves és szerethető történet az ünnepek igazi erejéről és értékéről. Arról, hogy a karácsony igazi üzenete a szeretet és az egymásra való odafigyelés. Az ajándékvásárlás, a sütés-főzés, a görcsös és kényszeres megfelelni akarás mind megöli az ember hangulatát és szentestére már el is veszik a karácsony igazi szelleme, de ha igazán nyitva tartjuk a szemünket meglelhetjük azt az érzést, amit elveszettnek hittünk. Rájöhetünk arra, hogy mennyire szerencsések vagyunk. Persze akadhatnak problémák. Odakozmálhat a gondosan elkészített ünnepi ebéd, idő előtt elfogyhat az isler, vagy az utolsó pillanatra maradhat az ajándékok becsomagolása, de fontos belegondolni abba, hogy nekünk legalább van étel a hűtőben és ajándékcsomagok a fa alatt. Sokan sajnos nem ilyen szerencsések. Van, akinek a mindennapi megélhetés is egy hatalmas küzdelem, a fűtés is nehezen megoldható és a gyermekek csak álmodhatnak arról, hogy a Jézuska különleges meglepetésekkel lepi meg őket egy csodálatosan feldíszített fa alatt. 

Emma és családja az előző évben mindent is elrontott az előző évben, ahogy ő fogalmazott, igazi Grincsek voltak. Teljesen szétesett minden és mindenki rosszkedvűen és szomorúan ment el aludni. De a kislány most elhatározta, hogy ebben az évben minden más lett. Készített egy adventi kalendáriumot, ahol minden napra leosztásra kerültek a feladatok, hogy minden beleférjen a készülődésbe és ne álljon semmi a tökéletes karácsony útjába. De persze mindannyian ismerjük azt a mondást, hogy ember tervez és Isten végez. A lányka egy nap megismerkedik egy koldussal, aki befészkeli magát a gondolatai közé. Ahogy haladunk előre a történetben, úgy omlik össze a gondosan megtervezett adventi időszak és egyre inkább úgy tűnik, hogy ez csak álom marad Emma számára. 

A cselekmény nagyon kis egyszerű és könnyen érthető, ezáltal egyszerűen befogadhatóvá válik a történet. Olyan eseményeknek lehetünk szemtanúi, amelyek akár a mi háztartásunkban is megtörténhetne. Én rengeteget nevettem olvasás közben, mert jópár olyan dolgot felfedeztem benne, ami olyan, mintha az én családomról szólna. Rendkívül hiteles írás, ami garantáltan jókedvre deríti az olvasóját, a mondanivalója pedig annyira szép és dicséretes, hogy úgy érzem nem hiányozhat egy család polcáról sem ez a rövidke regény. 

A karakterek korántsem idealizált, romantikus hősök, nem mesebeli csodalények, hanem valódi hús-vér emberek, akik sokszor és sokat hibáznak. Gyermekként és talán felnőttként is könnyen lehet velük azonosulni. Tegye mindenki a szívére a kezét, ugye mindannyian éreztük már, hogy a karácsony varázsának a fenntartása olyan mérhetetlen erőbe és energiába kerül, hogy az ember egyszerűen képtelen élvezni a munkája gyümölcsét? Annyira rágörcsölünk arra, hogy minden tökéletes legyen, hogy pontosan ezzel tesszük tökéletlenné. Hiszen a legfontosabb dolog mindannyiunk számára adott, együtt vagyunk azokkal, akik a legfontosabbak számunkra. Ennél többre pedig talán nincs is szükségünk. 

Zágoni Balázs írásmódja rendkívül gördülékeny, csak úgy faltam a lapokat és imádtam minden másodpercét az olvasásnak. Szabó-Nyulász Melinda illusztrációi nagyon kedvesek, ezek a rajzok teszik még szerethetőbbé és élvezetesebbé a kötet olvasását. A borító nekem nagyon tetszik, jól illeszkedik a regényhez. 

Bár 9 éveseknek és idősebbeknek ajánlja a kiadó a regényt, én biztos vagyok benne, hogy a 6 éves, vagy annál idősebb gyermekek is élvezhetik a történetet. Ha viszont a gyerkőcök még úgy tudják, hogy a Jézuska hozza az ajándékot, akkor arra azért számítsatok, hogy a könyvből kiderülhet számukra, hogy ez nincs így. Viszont egy remek ötlet található benne, hogy hogyan hidaljátok át ezt a köztes állapotot, hiszen egy idő után a gyermekek már a Jézuska segédeivé válhatnak, vagyis magasabbra juthatnak a titkos ranglétrán. Továbbá a kötet nagyszerű alap ahhoz, hogy beszélgessen a család közösen a karácsony igazi értékéről és az ünnep szelleméről. Első önálló olvasmányélménynek, vagy esti közös olvasásnak is kitűnő választás. A cselekménnyel és a karakterekkel könnyen lehet azonosulni, hiszen egy rendkívül életszagú történet, Emma és a családja pontosan olyan, mint bármelyik hétköznapi család. Nincs túlbonyolítva a történet, nincsenek benne felesleges sallangok. Én nagyon szerettem, teljesen elvarázsolt a kötet, csak ajánlani tudom nektek. 

Értékelés: 5/4,5

Ha az értékelés után úgy érzed, hogy ennek a könyvnek helye van a polcodon, akkor ITT tudod megrendelni, ITT pedig bele is olvashatsz a mesekönyvbe. 




Nyereményjáték

A karácsony és az ünnep fontos témája a gyerekkönyveknek. Ha te is szívesen olvasol karácsonyi történeteket, akkor ez a játék neked való lesz. Minden blogon találsz egy karácsonnyal kapcsolatos idézetet. A feladat egyszerű, írd be a Rafflecopter doboz megfelelő sorába, hogy melyik regényből idézetek a bloggereink. Ha helyesen megfejted hogy honnan származnak az idézetek, akkor a turné végén megnyerheted Zágoni Balázs könyvét. Játékra fel! 
Ne feledjétek, a beírt válaszokon már nem áll módunkban javítani. A kiadó csak Magyarország területére postáz. A nyerteseket e-mailben értesítjük. Amennyiben 72 órán belül nem jelentkezik a szerencsés, újabb nyertest sorsolunk.

IDÉZET

Szép karácsony volt abban az évben, mint a gyerekkorombeli lakkos levelezőlapokon, óriási, puha hópelyhek keringtek odakint. Világéletemben a tél volt a legkedvesebb évszakom, elbűvölve, eltelve a karácsony és az otthonom hangulatával álltam az ablak mögött […]

a Rafflecopter giveaway

A turné résztvevői

November 9.: Sorok között 
November 13.: Zakkant olvas
November 15.: Könyv és más
November 17.: Spirit Bliss Sárga könyves út 
November 19.: Kelly és Lupi olvas
November 21.: Csak olvass! 

2021. november 19., péntek

Namina Forna: The ​Gilded Ones – Aranyló vér (Halhatatlanok 1.) + Nyereményjáték


Sziasztok!

A Maxim Könyvkiadó jóvoltából hazánkban is megjelent az Aranyló vér című YA fantasy kötet. Igazi kuriózum az ifjúsági könyvek között, Namina Forna Deka történetén keresztül mutatja be a rasszizmus káros következményeit, és hogy mire képes egy csapat erős nő, ha összefog. Tartsatok bloggereinkkel és játsszatok velünk, hogy esélyetek legyen megnyerni a kiadó által felajánlott könyvet.

A tizenhat éves Deka félve várja a Próbát, ami el fogja dönteni, hogy befogadja-e a falu népe, hisz természetfeletti megérzései máris kiemelik a társai közül. Deka azért imádkozik, hogy vörös legyen a vére, de mivel az arannyá változik, sajnos tisztátalannak bizonyul. Ez azt jelenti, hogy a halálnál is rosszabb sors vár rá. Ekkor azonban megjelenik egy titokzatos hölgy, aki kiutat kínál neki: beállhat az alakik közé, a császár kizárólag lányokból álló seregébe. Az alakik mind ritka képességekkel megvert, csaknem halhatatlan lények, egyedül ők tudják elhárítani az országra rontó Halálsikolyok támadásait. Deka annyira vágyik az elfogadásra, hogy belemegy a veszedelmes ajánlatba, és otthagyja a szülőfaluját, az egyetlen közösséget, amit ismer. Miközben élete legnagyobb harcára készül, azzal kell szembesülnie, hogy a főváros magas falai között számos titok lakozik. Minden és mindenki másnak bizonyul, mint aminek látszik. Még maga Deka is

Veszélyes hely az Instagram, ezt a regisztrációm óta tudom. Rendszeresen jönnek velem szembe izgalmasabbnál izgalmasabb kötetek, melyek azonnal a kívánságlistámon landolnak. Az Aranyló vér című könyvre egy külföldi bookstagrammernél figyeltem fel, teljesen szerelembe estem a fülszöveggel és a borítóval is. Mikor megtudtam, hogy nálunk is megjelenik, nagyon örültem, de bevallom a mosolyom nem volt túlságosan őszinte, hiszen nem voltam maradéktalanul boldog a borító miatt. Persze tudom, hogy nem ez a legfontosabb mércéje a könyveknek, de valljuk be, egy csinos darab azért jobban megragadja az ember tekintetét. Ennek ellenére persze tudtam függetleníteni magam a dologtól és lassan de biztosan megbékéltem a kötet külsejével is és szép fokozatosan rájöttem, hogy mekkora butaság lett volna ezt a regényt kihagyni, hiszen teljes mértékben levett a lábamról. 

Az Aranyló vér egy igazán izgalmas kötet a női erőről, életről és halálról, fájdalomról és felemelkedésről. Egy igazán inspiráló írás, Namina Forna remek stílusban reprezentálja az emberi nem egyik tulajdonságát, miszerint hajlamosak vagyunk félni mindentől, amit nem ismerünk. A könyv egy olyan társadalmat fest le, melyben a nő alacsonyabb rendűnek számítanak és a vallást használják ennek a legitimálására. 

A könyv cselekménye rendkívül érdekes és izgalmas. Egy másodpercre sem lankadt a figyelmem, az írónő végig fenntartotta az érdeklődésemet, csak úgy faltam a lapokat. Namina Forna tökéletesen szőtte a szálakat, imádtam, ahogy okozatosan egymásba fonódott és összeértek az első látásra teljesen külön álló szálak. Az első oldaltól az utolsóig megőrizte a regény a varázsát, az olvasás minden másodpercét imádtam. A történet tele van egyedi ötletekkel és megoldásokkal, szerencsére bővelkedik kalandokban és meglepő fordulatokban is.

A regény alapját egy nagyon erős patriarchális rendszer képezi, melyben a nők tulajdonképpen csak biodíszletek a férfiak oldalán. Nem számítanak emberszámba, nem mehetnek kísérő nélkül az utcára, el kell takarni magukat a férfiak kíváncsi tekintete elől. Az Örök bölcsességek, vagyis a világ egyik fő tanító könyve is azt mondja: "Csak tisztátalan, istentagadó, züllött némberek nem takarják el magukat Ojomo tekintete elől." A nők egyetlen erénye és értéke a tisztaságuk, mely a vér színében is megnyilvánul.  Az a lány, akinek vörös a vére, az tiszta és Ojomo kegyelme alatt élheti tovább életét. Azonban vannak olyanok, akik aranyat véreznek. Őket démonoknak, tisztátalannak titulálják és még arra sem tartják őket méltónak, hogy létezzenek. Az ilyen lányokat halálbüntetéssel sújtják. Ez a sors várna Dekára is, de mikor úgy tűnik, hogy már minden elveszett a számára, akkor megjelenik egy titokzatos hölgy, aki kiutat kínál neki: beállhat az alakik közé, a császár kizárólag lányokból álló seregébe. Az alakik mind ritka képességekkel rendelkező lányok, akik képesek arra, hogy feltámadjanak, ha olyan halált halnak, mely nem az eleve elrendeltetett halálnem számukra. Ilyenkor mély álomba merülnek (aranyálomba) és a pihenés után újra erőre kapnak. Ha azonban kéken kezdenek el vérezni, akkor nem támadnak fel többé, ez a végleges halál számukra. Az alakik legfontosabb feladata, hogy legyőzzék a Halálsikolyokat, akik komoly veszélyt jelentenek az emberek számára. Deka annyira vágyik az elfogadásra, hogy belemegy a veszedelmes ajánlatba, és otthagyja a szülőfaluját, az egyetlen közösséget, amit ismer. Miközben élete legnagyobb harcára készül, azzal kell szembesülnie, hogy a főváros magas falai között számos titok lakozik. Minden és mindenki másnak bizonyul, mint aminek látszik. Még maga Deka is. De vajon milyen titkok rejlenek a mélységben? Kiben bízhat meg? 

A történet főszereplője, Deka egy nagyszerű karakter. Egy igazán erős és szerethető szereplő, aki fokozatosan, a szemünk előtt válik azzá a kiválasztottá, akit látnak benne. Kezdetben egy mélyen vallásos leányzó, aki készpénznek vesz minden tanítást, amit hallott az élete során. Sorsába teljesen beletörődött, minden vágya az volt, hogy bebizonyítsa, hogy helye van a faluban. Mikor azonban kiderül, hogy tisztátalan egy világ dől össze benne. Mindenki elfordul tőle, ő pedig kénytelen elfogadni Fehér Kéz ajánlatát. Egy idő után azonban fokozatosan kinyílik, egyre erősebbé és erősebbé válik. Egy olyan központi karakterré válik, akire vértestvérei és a többi harcos is bátran számíthat. Folyamatosan kétségek gyötrik és olykor nem tudja, hogy mit is higgyen, de a helyén van a szíve.

A többi karakter Deka vértestvérei, no meg Keita is igazán szerethető. Örültem neki, hogy Deka és Keita kapcsolata nem volt a középpontban. Persze érezhető közöttük a kémia, de az írónő inkább a sodró lendületű cselekményre és izgalmas történésekre helyezi a fő hangsúlyt. A regény hangulata igazán egyedi. Namina Forna bár érezhetően táplálkozott más művekből mégis egyedülálló történet alkotott. Nekem nagyon tetszett, tűkön ülve várom a folytatást. Külön pirospont, hogy nem lett függővéges a történet. Az írónő szépen lezárta az egyes cselekményszálakat, ugyanakkor erőteljesen érezteti az olvasóval, hogy Deka és csapata csupán a csatát nyerte meg, a háborúnak még korántsincs vége. 

A borító nem lett a kedvencem, a külföldi kiadás nekem sokkal jobban tetszik és valahogy jobban vissza is adja nekem a történet hangulatát, ugyanakkor óva intek mindenkit, hogy ez alapján ítélje meg a kötet. Rengeteg olyan hozzászólást olvastam, hogy a borító miatt sokan esélyt sem akarnak adni a regénynek. Gyerekek...ez a legnagyobb butaság, amit tehettek. Mindenképpen adjatok neki egy esélyt és ne felejtsétek, a polcról csak a gerince látszik. 

Összességében engem teljesen elvarázsolt Namina Forna regénye, az egyik legérdekesebb és legizgalmasabb fantasy könyv volt, amit mostanában olvastam. Az Aranyló vér egy igazán egyedi és izgalmas olvasmány. A sodró lendületű cselekmény, az történet magához láncolja az első pillanattól kezdve az olvasóját és többé nem is ereszti. Deka az egyik kedvenc fantasy hősnőmmé vált, vitathatatlanul nagy jellemfejlődésen megy keresztül. Őszintén csak ajánlani tudom mindenkinek. 

Értékelés: 5/4,5

Ha az értékelés után úgy érzed, hogy ennek a könyvnek helye van a polcodon, akkor ITT tudod megrendelni. 


Nyereményjáték

Szeretitek az erős női karaktereket? Mi is! Elhoztunk nektek négy csodás női szereplőt, minden állomáson vár rátok egy, a ti dolgotok pedig az, hogy az állomáson szereplő hősnő nevét beírjátok a Rafflecopter doboz megfelelő rubrikájába!
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

KÉP



a Rafflecopter giveaway

Állomások:

11.18. Csak olvass!
11.20. Könyv és más
11.22. Readinspo

2021. november 17., szerda

Görög mitológia, avagy a tizenkét olümposzi isten és Héraklész nyomában + Nyereményjáték

Forrás: Wikipedia


Sziasztok!

A Manó Könyvek jóvoltából hazánkban is megjelent Jen Calonita Bírnod kell a célig c. regénye, mely a Sorsfordító történetek legújabb tagja. A történet során Hercules és Megara megpróbáltatásokkal teli kapcsolatának nyomába eredünk, melyben nem kisebb a tét, mint a szerelmesek közös jövője. Vajon Meg képes lesz felülkerekedni a múltján, megtalálni önmagát, s felismerni önnön erényeit, vagy a félelem végérvényesen éket ver közé és Csodafickó közé?

Miután Herkules bebizonyítja, hogy igazi hős, és újra istenné válik, úgy tűnik, végre helyreáll a világ rendje.
Egészen addig, amíg Zeusz ki nem jelenti, hogy Meg nem lehet együtt a fiával, mert - ha tetszik, ha nem - halandó. Héra azonban szerencsére felajánl egy lehetséges megoldást: esélyt ad Megnek, hogy bebizonyítsa, igenis van helye az Olümposzon - istennőként.
Ráadásul ehhez csupán egy titokzatos küldetést kell teljesítenie. Hogy mi is ez a küldetés? Csupán annyi, hogy Megnek ki kell szabadítania volt szerelme kedvesének a lelkét az Alvilágból.
Igen, arról az exéről van szó, aki miatt eladta a lelkét Hadésznak, és aki azonnal beleszeretett egy másik nőbe, miután Meg eltűnt. Vajon képes lesz Meg maga mögött hagyni a múltját, és gyors észjárásának segítségével legyőzni a szörnyetegeket és gonosz isteneket, az alattomos Hadészt is beleértve?
Sikerül rátalálnia igazi otthonára, és felfedezni, hogy mi minden lakozik benne? Vagy az elköteleződéstől való félelme miatt lemond az örökké tartó istenlétről a Csodafickóval? 

A görög mitológia az ókori hellének vallásából származó mítoszok gyűjteménye. Ezeket a történeteket minden régi görög ismerte, és bár néhány korabeli filozófus megkérdőjelezte hihetőségüket, a hétköznapi emberek szertartásai és világnézete alapjául szolgáltak. A tulajdonképpeni imádat mindössze néhány isten, különösen a tizenkét olümposzi felé irányult. Ahogy a Xena című sorozat intrójában is mondták már „Amikor még a régi istenek éltek… hadvezérek… és királyok…. (URAMTEREMTŐM…remélem nem vagyok még olyan öreg…és legalább páran tudjátok, hogy miről beszélek), és a Herkulesben is láthattuk, hogy a görög istenek milyen fontos szerepet töltöttek be, úgy az Akhilleusz dalában is meghatározó a létük. 

A görög panteon isteneinek emberi alakjuk van, ám legfőképpen ők az Univerzum megszemélyesített erői. Mint ilyenek, többé-kevésbé változatlanok. Míg néha úgy tűnik, van némi igazságérzetük, gyakran kicsinyesek vagy bosszúszomjasak. Az istenek kegyeit áldozattal és jámborsággal lehet elnyerni, de ez nem jelent garanciát, mivel hajlamosak a gyakori véleményváltoztatásra. A haragjuk kíméletlen és a szerelmük is legalább ilyen veszélyes lehet. A görög mitológia világa eléggé összetett. Tele van szörnyekkel, háborúkkal, intrikákkal és kotnyeles istenekkel.

A tizenkét olümposzi isten az ókori görög mitológiában a panteon legfőbb isteneinek csoportja, akik az Olümposz hegy legtetején éltek, ambróziát ettek és nektárt iszogattak. 

Forrás: Wikipedia


- Zeusz: a legfőbb isten az Olümposzon, Kronosz és Rheia fia, az istenek 3. nemzedékének vezetője, jelképe a villám. 

- Héra: 300 éves szerelem után Zeusz felesége és nővére, az Olümposz királynője, a család istennője.

- Poszeidón: Kronosz és Rheia gyermeke, a félelmetes természeti erők (pl. földrengés, tengeri vihar) istene, csak összefoglalva nevezzük a tenger istenének, jelképe a háromágú szigony, jelzője a Földrázó.
 
- Aphrodité: a szépség és szerelem istennője. Mikor kardjával Kronosz kasztrálta apját, Uranoszt, egy kagylóhéjban emelkedett ki a tenger habjaiból. Az istennő neve is születésére utal, mert a görög aphrosz szó habot jelent. Arészt szerette, de Héphaisztosz felesége lett.

- Héphaisztosz: Héra gyermeke, az istenek kovácsa, a tűz és minden mesterség istene (leginkább a kovácsoké), egyik lábára sántít (Vulcanus)

- Apollón: Létó és Zeusz gyermeke, a költészet, nap, világosság, jóslás, zene istene, a Múzsák karának vezetője. 

- Hermész: Zeusz és Maia gyermeke, az istenek hírnöke, a halottak követője, a kereskedők, szónokok, tolvajok védője, jelképe a caduceus. 

- Démétér: a termékenység, a nyár, a növények, az aratás istennője, Zeusz második legidősebb testvére, Kronosz és Rhea lánya. 

Artemisz: Létó és Zeusz gyermeke, a Hold, a vadászat és a vadállatok szűz istennője, Apollón ikertestvére.

- Pallasz Athéné: Zeusz fejéből pattant ki. A városvédő mesterségek és tudományok védnöke, a bölcsesség, jog, az igazságos háború és a művészetek oltalmazó istennője. 

- Arész: Héra és Zeusz gyermeke, az értelmetlen vérontás istene.

- Hesztia: Zeusz legidősebb testvére, Kronosz és Rhea lánya, a családi tűzhely istennője.

- Perszephoné: Démétér és Zeusz gyermeke, a tavasz istennője, Hadész felesége. Az évből 9 hónapot tölt az Olümposzon, a maradék hármat férjével tölti az alvilágban, mint annak királynője.

Forrás: Wikipedia

Héraklész, vagy nevezhetjük Herculesnek is, egy görög mitológiai hős, Zeusz és Alkméné tirünszi királyné gyermeke. A görög mondavilág egyik legismertebb alakja ma is. Thébaiban látta meg a napvilágot. Anyja, Alkméné várandósan akkor menekült ide férjével, Amphitrüónnal együtt Tirünszből, amikor a férfi egy veszekedés során megölte apósát, Élektrüónt. A család félt Élektrüón testvérének, Szthenelosznak bosszújától. Zeusz tudott Héraklész születéséről és nem csak azért, mert az istenek királyaként mindenről tudott, hanem azért is, mert Alkméné az ő fiával volt várandós. Alkméné nagyon tetszett a főistennek – bár egyébként déd- és ükunokája is egyben a királyné –, ezért amikor Amphitrüón épp Alkméné kezének elnyeréséért harcolt és a menyasszony epedve várta vőlegénye hazatértét, Zeusz magára öltötte Amphitrüón alakját. Így minden nehézség nélkül bejutott a nő hálószobájába. Az éjszaka hosszát háromszorosra nyújtva egész éjjel szeretkezett vele. 

Születésekor Héraklész a nagyapja, Alkaiosz tirünszi király után kapta eredeti nevét. Héraklészként csak később kezdték el emlegetni, mondván Héra által vívta ki dicsőségét. Tény az, hogy Héra e dicsőséghez akaratán kívül járult hozzá, hiszen a férje hűtlenségét akarta megbosszulni rajta, és mindig csapdákat eszelt ki Héraklésznak, de ő sikeresen vette az akadályokat. Héraklész még a bölcsőben feküdt, amikor Héra két kígyót küldött elpusztítására, de ő mindkettőt megfojtotta. Ereje és ügyessége ámulatba ejtette Amphitrüónt, és gondoskodott róla, hogy a fiú a legjobb tanítást kapja. 

Héra – látva Héraklész sikereit – újra közbeavatkozott. Mivel tudta, hogy erejétől nem foszthatja meg, ezért tébolyt bocsátott rá. Előzménye volt ennek, hogy Lükosz Héraklész halálhírét hallotta, majd Kreónt letaszította a trónról. Megarát és gyermekeit is meg akarta ölni, mert félt, hogy Kreón unokái egyszer majd bosszút állnak rajta. Héraklész hazatért, és leszámolt Lükosszal, de őrültségi rohamában saját kezűleg végzett mindhárom gyermekével. 

És ekkor jött Héra igazi bosszúja; ezek után újra megvilágosította Héraklész elméjét. Mint mindenkinek, aki gyilkosságot követett el, el kellett hagynia a várost, ekkor hagyta el feleségét, Megarát is szégyenében. Héraklészt nagyon megviselte szörnyű tette, és Delphoiba indult, hogy magától Apollóntól kérjen tanácsot, hogyan szabadulhatna meg bűnétől. Az isten Püthián keresztül azt mondta, menjen el Mükéné királyához, Eurüsztheuszhoz, és szegődjön a szolgálatába tizenkét évre, és ha elvégez tíz feladatot, amit Eurüsztheusz határoz meg, akkor megtisztul a gyalázattól és bűntől, és elnyeri a halhatatlanságot. Püthia ekkor nevezte először Héraklész néven. 

A vezeklésképp elvégzett egy tucat feladat után először áldozati tort rendezett, amelyen Eurüsztheusz fiai megsértették, és az ötből hármat ott helyben megölt. Ismét Thébaiba ment, ahol Megarát feleségül adta Iolaoszhoz. Úgy érezte, megtisztult gyermekei megölésének bűne alól, ezért új feleséget is keresett rögtön. Híre azonban megelőzte: hiába győzte le korábbi tanítója, Eurütosz fiait nyíllövésben, nem adták neki Iolét, nyíltan azzal az ürüggyel, hogy félnek, ismét megöli majd a születendő gyermekeit. Félelmük nem volt alaptalan, Héraklész a továbbiakban egyre gyakrabban viselkedett skizofrén módon. 

Vándorolni kezdett, ekkor mentette meg Pheraiban Alkésztisz életét. Éppen akkor érkezett meg a városba, amikor Admétosz halálának ideje eljött. Apollón azonban még házassága idején kijárta a Moiráknál, hogy Admétosznak ne kelljen meghalnia, ha valaki vállalja helyette a halált. Az egész királyságban felesége, Alkésztisz volt az egyetlen, aki ezt vállalta. Héraklész megküzdött Thanatosszal, így Alkésztisz életben maradt.

Hamarosan ismét gyilkosságba keveredett. Felkereste őt Iphitosz, Eurütosz legifjabb fia – az egyetlen, aki szerint Iolé kezét Héraklésznek kellett volna adni – azzal, hogy valaki teheneket lopott Oikhaliából, és mindenki más Héraklészt gyanúsítja. Iphitosz viszont ezt nem hitte el, és megkérte Héraklészt, segítsen megkeresni a teheneket. Héraklész elvállalta, vendégségbe ment Iphitoszhoz, majd egy lakoma után lelökte Tirünsz falairól. Ezt ismét a tébollyal magyarázta. Amüklaiban tisztító szertartáson vett részt, majd ismét felkereste Delphoit, hogy mitévő legyen ebben a helyzetben, illetve hogyan szabaduljon meg az időnként rátörő elmebajtól. Csakhogy Püthia nem volt hajlandó jósolni neki.

Erre Héraklész ismét elborult, erőszakkal elragadta a jósnő háromlábú székét azzal a szándékkal, hogy saját jósdát épít. A szentélyét ért erőszak miatt Apollón is beavatkozott, a küzdőket végül Zeusz választotta szét villámjával. Ekkor megkapta orákulumát: Iphitoszért vérdíjat kellett fizetnie, és három évig rabszolgasorban kellett élnie. Omphalé, Lüdia királynője vásárolta meg Hermésztől.

Szabadulása után önkéntesekkel felszerelt 18 hajóval elfoglalta Tróját Laomedóntól, beváltva a kilencedik feladat során tett fogadalmát. Így lett trójai király Laomedón legifjabb fia, Podarkész, akit ettől kezdve Priamosznak (szabadítottnak) neveztek. Ebben a háborúban tűnt fel Héraklész oldalán Telamón, aki nagy érdemeket szerzett az ostrom során. Később fia, Aiasz lett az egyik legnagyobb görög hős a trójai háborúban.

Hazafelé a kalózoktól félve nem engedték partra szállni Kósz szigetén, ezért elpusztították Kószt. A hajóúton Trója elpusztításáért bosszúból Héra vihart támasztott, de Zeusz ezért megbüntette feleségét, és az égbolthoz kötözte, ahonnan Hérát fia, Héphaisztosz szabadította ki.

Utolsó háborúját Eurütosz ellen vívta, akin bosszút akart állni a sikertelen leánykérés miatt, bár ő volt az, aki később annak fiát, Iphitoszt megölte. A korábban feleségként kívánt Iolét rabnőként vitte magával. Úton hazafelé megállt, hogy áldozatot mutasson be Zeusznak, hírnökét, Likhaszt pedig előreküldte egy díszes öltözetért. Déianeira hallott Ioléről és féltékenységében a varázsszerhez folyamodott, a Nesszosz vérével kezelt áldozati köntös pedig Héraklésznek olyan gyötrelmet okozott, hogy saját elhatározásából élve lépett a hamvasztó máglyára. Előtte még megölte Likhaszt, amiért ilyen ruhát hozott neki.

A legenda szerint mielőtt végleg elégett, Zeusz felemelte az Olümposzra, és halhatatlanná vált. Itt megbékélt Hérával és feleségül vette annak leányát, Hébét. Rendszeres tevékenysége, hogy a vadászatról megtérő Artemisznek segít az elejtett vadakat megnyúzni és feldarabolni. Az égen a Hercules csillagkép formájában látható.

Források:
https://hu.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6r%C3%B6g_mitol%C3%B3gia#Ol%C3%BCmposzi_istenek
https://hu.wikipedia.org/wiki/Tizenk%C3%A9t_ol%C3%BCmposzi_isten
https://hu.wikipedia.org/wiki/H%C3%A9rakl%C3%A9sz

Nos ennyi is lenne mára ez az extra bejegyzésem, ahol a görög mitológiáról és Héraklészről írtam nektek. Ha ezt követően úgy érzed, hogy ennek a könyvnek helye van a polcodon, akkor ITT tudod megrendelni. 



Nyereményjáték

Mostani játékunk során arra vagyunk kíváncsiak, mennyire ismeritek Hercules és Meg mesebeli történetét. Minden állomáson találtok egy kérdést két válaszlehetőséggel, nektek pedig nincs más dolgotok, mint a helyes megfejtés betűjelét beírni a rafflecopter doboz megfelelő sorába. Ha pedig extra pontokat is gyűjtenétek, rakjátok helyes sorrendbe a jónak vélt válaszok betűjeleit, és az így kapott szót ugyancsak írjátok be a rafflecopter erre kijelölt sorába. 
Ne feledjétek, a beírt válaszokon már nem áll módunkban javítani. A kiadó csak Magyarország területére postáz. A nyerteseket e-mailben értesítjük. Amennyiben 72 órán belül nem jelentkezik a szerencsés, újabb nyertest sorsolunk.

KÉRDÉS

Hogy hívják Hádész csatlósait?
C) Pech és Piknik        D) Pánik és Pech


Állomások

11/15 Booktag
11/17 Csak olvass!
11/18 Szaffi polca
11/19 Csak olvass!
11/20 Pandalány olvas
11/21 Readinspo
11/23 Hagyjatok! Olvasok!
11/25 Utószó
11/27 Dreamworld

Hercules Book Tag

Sziasztok!

Mivel mindannyian szeretjük Hercules történetét, így készültünk Nektek egy játékon kívüli Book Tag-gel is. Ha van kedvetek töltsétek ki Ti is és mutassátok meg Nekünk! A Book Tag elején jelöljétek meg a Blogturné Klubot, mint a Hercules Book Tag indítója és hívjátok ki a Tag végén az ismerőseitek rá. Ajánljunk egymásnak nagyszerű könyveket!


Hercules - Egy könyv, amiben a főszereplő hosszú utat jár be

Nagyon szeretem az olyan típusú történeteket, ahol a főszereplő komoly fejlődésen megy keresztül. Az első ember, aki eszembe jutott a témában, az nem más, Ophélie a Tükörjáró sorozatból. A főszereplő komoly utat jár be a személyiségfejlődés terén és még az egyes Szilánkokon is utazgat, szóval szó szerint is hosszú utat jár be. 

Meg - A legbátrabb, legvagányabb hősnő, akiről valaha olvastál

A vagány hősnők a gyengéim, talán Aelin az első, aki eszembe jut. Nagyon kedvelem őt, az egyik legerősebb női főszereplőnek tartom. 

Phil - Olyan történet, ami sokat tanított neked

Az első kötet, ami eszembe jut ebben a témában, az az Én és a cseresznyefa című könyv. Rengeteget tanultam ebből a könyvből a bátorságról és a lelki erőről.  Az én és a cseresznyefa egy csodálatos olvasmány, mely bár egy betegségről szól, mégsem nyomasztó és fájdalmas jelleggel ír róla. Egy csodálatosan erős és nagyszerű kislányt ismerhetünk meg a lapokon keresztül, akinek bátorsága intő példa lehet mindannyiunk számára. Nem a veszteségről szól, hanem sokkal inkább az élet himnusza. 

Pegazus - A kedvenc legjobb barát karaktered

Egyértelműen Stich az. A Lilo és Stitch az egyik legkedvesebb mesém, Stitch pedig a világ legcukibb űrkutyája. 

Múzsák - Egy történet, ami valamire inspirált

Viszkok Fruzsi könyv volt rendkívül inspiráló számomra, aki az életvezetetési tanácsaival sokat segített azon, hogy a lakásfelújítás zökkenőmentes legyen. 

Pech és Pánik - Egy könyv, amit véletlenül tönkretettél

Most megosztom veletek életem egyik legszégyenletesebb pillanatát, amit egy könyvmoly magáénak tudhat. Tudni kell rólam, hogy mindig lapul egy könyv a táskámban. Történt egyszer, hogy rengeteg ajánlás hatására végre megvettem magamnak az It ends, with us című CoHo könyvet. Nagyon örültem neki és mindennél jobban vártam, hogy végre elkezdjem olvasni. A reggel azonban nehezen indult, így egy termoszt is beraktam a táskámba tele kávéval. A termosz tetejét azonban rosszul tettem fel, ezt pedig csak azután vettem észre, hogy a villamoson elkezdett folyni a táskámból a kávé. Sajnos a könyvem teljesen elázott, azóta sem olvastam el a kötetet, pedig azóta beszereztem újra. 

Hádész - Egy negatív karakter, akit nagyon szerettél

Az első aki eszembe jut, az Jacks, a Caraval könyvekből. Nagyon várom, hogy végre megjelenjen magyarul is az ő története, de bevallom azon is agyalok, hogy megveszem angolul. 


Ez lett volna az én Book Tagem, ha tetszett, mindenképpen töltsétek ki Ti is. :)

Ne felejtsétek, még játszhattok a Bírnod kell a célig című könyvért, ITT megtaláljátok az összes bejegyzést és a részleteket a nyereményjátékról.