2021. április 30., péntek

Rose Tremain: A kegyelem szigetei

Sziasztok!

Vannak olyan könyvek, amelyek ígéretes fülszövegükkel és csodálatos borítójukkal azonnal felhívják magukra a figyelmet. Rose Tremain már egy ideje a látószögembe került, a "A Gustav-szonáta" kicsivel több, mint 1 éve a polcomon lapul, de eddig sajnos még nem tudtam sort keríteni a kötet elolvasására. (Ha valaki megkérdezné tőlem, hogy milyen állat lennék, erőteljesen vacillálnék a könyvmoly és a könyvhörcsög között. :D ) Valahogy mindig találtam valami indokot arra, hogy miért ne álljak neki. A 21. Század Kiadónak köszönhetően került a kezembe az írónő legújabb magyarul megjelenő könyve, és hihetetlenül hálás vagyok érte, hiszen a fülszöveg azonnal felkeltette az érdeklődésemet. 

Mielőtt azonban rátérnék az értékelésre, lássuk miről is szól pontosan a könyv!

„Elképesztően ​olvasmányos… az év leginkább magával ragadó könyve.” – Sunday Times
Bath, a fürdőváros angyala volt. Mindenki az ő keze alatt akart gyógyulásra lelni. De ő biztos volt benne, hogy többre hivatott.
1865-ben járunk, az angliai Bath városában. Egy rendkívüli fiatal nő, név szerint Jane, ápolónőként dolgozik, méghozzá kiválóan, de közben meggyőződése, hogy másra is hivatott, és egy nap eljön az ideje, hogy kibontakoztathassa képességeit. Dilemmában találja magát, vágyai egy addig elképzelhetetlen jövő felé vonzzák.
Eközben Borneó vad szigetén egy excentrikus brit „rádzsa”, Sir Ralph Savage filantrópként tevékenykedik, de belső konfliktusba kerül: jelleme törékeny, hajlik a kapzsiságra, ráadásul a bőrén érzi a hatalmas őserdő erőit, amelyek előbb-utóbb legyűrik.
Jane változtatni akar korábbi életén, és sorsa összekapcsolódik Sir Ralph vállalkozásával, miközben a történet az egész Földet bejárja, a szűkös angol teaszalonoktól a trópusokig, Dublin nyomortanyáitól a leginkább magamutogató párizsi divatbutikokig.
A kegyelem szigetei olyan regény, amely felgyújtja az érzékeket. Bátor szellemi útkeresés, mely megmutatja, hol lelhet oltalomra az ember a könyörtelen világban.

Mikor megláttam ezt a kötetet azonnal szerelembe estem, a lenyűgöző borító és az ígéretes fülszöveg azonnal levett a lábamról. Már az első mondatnál éreztem, hogy nagyszerű döntést hoztam, hiszen nagyon régóta vágytam már egy hasonlóan lírai, lenyűgöző nyelvezetű történetre. 

A kegyelem szigetei egy több szálon futó regény, ahol a szereplők sorsa menthetetlenül összekapcsolódik és együtt sodródnak az elkerülhetetlen végzet irányába. A kötet olvastatja magát, Rose Tremain a szavak mestere, olyan játszi könnyedséggel fűzi a mondatokat egymás után, mintha csak gyöngyökből készítene nyakláncot. Itt meg is ragadnám az alkalmat és szeretném egy kicsit dicsérni a fordítót, mert egyszerűen lenyűgöző munkát végzett, hiszen ahhoz, hogy a magyar olvasók is szívükbe zárják a kötetet, magyar nyelven is élvezhetőnek kell lennie. Pap Vera Ágnes remekelt, csodásan ültette át az anyanyelvünkre a lírai mondatokat, így semmit sem veszített a regény a varázsából. 

A cselekmény az 1800-as években, a viktoriánus korban játszódik. A korszakot definiálni igen nehéz, mivel elősorban nem formai jegyeket, hanem inkább egyfajta gondolkodásmódot, életszemléletet tükröz, melynek alapjai a hagyománytisztelet, a célszerűség szem előtt tartása. Egyértelműen egy olyan korszakról beszélünk, ahol a nők legfontosabb szerepe és feladata az volt, hogy feleségként és anyaként a férjük oldalán tündököljenek. A fontos döntésekbe nem vonják be őket, nem egyenlő partnerként tekintenek rájuk. 




Ezt a gondolkodásmódot némiképpen árnyalja Rose Tremain regénye, aki a társadalmi normákra fittyet hányva megcserélte a szerepeket, így nagyon erős és kompetens női karaktereket, és igen gyenge férfi szereplőket ismerhetünk meg regényében. Jelen esetben a hölgyek azok, akik tudatosan formálják sorsukat, és az urak azok, akik csak sodrónak az eseményekkel. Nem uralják a dolgokat, rendkívül bizonytalanok, érzelmeik, ösztöneik, vágyaik és szükségleteik irányítják őket. 

Ahány női szereplő, annyiféle sors jelenik meg lelki szemeink előtt. Egy olyan korban, ahol a nő helye a férfi mellett volt, rendkívül bátor dolog eltérni a társadalmi konvencióktól. Ma természetesen már senki nem lepődik meg rajta, ha egy nő saját vállalkozást vezet, vagy éppen bohém művészként él, esetleg a saját neme mellett találja meg a boldogságot. A 19. században azonban rendkívül bátornak és erősnek kellett lenni ahhoz, hogy valaki eltérjen a jól megszokott viselkedéstől. 

Ebben a regényben mégis csupa ilyen nőt ismerhetünk meg. A kötet főszereplője egyértelműen Jane a fiatal lány, akit Bath városában igazi angyalként emlegetnek, hiszen emberek tucatja gyógyult már meg gyengéd kezei által. Ő azonban a zsigereiben érezte, hogy többre hivatott. Amikor meglátogatta nagynénjét Emmeline-t, az egyedülálló festőnőt, aki szabadon, mégis talán kissé magányosan élte mindennapjait Londonban, egy merőben más világ nyílt meg előtte. Úgy érezte hogy képtelen lenne visszatérni régi életébe, ezért egyre távolabb és távolabb sodródott édesapja praxisától. A Julieattával történő találkozása teljesen a feje tetejére állította Jane világát. Megjelenik még a regényben Clorinda Moressey is, aki üzletasszonyként állja meg helyét Bath városában. Egy családi örökség segítségével megnyitotta teaházát a városban, így független életet élhet. Mikor azonban Jane édesapjával közelebbről is megismerik egymást, valami megváltozik és egyre jobban megkedvelik egymást. 

Mivel Jane édesapja nem az a típus, aki megmondja az ember lányának, hogy mikor és mit csináljon, így Clorindának nem kell egy másodpercig sem attól tartania, hogy újdonsült párja megtiltja neki, hogy továbbra is üzemeltesse a teaházát. Sőt...az orvosnak még talán imponál is a nő ereje és függetlensége. Egyedül képtelen arra, hogy ellássa saját háztartását, így egy olyan nőre van szüksége, aki gondoskodik róla. Szerencsére a két dolog tökéletesen megfér egymás mellett, így nagyszerű párost alkotnak. 


Julietta, Jane újdonsült nagyvárosi barátnője házas, férje pedig egy igazán megértő, megalkuvó személyiség. Igazán jól lelkű ember, de nem éppen a legerősebb egyéniség. Teljesen képben van felesége életstílusával, de egy másodpercig sem korlátozza őt, többet ér számára a biztonságos családi környezet, nem rúgja azt fel olyan apróságok milyen, mint például Julieatta titkos élete. 

Valentine Ross, Jane édesapjával dolgozik egy praxisban, a fiatal orvos fejét pedig teljesen elvarázsolta Bath angyala. Kettejük viszonya rendkívül ambivalens. Jane kezdetben jó ötletnek tartja, hogy elfogadja Valentine Ross közeledését, de ahogy egyre távolabb kerül Bath városából és a fürdőtől, úgy keríti hatalmába egy ismeretlen hatalom, mely egyre messzebb sodorja őket egymástól. A férfi ezt nem hajlandó elfogadni. A férfi kezdetben odaadóan, majd egyre erőszakosabban próbálkozik Jane kegyeit elnyerni. Ahogy haladunk előre a történetben, úgy válik a kezdetben tiszta érzelem egy igazán mocskos és durva mániává, amikor már birtokolni és büntetni szeretné a lányt minden egyes cselekedetéért. Már nem az a célja, hogy boldoggá tegye, hanem uralja és betörje. A szemünk előtt válik igazi szörnyeteggé, majd megtört és elveszett emberré. 

Dr. Ross mindeközben folyamatosan aggódik testvéréért Edmundért, aki Borneó tájain kalandozik és igyekszik új tájakat, növényeket és állatokat felfedezni. Utazása során találkozik Sir Ralph Savage rádzsával, aki filantrópként tevékenykedik, de belső konfliktusba kerül: jelleme törékeny, hajlik a kapzsiságra, ráadásul a bőrén érzi a hatalmas őserdő erőit, amelyek előbb-utóbb legyűrik. Egyszerre szeretne maradandót alkotni, vágyik arra, hogy elismerjék, de közben szeretne valami jót is tenni. Szeretője (Leon) teljesen a markában tartja, rendkívül gyenge jellem, még a megaláztatásokat is elviseli, hogy ne hagyja el őt a fiatal férfi. Ha pedig úgy érzitek, hogy még nem soroltam fel elég szereplőt, akkor megemlítem Leónt is, aki a rádzsa szeretője. Szeretne kitörni és meggazdagodni. Állandóan fenyegetőzik, hogy elhagyja a rádzsát, de tulajdonképpen valamiért neki soha nem sikerül semmi. Hiába vannak nagy álmai, képtelen azokat valóra váltani. Minden egyes kudarc után kénytelen beletörődni helyzetébe. 

A könyv középpontjában egyértelműen az útkeresés áll. Minden szereplő legfontosabb célja, hogy megtalálja önmagát és a helyét a világban. Vannak, akiknek ez könnyebben sikerül, mások folyamatosan küszködnek és vannak olyanok is, akik soha nem érnek igazán révbe. Ahogy látjátok, a regényben tényleg több szálon futnak az események, és  a felsorolt szereplők kivétel nélkül hatással vannak egymás életére. Vannak akik szorosabban kapcsolódnak, mások csak elszenvedik a történések következményeit. 


A regény cselekménye rendkívül érdekes és izgalmas, egy másodpercig sem engedi az olvasó figyelmét. Az elején kicsit nehezen szoktam meg, hogy ennyi szálon fut a történet, de aztán szépen lassan belelendültem és kíváncsian vártam, hogyan alakul a szereplők sorsa. A könyv hangulata igazán egyedi, melyet a lírai hangvételnek is köszönhetünk. A Bath városától egészen Borneóig átívelő történet teljesen levett a lábamról és biztosan törekedni fogok arra a jövőben, hogy többet olvassak az írónőtől. Ez volt az első, de korántsem az utolsó regényem tőle. 

A könyv borítója szépséges, teljesen oda meg vissza vagyok érte, de ez nem lehet meglepetés számomra, hiszen a hazai könyves piacon a kiadó munkássága ezen a téren kiemelkedő. Mindig csodálatos munkát végeznek. 

Összességében engem teljesen magával ragadott A kegyelem szigetei című könyv, mely egy több szálon futó regény, ahol a szereplők sorsa menthetetlenül összekapcsolódik és együtt sodródnak az elkerülhetetlen végzet irányába. A kötet olvastatja magát, Rose Tremain a szavak mestere, olyan játszi könnyedséggel fűzi a mondatokat egymás után, mintha csak gyöngyökből készítene nyakláncot. A könyv középpontjában egyértelműen az útkeresés áll. Minden szereplő legfontosabb célja, hogy megtalálja önmagát és a helyét a világban. A regény cselekménye rendkívül érdekes és izgalmas, egy másodpercig sem engedi az olvasó figyelmét. Az elején kicsit nehezen szoktam meg, hogy ennyi szálon fut a történet, de aztán szépen lassan belelendültem és kíváncsian vártam, hogyan alakul a szereplők sorsa. Biztos, hogy nem ez volt az utolsó könyvem az írónőtől, bátran ajánlom mindenkinek!

Értékelés: 5/4,5

A recenziós példányt szeretném még egyszer megköszönni a 21. Század Kiadónak. Ha tetszett a könyv, akkor ITT tudjátok közvetlenül a kiadó oldaláról megrendelni, ITT pedig bele is olvashatsz a történetbe. 















2021. április 28., szerda

Amanda Lovelace: Amikor ​a hercegnő menti meg önmagát + Nyereményjáték



Sziasztok!

Rupi Kaur után már egy másik ismert amerikai költőnőtől, Amanda Lovelacetől is olvashatunk verseket a Könyvmolyképzőnél! A Kauréhoz hasonló stílusú kötettel, az Amikor a hercegnő menti meg önmagáttal Lovelace még a Goodreads Choice Award-ot is elnyerte 2016-ban. Tarts velünk, ha kíváncsi vagy a véleményünkre, és részt vennél a turné végi nyereményjátékban!

történet
egy hercegnőről
aki királykisasszonnyá
aki királynővé változott.
A Goodreads Choice Award 2016-os győztese,
az amikor a hercegnő menti meg önmagát
verseskötet az alkalmazkodóképességről.
Arról, hogy mi írhatjuk a saját sorsunkat.
Amanda Lovelace kötete négy szakaszra oszlik:
a hercegnő, a királykisasszony, a királynő, illetve te.
Az első három szakaszból összeáll a szerző élete,
az utolsó pedig afféle feljegyzésként szolgál az olvasó számára.
Ez a megható könyv a szeretetet, a veszteséget, a gyászt,
a gyógyulást, a sorsunk irányítását
és az inspirációt dolgozza fel.


Erre a könyve már nagyon régen felfigyeltem az Instagramnak hála és nagyon megörültem, mikor láttam, hogy a Könyvmolyképző Kiadó elhozza a magyar olvasók számára is. Őszintén szólva Rupi Kaur nálam nem lett óriási kedvenc, ennek ellenére mindenképpen akartam Amanda Lovelace verses kötetének is adni egy esélyt, hiszen a címe azonnal megfogott. 

Az ilyen kötetek mindig nagyon megosztók az olvasóközönség számára. Sokan imádják, de legalább ennyien utálják az ilyen típusú könyveket. Vitatják, hogy költészetnek lehet-e nevezni, vannak akik úgy gondolják, hogy nincs ebben semmi extra, hiszen

nem is
              költészet
amikor valaki
                                       mindenen egyes gondolatot
                                             külön sorban helyez 
                              el. 
Erre nagyjából
bárki képes
aki
tud írni.

Komolyra fordítva a szót azonban, én abba a táborba tartozom, akiknek összességében tetszett a kötet. Rupi Kaur-nál nekem sokkal jobban bejött, az írások a szívem közepébe találtak és egyszerűen nem eresztettek el. Valahogy úgy nagyon elkaptam a fonalat és egy ültő helyemben elolvastam az egészet. Az írások nyomot hagytak bennem, napokig nem eresztett, sokat gondolkodtam rajta. 

Kicsit nehéz bármit is írnom a könyvről, hiszen a versek vitathatatlanul magukkal ragadtak, de valahogy nem találom a szavakat. Az pedig mégiscsak kevés lenne egy értékelésben, hogy szép volt, jó volt, köszönöm, de úgy nagyjából ennyi is lenne akkor a mondanivalóm. Természetesen ez így nem lenne korrekt írás. Mégis...ahányszor nekiveselkedtem az írásnak, valahogy elfogytak a szavak és egy idő után csak meredtem magam elé. Aztán rájöttem, hogy talán ezzel nincs is semmi baj. Nem mindent lehet elmondani, vannak dolgok, amiket egyszerűen érezni kell. Szerencsémre nem tudtam azonosulni Amanda Lovelace verseivel, valahogy mégis a vesémig hatolt az írása. 

A kötet több részből áll, és a mesei motívumok rendszeresen megjelennek benne. Külön tetszett, hogy a a versek nem E/1-ben íródtak. A hercegnős metafora végig kíséri az egész művet. Egy igazi fejlődéstörténet, ahol a hercegnő királykisasszonnyá majd királynővé válik. A versekben elsősorban a szerző saját fiatalkori és gyermekkori traumái jelennek meg: gyász, fájdalom, testképzavar, csalódás. A könyv végén azonban, az utolsó fejezetben egy kicsit más vizekre evez, önmegvalósításról és önmagunk elfogadásáról, önismeretről ír. 

Egy ilyen kötetnél elengedhetetlen a nagyszerű fordítás, hiszen csak így lehet az adott nyelvre átültetni megfelelő módon az írást. Ebben az esetben Kamper Gergely munkáját csak dicsérni tudom, nélküle biztos nem lenne ilyen kiemelkedő és nagyszerű a magyar változat. Sokszor érzi úgy az ember, hogy csak az eredeti nyelven jön át az üzenet, és a fordítással elveszik a mű esszenciája, de ebben az esetben ez nincs így. Tényleg csak szuperlatívuszokban lehet beszélni a munkájáról. 

Összességében nagyon tetszett Amanda Lovelace műve, annak ellenére, hogy általában nem a kedvenceim az ilyen típusú könyvek. Lehet, hogy csak jó pillanatomban talált meg, de én teljesen az írások hatása alá kerültem. Biztos vagyok benne, hogy nem lesz mindenkinél kedvenc, de akit elkap a gépszíj, az biztosan új kedvencet avat majd. Ha szeretitek Rupi Kaur könyveit, akkor mindenképpen adjatok ennek is egy esélyt, ha pedig még nem olvastál ilyesmit, akkor ez legyen az első ilyen könyv, amit a kezedbe veszel. 

Értékelés: 5/4,5

Ha az értékelés után úgy érzed, hogy ennek a könyvnek helye van a polcodon, akkor ITT tudod megrendelni, ITT pedig bele is olvashatsz a kötetbe. 


Nyereményjáték

Ahhoz, hogy részt vehessetek a sorsolásban, nincs más dolgotok, mint rájönni, a versrészletek melyik magyar kortárs költőhöz tartoznak.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

VERSRÉSZLET

Aki kocsma helyett könyvtárba megy – az is egy olvasó.
Aki fejben hős oroszlánvadász – az is egy olvasó.
Aki itt ül, s közben páncélban csatáz – az is egy olvasó.
Aki egyszerre sámán, űrlény, eszkimó, arab – az is egy olvasó.
Akit bezárhatsz, akkor is szabad – az épp az olvasó.


a Rafflecopter giveaway

Állomáslista

04.26. Readinspo
04.28. Csak olvass!
04.30. Olvasónapló
05.02. Readinspo extra
05.04. Hagyjatok! Olvasok!
05.06. Fanni’s Library
05.08. Ambivalentina

2021. április 26., hétfő

Louisa May Alcott: Fiatalurak + Nyereményjáték


Sziasztok!

A Manó Könyvek Kiadó nemrég gyönyörű kiadásban jelentette meg Louisa May Alcott klasszikusának folytatását a Fiatalurakat. Az előző rész azzal zárult, hogy Jo megörökölte a Plumfield birtokot a házsártos, de aranyszívű March nénitől, ahol most már férjével, Bhaer professzorral vállvetve, a maguk elvei szerint, és rengeteg szeretettel nevelgetik a gondjaikba vett rakoncátlan csemetéket. Ismerjük meg együtt a Plumfield kísérleti iskoláját és merüljünk el Louisa May Alcott világában.Tartsatok bloggereinkkel,és ha mellétek áll a szerencse meg is nyerhetitek a könyv egy példányát. 

Romantikus rajongással vonzódom az 1800-as évek végén és az 1900-as évek elején íródott kedves főleg lányoknak szóló történetekhez. Teljesen mások, mint amikhez szokva vagyok. Nem fordulatosak, hiányzik belőlük a pergő izgalom, de olyan értékeket képviselnek, melyek ma is megállják a helyüket. Egy teljesen másik világba repítenek, amelyet a nagyvárosi énem tátott szájjal figyel. Azt hiszem emiatt is szeretem annyira a vintage dolgokat. Lucy Maud Montgomery Anne sorozata és Avonlea világa,  Frances Hodgson Burnett Titkos kertje, vagy A kis lordja, Laura Ingalls Wilder sorozata A farm ahol élünk  hatalmas kedvenceim. Egyszerűen imádom ezt a korszakot. A Kisasszonyokat és Jó feleségeket anno azonnal a szívembe zártam,  így nem is volt kérdés, hogy a folytatásra is kíváncsi vagyok. Jo karaktere óriási kedvenc volt nálam, szóval nagy lelkesedéssel vetettem bele magam a Fiatalurak olvasásába. Mielőtt azonban rátérnék az értékelésre, lássuk miről is szól a kötet pontosan. 

A Plumfield kísérleti fiúiskolájában a kis nebulók lényegében azt csinálhatják, amihez kedvük van, akár a lépcsőkorláton is csúszkálhatnak. Jo Bhaer írónő, akit a Kisasszonyokban még Jo March-ként ismertünk, mindig is erről álmodott: egy olyan házról, amelyben "nyüzsögnek a fiúk...és pezseg az élet". A Kisasszonyok azzal zárult, hogy Jo megörökölte a Plumfield birtokot a házsártos, de aranyszívű March nénitől, ahol most már férjével, Bhaer professzorral vállvetve, a maguk elvei szerint, és rengeteg szeretettel nevelgetik a gondjaikba vett rakoncátlan csemetéket. Ahogy Jo maga mondja, "nem is tudom, mit szeretek jobban: az írást vagy a kölykeimet". Nat, a rongyos árva, az elkényeztetett Gömböc, a vadóc Dan és a Plumfield többi feledhetetlen lakója olvasók nemzedékeit bűvölte már el kalandjaival.



A sok izgalmas fantasy, vagy komoly és megrázó drámák mellett néha jól esik a kis lelkemnek egy-egy klasszikusnak számító gyermek, vagy éppen ifjúsági irodalmat a kezembe venni. A Fiatalurak is egy ilyen típusú könyv. A kötet egy rendkívül bűbájos történet, mai szemmel kicsit naivnak is nevezhető. Komoly életbölcsességeket fogalmaz meg az életről, a becsületesség és tanulás fontosságáról és arról, hogy mindenkivel tisztelettel kell bánni. Megtanulhatjuk, hogy a hit és a szeretet az egyik legjobb orvosság. Ahogy a bevezetőben is írtam már régóta vágyom ebbe a romlatlan és tiszta szívű világba, a könyv pedig abszolút hozza ezt. Igazán szívmelengető történet, abszolút képes visszaadni az emberi jóságba vetett hitünket. Nem pörgős, nem akciódús, nincsenek váratlan fordulatok, de tele van kedves, szeretetreméltó szereplővel és tiszta, gyermekien ártatlan világszemlélettel. 


A sorozat első két részében Louisa May Alcott teljes mértékben a March lányokra koncentrált, így főleg olyan életbölcsességéket ismerhettünk meg, melyek főleg a fiatal hölgyek fejlődését segítették. Ebben a részben azonban teljesen más vizekre evezünk és a fiatal urak erkölcsi nevelését célozza meg az írónő. Azoknak, akik eddig hiányolták ezt, vagy kevés volt számukra a fiús szál, biztosan elégedettek lesznek a történettel. A March lányok rajongói viszont talán kicsit hiányolni fogják kedvenceiket, ugyanis ebben a részben bár minden szeretett karakter megjelenik, de a hangsúly nem rajtuk, hanem gyermekeiken van. Az első részekben Mrs. March volt az erkölcsi iránytű, akik óriási szeretettel és komoly erkölcsi alapokkal nevelgette lányait, ebben a részben Jo és Bhaer professzor lesz az, aki megfelelő utat próbál mutatni a Plumfield iskola kis növendékeinek. Ők ketten vállvetve, a maguk elvei szerint, és rengeteg szeretettel nevelgetik a gondjaikba vett rakoncátlan csemetéket, biztos talajt adnak számukra, hogy a jövőben is megállják a helyüket. Igazi iránytűként segítik lelki fejlődésüket, de a tanulmányaikat sem engedik elhanyagolni. Az iskolában minden nap történik valami izgalmas, a gyerekek néha óriási kalamajkába keverednek, összevesznek és kibékülnek, de Bhaer mama és Bhaer papa egy igazi lámpás a szomorúság sötétjében, a Plumfiedban nevelődő gyermekek mindig és mindenben számíthatnak rájuk. Szigorú szeretettel egyengetik a lányok és fiúk útját, a büntetést mindig úgy alakítják, hogy ne megalázó, hanem sokkal inkább elgondolkodtató legyen számukra. 


Az tetszett igazán a könyvben, hogy rengeteg olyan problémát vet fel, melyek a mai modern korban sem ismeretlenek számunkra. A becsületesség olyan erény, amely minden korban az ember javára válik. Bár sokszor azt mondják, hogy a mai világban csak az jut előre, aki átgázol mindenkin, én azért hiszek még abban, hogy a jó elnyeri jutalmát és a becsület többet ér mindennél. A pénz fontos, hiszen a megélhetésünk egyik eszköze, de nem szabad, hogy uralja az életünket és néha igenis jobb adni, mint kapni. A lopni és hazudni bűn, az őszinteség pedig az egyik legnagyobb erény. Mindenki megérdemli, hogy családban nevelkedhessen, még akkor is, ha az illető néha úgy viselkedik, mint egy sündisznó. Olykor az embernek akkor van a legnagyobb szüksége a szeretetre, amikor azt a leghevesebben próbálja elutasítani. 

Jo hihetetlen változáson ment át a részek alatt. Szeleburdi személyisége lecsillapodott és igazi támasszá vált férje oldalán. Őszinte és odaadó szeretettel, igazi tyúkanyó módjára nevelgette kedves kis fiait az iskolában. Bhaer professzorral nagyszerű párost alkotnak, nélkülük el sem tudnám képzelni ezt az iskolát. 


A Plumfieldban élő gyermekek rendkívül sokszínűek. Itt nevelkednek Jo fiai, Meg ikrei...de mellettük rengeteg más fiú is az iskola lakója. A kedvenceim Dan, Nat, Demi, Daisy és Nan voltak, de Teddy babát és Bess királylányt is nagyon megkedveltem. 

Dan egy igazi nagyvagány fiú volt, aki rengeteget szenvedett már életében. Soha nem volt biztos pont az életében, így elkallódott és csak Jo és Bhaer professzer szeretete tudta a helyes útra téríteni. Egy igazi sündisznó volt a kezdetek kezdetén, de végül szépen beilleszkedett az iskolába. Nat szintén árva fiú, akit Laurie ajánlott be az iskolába. A kezdetben félszeg fiú azonban teljesen kinyílt és rengeteg barátra tett szert.  Demi és Daisy ikrek, ők Meg gyermekei. A kettejük közötti kapocs rendkívül erős, mindig és minden körülmény között számíthattak egymásra. Demi egy igazi kis tudós palánta, Daisy pedig egy igazi anyáskodó karakter, aki nemcsak a babáit szeretgette őszinte szeretettel, hanem a fiúkhoz is volt mindig egy-egy kedves szava. Nan egy igazi vadóc kislány, aki kísértetiesen emlékezteti az olvasót Jo March karakterére (talán ezért is került olyan közel a szívemhez). A fiúk igazi ellenfélre akadtak benne, nem létezett lehetetlen számára. 

Olvasás közben sokszor mosolyogtam, rengetegszer csóváltam a fejem, volt amikor meghatódtam és az is megesett, hogy elmorzsoltam pár könnycseppet. Hihetetlenül szerettem ezt a történetet, mindenkit egytől-egyig a szívembe zártam. 

A borító meseszép, nagyszerűen illik a többi kötethez. Alig várom már, hogy az utolsó részt is a kezembe foghassam és a 4 kötet egymás mellett díszeleghessen a polcomon. 

Összességében én nagyon szerettem ezt a könyvet. A Fiatalurak egy rendkívül bájos és szívmelengető történet, méltó és nagyszerű folytatása az első két résznek. A szereplők igazán kedves karakterek, még ha hibáznak is, mosolygunk apró-cseprő botlásaikon. Végtelenül jók és törekednek arra, hogy igazán tisztaszívű és önzetlen felnőttekké váljanak. Jo és Bhaer professzor iskolája egy nagyszerű hely, ahova én is szívesen ellátogatnék. Ahogy megszokhattuk a könyv rengeteg erkölcsi tanítást fogalmaz meg, bár kissé régimódiak ezek az értékek, de úgy érzem, hogy ma sem szabad elfelejtenünk őket. Ha szeretitek a hasonlóan kedves, lassú történeteket mindenképpen olvassátok el. 

Értékelés: 5/5

Ha az értékelés után úgy érzed, hogy ennek a könyvnek helye van a polcodon, akkor ITT tudod megrendelni.



Nyereményjáték

Mivel a Fiatalurak a Kisasszonyok és a Jó feleségek folytatása, így ebben a játékban az előző kötetekre koncentrálunk. Mindegyik állomáson találtok egy idézetet, amelyik az első, vagy a második kötetben található. Nincs más dolgotok, mint beírni a Rafflecopter megfelelő sorába, hogy a Kisasszonyok, vagy pedig a Jó feleségek című könyvből származik az idézet. 
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

IDÉZET

“Nem könnyű megbirkózni a hibáinkkal, én is tudom, de egy-egy kedves szó csodákat művel az emberrel.”


a Rafflecopter giveaway

Állomások

04.26.: Csak olvass!
04.28.: Könyv és más
04.30.: Flora the Sweaterist
05.02.: Readinspo

2021. április 17., szombat

Candace Bushnell, Katie Cotugno: Csajoknak ​kötelező + Nyereményjáték


Sziasztok!

Új sorozatot indít a Móra Kiadó a LOL+ könyvekkel, amelyek komolyabb témákkal foglalkoznak, mint a hagyományos LOL kötetek, miközben megmarad a könnyedebb, romantikus hangulat is. Az első könyv ebben a sorozatban a Csajoknak kötelező, ami a napokban jelenik meg a kiadónál. A főszereplő Marin élete fenekestül felfordul, amikor az egyik tanára kikezd vele, és miután senki nem hisz neki, úgy dönt, saját kezébe veszi a sorsát. Ha kíváncsiak vagytok Marin rémülettel, ugyanakkor új, boldogabb élményekkel teli utazására, tartsatok a turné bloggereivel, és játsszatok a kiadó által felajánlott példányért!

Carrie ​Bradshaw tizenéves hasonmása még nem tudja, milyen a jó szex. Azt azonban igen, hogyan küzdjön a szexizmus ellen. A Szex és New York írójának új nemzetközi sikerkönyve!
Mr. Beckett jóképű, fiatal és sokkal lazább, mint a gimnázium többi tanára. Nem csoda, hogy a gimnáziumban minden lány oda van érte – köztük a jótanuló Marin is, aki igyekszik minden elvárásnak megfelelni, hogy bekerüljön a kiválasztott egyetemre. Amikor azonban Mr. Beckett átlép egy határt és félreérthetetlenül rámozdul Marinra, a lány összezavarodik és megrémül. Úgy érzi, az a helyes, ha jelenti az esetet, de miután a saját barátai és az iskola vezetése sem hisznek neki, Marin úgy dönt, kockára tesz mindent és az iskolaújságon keresztül vág vissza. A Csajoknak kötelező című rovatban kíméletlenül számol be arról, melyik tanár és diák viselkedik megengedhetetlenül a lányokkal, emellett pedig elindít egy feminista könyvklubot is. Nagy meglepetésére olyan szövetségesekre talál végül, akikre nem számított: mellé áll például a suli legnagyobb „pasizógépe” és egy csendes sportoló srác, aki nem igazán tűnik lángésznek.
Candece Bushnell és a Pushcart-díjra jelölt Katie Cotugno közös regénye egyszerre szórakoztató és gondolatébresztő – a #MeToo-mozgalom egyik fontos alapműve lehet.

A Csajoknak kötelező című könyv, két rendkívül fontos témát ötvöz, a #MeToo mozgalom és a feminizmus témáját érinti fiataloknak is könnyen befogadható formában. A téma meglehetősen hétköznapi, hiszen egyenlőtlenséggel mindenki találkozik már ilyen fiatal korban is és sajnos az is könnyen megtörténhet, hogy egy fiatal lányt zaklatni kezdenek.  A kettős mérce, a folyosói beszólogatások hatalmas problémát jelenthet a lányok életében. Szerencsére mára már egyre nagyobb visszhangot váltanak ki azok az ügyek a társadalomban, már nem csak legyintünk az ilyesmin, nem rendezzük el egy egyszerű vállrándítással. 

A feminizmus az egyik kedvenc témám, egyszerűen imádok róla beszélni és írni. Ha valaki megkérdezné, igazából büszkén állítanám magamról, hogy én bizony feminista vagyok. 

Azt azonban fontos kijelenteni, hogy nem vagyok egy habzó szájú aktivista és soha semmilyen módon nem áll szándékomban befolyásolni mások véleményét a témáról. Ha valaki kijelenti, hogy ő bizony feminista, biztos furcsán néznek rá az emberek és azonnal különböző szélsőséges gondolatokkal azonosítják az illetőt. A feminizmus sokszor olyan, mint egy szitokszó. Félelmet és zavarodottságot kelt másokban. Sokszor olvastam már olyasmit, hogy aki feminista, az igazából férfi akar lenni. Sőt...láttam már olyat is, hogy a feministák igénytelenek, nem nőiesek, sőt igazából az összes leszbikus. Lássuk be, ezek az általánosítások a legkisebb mértékben sem állják meg a helyüket. 

Forrás: Pinterest

Én egy olyan feminista vagyok, aki nem utálja a férfiakat, és eszem ágában sincs "férfivé" válni. Én nagyon jól érzem magam a bőrömben nőként. Idén lesz 8 éve, hogy együtt vagyunk Miklóssal, sőt 3 éve házasok is vagyunk. Az azonban nagyon fontos, hogy nem gondolom, hogy egy nőnek ott van a helye és őszintén hiszek abban is, hogy a házimunka sem csak a feleség/barátnő/anya/nagymama dolga. Hiszek a munkamegosztásban és a "közös teherviselésben". Azt gondolom, hogy egy nőnek joga van ahhoz, hogy tanuljon, dolgozzon és megkeresse azt, ami igazán örömet okoz neki. Ez lehet a munka, a család, a hobbi...akármi, minden nőnek joga van a boldog és teljes élethez. A boldog és teljes élet pedig attól függ, hogy az adott nő mit tart annak.  Bónuszként szeretném megjegyezni, hogy a rózsaszín a kedvenc színem, a púderes árnyalatainak nem tudok egyszerűen ellenállni

Mindig is fontos volt számomra az egyenjogúság kérdése. Soha nem szerettem az igazságtalanságokat, mindig bosszantott, ha valaki példának okáért a neme, vagy éppen a pozíciója miatt több dolgot engedhetett meg magának, mint bárki más. Nem járja, hogy egy nő ugyanazért a pozícióért kevesebb fizetést kapjon, mint egy férfi és az sem, hogy egy adott álláslehetőséget azért bukjon el valaki, mert 5 éven belül nőként családot tervez alapítani. A kettős mérce mindig is felbosszantott, nem járja, hogy a szabályok másként vonatkozzanak a lányokra és fiúkra. Ha van egy követendő szabály, akkor azt mindenkinek be kell tartani, a nemétől függetlenül. Ha egy iskolában dresszkód van, akkor ne csak a lányoknál figyeljék, hanem a fiúknál is. Nem szeretem a szexista vicceket és hülyét kapok attól, ha egy nő ideges, vagy zaklatott, akkor rendszeresen kapja meg azt a kérdést, hogy: "Mi van veled, menstruálsz?"

Jogosan merül fel mindenkiben az a kérdés, hogy akkor mi is az a feminizmus.

A feminizmus igazán sokrétű, és az élet szinte minden területén érezteti a hatását. A különböző irányzatokat a közös alapaxióma tartja össze, miszerint: „A nőket, mint társadalmi csoportot, számtalan hátrányos megkülönböztetés és erőszak éri pusztán azért, mert nők.” A feminizmus célja tehát az, hogy a nők számára is biztosítsa azokat az emberi jogokat, amelyek egy férfit megilletnek.  A feminizmusnak azonban nem szabad elfelejteni, hogy nem csak középosztálybeli, fehér nők jogaiért kell harcolni. Etnikumtól, vallási hovatartozástól, bőrszíntől függetlenül minden nőt egyformán kell támogatnia. 

A kamaszkor alapjáraton egy feszült és sérülékeny időszak. A testi és lelki fejlődés hatására a fiatalok hirtelen más szemmel kezdik el látni a világot. Sokan nem tudnak még mit kezdeni ilyenkor a nőiességükkel, vagy éppen férfiasságukkal, kissé esetlenek és félszegek. Egy idősebb személy figyelme azonban mindent megváltoztat. Nincs is jobb érzés annál, mint amikor valaki azt érezteti velünk, hogy különlegesek vagyunk, a fiatalom tanár pedig pontosan ezt az érzést kelti fel diákjaiban. Mr. Beckett  szuperlaza viselkedése és hozzáállása minden kamasz számára rendkívül szimpatikus, hiszen borzasztóan távol áll a többi, vaskalapos pedagógustól. Könnyebben elfogadják, hiszen olyan, mintha közéjük tartozna. Karizmatikus és erős személyiség, akinek mindenki csügg a szaván. A lányok kivételesnek érzik magukat mellette, mindenki az ő közelségét keresi. Mr. Beckett viselkedése azonban elfogadhatatlan minden körülmény között. Egy tanár soha, semmilyen formában nem élhet vissza a hatalmával. Ezek a gyerekek rá vannak bízva, ő pedig gátlástalanul kihasználja őket a saját vágyai érdekében. 

Marin azonban teljesen máshogy reagál, mint ahogy azt a tanár várta, nem megy bele a kis játékba, megijed és bizonytalanná válik. Nagyon jól bemutatja a regény ezt a sérülékeny időszakot. Az áldozatok sokszor saját magukat okolják a történtekért, hiszen nem mondtak nemet már az első pillanatban. Marin is így van ezzel, folyamatosan viaskodik önmagával, hiszen ő ült be a tanár kocsijába, ő rebegtette a szempilláit. Kívánta a tanár figyelmét, sőt büszkeség töltötte el, amikor a férfi csak vele beszélgetett. Hogy mondhatja azt, hogy visszaélés áldozata lett, mikor talán az ő hibája, hogy idáig fajultak az események? El kell telnie egy kis időnek, míg rájön, hogy ez nem így működik, és a tanárnak semmi esetre sem szabadott volna szexuálisan közeledni hozzá. 


Mr. Beckett közeledése katalizátor, ez indítja be az a regény sodró lendületű cselekményét. Marin elindít egy feminista könyvklubbot, és az ügy hatására egyre jobban szemet szúrnak neki a különböző egyenlőtlenségek: a furcsa iskola öltözködési szabály, ami elvileg mindenkinek kötelező, mégiscsak a lányokat vizslatják árgus szemekkel, az iskolai lány sportcsapat támogatásának a hiánya. 

Mikor az iskola igazgatójának beszámol az őt ért sérelmekről és nem történik semmi, a lányban összetör valami. Hiába vannak támogató emberek mellette a felgyülemlett stressz és frusztráció a legrosszabbat hozza ki belőle. 

Ijesztő látni, hogy egy jó megjelenésű, fiatal férfi mennyire megítélés alá esik. Biztos vagyok benne, hogy ha egy kevésbé népszerű szereplőről lenne szó, könnyebben elhitték volna a vádakat róla. A regény megmutatja, hogy a "szörnyetegek" szabad szemmel nem ismerhetők fel. Sokszor a kedves mosoly, a népszerű imázs és karizmatikus személyiség álcája rejti őket. Ez a maszk pedig tökéletesen elrejti őket és csak azután vesznek tudomást a létezésükről, amikor már túl késő, amikor már lecsaptak áldozataikra. Mr. Beckett igazából nem más, mint egy elkényeztetett kis senkiházi, aki azt hiszi, hogy a szülei révén neki nincsen félni valója. Nem csak azért bír hatalommal, mert iskolai tanár, hanem a szülei kapcsolatai segítségével ott tud ártani az embernek, ahol igazán fáj. 

Marin első iskolai cikkét, amely a Csajoknak kötelező címet viseli, mindenkivel elolvastatnám, az írók tökéletesen rátapintottak a lényegre. A mai korban (sem) könnyű lánynak lenni. Legyünk lazák, de legyen méltóságunk. Ne viselkedjünk kihívón, de ne legyünk prűdek. Legyünk viccesek, de ne legyük túl sokak. Legyünk gondokoskodók, de isten mentsen attól, hogy anyáskodók legyünk. Ha szeretjük a rózsaszínt akkor túl lányosak, gyerekesek vagyunk, ha csak feketét hordunk, akkor az isten szerelmére, legyünk már egy kicsit nőiesebbek. Valahogy soha nem tudunk teljesen jót csinálni, valami fogást mindig találnak majd rajtunk. Ezt az érzés tökéletesen fogalmazzák meg ebben a cikkben. Rám óriási hatással volt ez az írás.

Marin elsőnek a barátnőjének mondja el a tanár közeledését, akkor teljesen máshogy reagál, mint ahogy azt elvárnánk tőle. Ahogy haladunk előre a cselekmény, Chloe úgy távolodik és egyre furcsábban viselkedik. Az első pillanattól kezdve sejthető szerintem a lány viselkedésének hátterében meghúzódó ok, azonban ez sokáig nem elég ahhoz, hogy kedveljük őt. Sőt talán sokan egyáltalán nem fogják szeretni a karaterét. A végén azonban tiszta vizet önt a pohárba és megtudjuk, hogy mi okozta nála ezt a furcsa és egyáltalán nem baráthoz méltó viselkedést. Nem mondom, hogy ennek hatására teljes mértékben elfelejthető minden, amit tett, de az biztos, hogy más perspektívába helyezi a dolgokat. 


Grey, a regény egyik főszereplője az egyik legszimpatikusabb karakter. Bár kezdetben csak a kreditek miatt kezd el járni a könyvklubba, később mégis fontossá válik számára is a téma és a környezet. Jó látni, mikor férfiak is az ilyen típusú ügyek mellé állnak, hiszen az egyenlőség kérdése, mindenkin egyformán múlik. Nem beszélhetünk változásról addig amíg minden ember számára egyformán fontosnak tűnik ez az eszme. 

Nagyon jó volt, hogy a könyvben rengeteg irodalmi utalást találtam, szinten felsikkantottam, amikor megláttam benne Roxan Gay könyvét, hiszen tavaly volt szerencsém olvasni és nagyon szerettem. Az egyik említett kötetet fel is raktam azonnal a kívánság listámra. 

Bár nagyon sokat olvasok ebben a témában, a regény ismét elgondolkodtatott. Ráébresztett, hogy sokkal fontosabb ez a téma, mint azt anno képzeltem. Külön piros pontot érdemel azért, mert a feminizmust egy rendkívül tág kontextusba helyezi és felvállalja azt a gondolatmenetet, hogy a feministák hajlamosak csak fehér szemmel szemlélni a dolgokat. Ez a téma az utóbbi időben nagyon foglalkoztat, nem is számítottam rá, hogy egy fiataloknak szóló regényben is olvashat róla. 

Szerettem, hogy ebben a regényben minden hiteles volt. A szereplők átlagos tinédzserek, átlagos szülőkkel egy átlagos iskolában. Pontosan ebben rejlik a regény ereje, hiszen mindenki mindenki bele tudja magát képzelni a helyzetbe. Nem érezzük szürreálisnak, vagy elrugaszkodottnak. Mindenki pontosan úgy reagál, ahogy azt valószínűleg sokan tennénk. Az áldozatok, az áldozathibáztatás, a kettős mérce, a hatalommal való visszaélés, mind-mind olyan téma, melyet pszicihológiai szemmel könnyen és jól magyarázhatunk. Még ha valakinek a viselkedése nem is tűnik logikusnak, vagy nem tudunk azonosulni vele, akkor is érthető. 


Candace Bushnell, Katie Cotugno kötete rengeteg érzelmet váltott ki belőlem. Sokszor dühös, frusztrált és végtelenül kiábrándult voltam. Együtt léteztem és lélegeztem a szereplőkkel. Legszívesebben agyonvertem volna egy péklapáttal Bex-et és nekimentem volna mindenkinek, aki lekezelően és bunkón viselkedett Marinnal csak azért, mert elmondta az igazat. A reakciókból látjuk, hogy messze van még az ideális állapot, nem véletlenül félnek sokan kiállni és beszámolni a velük történtekről. Ahogy írtam, a szörnyetegek nagyon jól álcázzák magukat, így sokszor emberfeletti küzdelemre számíthatnak azok, akik vállalják a szószóló szerepét. Támogató közeg nélkül ez szinte teljesen lehetetlen. 

Összességében én nagyon szerettem ezt a regényt, azt gondolom, hogy minden fiatalnak el kellene olvasnia. Az új LOL+ sorozat kezdő kötete nagyon magasra tette a lécet, már nagyon várom a többi regényt. A Csajoknak kötelező című könyv egy igazán erős és nagyszerű kötet, komoly és fontos üzenettel. A téma rendkívül hétköznapi, és egy aktuális, könnyen befogadható formában hívja fel a figyelmet a minket körülvevő egyenlőtlenségekre. A hatására úgy érzi a ember, hogy még többet szeretne megtudni a témáról, így tágítja a világnézetet és formája a gondolkodásunkat is. Ha fiatal lányként csak egy könyvet szeretnél elolvasni a témában, akkor ezt válaszd! 

Értékelés: 5/5

Ha az értékelés után úgy érzed, hogy ennek a könyvnek helye van a polcodon, akkor ITT tudod megrendelni. 

Nyereményjáték

Marin egy igencsak erős női karakter, éppen ezért a játékunk során is hozzá hasonló különleges női főszereplőket keresünk. Az állomásokon található fülszövegek alapján ki kell találnotok, hogy melyik könyvre gondoltunk, a Rafflecopter doboz megfelelő sorába pedig a könyv női főszereplőjének nevét várjuk!  Ne feledjétek, a beírt válaszokon már nem áll módunkban javítani. A kiadó csak Magyarország területére postáz. A nyerteseket e-mailben értesítjük. Amennyiben 72 órán belül nem jelentkezik a szerencsés, újabb nyertest sorsolunk.

FÜLSZÖVEG RÉSZLET

A két élete közti egyensúly akkor bomlik meg, amikor (...) szemtanújává válik, ahogy legjobb barátját, a fegyvertelen Khalilt lelövi egy rendőr. Minden, amit (...) ezek után mond, felhasználható ellene: tönkreteheti a helyet, ahol él, önmagára és szeretett családjára is veszélyt jelent.


a Rafflecopter giveaway

Állomások

04.14. Utószó
04.16. Csak olvass!
04.18. Fanni’s Library
04.20. Sorok Között

2021. április 13., kedd

Paula Harrison: Kitti ​és a Holdfény-mentőakció + Nyereményjáték


Sziasztok!

Kitti anyukája egy igazi szuperhős, és egyszer a kislány is azzá fog válni, de egyelőre még fél az esti sötéttől. Aztán egy nap felbukkan egy segítséget kérő kandúrnak, akinek köszönhetően Kitti talán korábban is szuperhőssé válthat, mint gondolta! Tartsatok bloggereinkkel ezen az aranyos blogturnén, kalandozzatok Kittivel a holdfényben, és játsszatok velünk! A turné végén a Móra kiadó jóvoltából egy szerencsés olvasónk meg is nyerheti a mesekönyvet!

Varázslatos kaland a telihold fényénél
Kitti családja egészen rendkívüli: anyukája szuperhős, és Kitti tudja, hogy különleges képességeit használva egy napon belőle is hős válik majd. Ez a nap azonban a vártnál hamarabb érkezik el, amikor Figaró, a kandúr megjelenik a kislány szobájának ablakában, hogy segítséget kérjen. De az éjszakai világ elég félelmetes – lesz-e Kittinek elég bátorsága, hogy kimerészkedjen a sötétbe, és nekivágjon egy izgalmas kalandnak a holdfényben?








Mikor megláttam a Móra Kiadó kínálatában a Kitti és a Holdfény-mentőakció című mesekönyvet egy másodpercig sem gondolkodtam, kapva kaptam a turné lehetőségén. Már az első pillanattól kezdve beleszerettem a történetbe és a kedves borítóba is. Bár alapjáraton kutyás típusnak tartom magam, mégis teljesen beleszerettem ebbe a cicás mesébe. Van amiből soha nem lehet kinőni, ilyen nálam a meseolvasás is, néha kifejezetten jól esik a lelkemnek egy mesekönyv elolvasása. 

A történet szerint Kitti anyukája egy igazi szuperhős, aki esténkét segít a bajba jutott embereken. Az anyukájának olyan szuperképességei vannak, mint egy macskának. Nagyon gyorsan fut, hihetetlenül ügyesen tud mászni, nagyon jól lát sötétben és kiváló a hallása. Egy este azonban, amikor Kitti anyukája már útnak indult az éjszakába, egy cica bukkant fel a kislány szobájában, akinek segítségre van szüksége. De vajon Kitti elég bátor ahhoz, hogy teljesítse ezt a rendkívül fontos küldetést? És mik azok a furcsa és ijesztő hangok az éjszakában? Mi, vagy inkább ki bújt el az óratoronyban?

A könyv egy rövid történetet mesél el, egyes részeket fejezetek választják el egymástól. A kötet elején (még a történet előtt) megismerhetjük Kittit és a cicákat, így a mese olvasása közben már régi ismerősként köszönthetjük a kislány négylábú társait. 

A történet főszereplője Kitti, aki egy teljesen átlagos kislány, átlagon felüli képességekkel. Biztos abban, hogy egyszer majd az édesanyja nyomdokába lép, de még elképzelhetetlen számára, hogy kimerészkedjen a sötétbe. Mikor azonban Figaro, az egyik cica segítséget kér tőle, nincs más választása, le kell győznie a félelmét és segítenie kell, hiszen egy igazi szuperhős így viselkedik. Az éjszakát járva több ijesztő dologgal is találkozik, de szép lassan rájön arra, hogy nincs mitől tartania. Nincs semmi baj azzal, ha valaki fél, az a fontos, hogy megtanuljuk kezelni és irányítani a félelmeinket. Az igazi bátorság az, amikor valaki a félelmei ellenére is előremegy és folytatja a dolgát a jó ügy érdekében. Kitti megtanítja nekünk, hogy nem szabad hagynunk, hogy ezek az aggályok visszatartsanak minket, nem engedhetjük, hogy ez irányítsa az életünket. Ha kimerészkedünk egy kicsit a komfortzónánkból óriási meglepetések és kalandok érhetnek minket. 


Vannak mesék, amelyeknek a felolvasása fizikai fájdalmat okoz a szülőknek, annyira butácska a nyelvezete, na ez a mese egyáltalán nem ilyen.  A könyv nyelvezete egyszerű, de rendkívül  választékos. Szeretem, amikor egy mesekönyv nincs lebutítva csak azért, mert a kisebbeknek szól. Varró Zsuzsa fordítása előtt megemelem a láthatatlan kalapomat, szerintem nagyszerűen sikerült magyar nyelvre fordítania ezt a mesét, remek munkát végzett. 

A könyvben szereplő illusztrációk szerintem nagyszerűen sikerültek Jenny Løvlie remek munkát végzett. A rajzok kicsit sötétek, de ez így van jól, hiszen a mese éjszaka játszódik. Az illusztráció nem kisgyerekes, vagy babás, ezért biztos vagyok benne, hogy a kicsit idősebb 7-8 éves korosztály is szívesen lapozgatja majd. A fejezetek nem túl hosszúak, a szöveget nagybetűvel nyomtatták, ráadásul a sorok sem folynak össze, így a kezdő könyvmolyok számára is tökéletes választás. Az ajánlás szerint 6 évesnél idősebbeknek ajánlja a kiadó, de szerintem már az óvodás korú gyermekek is szívesen meghallgatnák esti meseként ezt a történetet. 

A mesekönyv végén találunk egy kis ízelítőt a következő részből, nagyon ígéretesnek tűnik a folytatás, mely a Kitti és a Tigriskincs nevet viseli majd. Én már nagyon várom, engem teljesen megvett magának a sorozat. 

Összességében én nagyon megkedveltem ezt a mesét, csak ajánlani tudom mindenkinek. A történet könnyen emészthető, mégsem okoz a felolvasása fizikai fájdalmat a szülőnek. A nyelvezete választékos és élvezhető. A cselekmény nem túl ijesztő, mégis kifejezetten izgalmas. Bár a kiadó 6 éves kortól ajánlja, szerintem egy 4-5 éves számára is élvezetes olvasmány lehet. A kezdő könyvmolyoknak tökéletes választás, könnyen és jól olvasható. Én nagyon megszerettem Kitti történetét, már tűkön ülve várom a folytatást. 


Értékelés: 5/5

Ha az értékelés után úgy érzed, hogy ennek a könyvnek helye van a polcodon, akkor ITT tudod megrendelni. 


Nyereményjáték

Kitti álöltözetében merészkedik ki a holdfénybe, abból merít erőt az esti kalandhoz, de nem csak ő segít szuperhősi álruhában másoknak! Minden állomáson elrejtettünk egy képet, amin hasonló hősök találhatóak, és nektek ki kell találnotok a mese CÍMÉT, amiben szerepelnek!
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

a Rafflecopter giveaway

Állomáslista 

04.09. - Utószó
04.13. - Csak olvass!

2021. április 11., vasárnap

Brigid Kemmerer: A ​Curse So Dark and Lonely – Sötét, magányos átok - Fanart gyűjtemény+ Nyereményjáték

Sziasztok!

A Könyvmolyképző kiadónak hála hazánkban is megjelent Brigid Kemmerer Sötét, magányos átok c. regénye. Ennek örömére a Blogturné Klub bloggerei bemutatják ezt a Szépség és a Szörnyeteg meséjén alapuló történetet, mesélnek élményeikről, miközben érdekfeszítő extra tartalmakkal színesítik a turnét. Tartsatok velünk, ismerjétek meg Emberfallt, és vigyétek haza a kiadó által felajánlott regény egy példányát.

Egy ​elátkozott birodalomban…
a szerelem a legsötétebb zugokba kényszerül.
Légy szerelmes, törd meg az átkot!
Rhen herceg, Emberfall trónörököse azt hitte, minden rendben lesz. Bár egy nagy hatalmú varázslónő megátkozta, és arra ítélte, hogy folyamatosan újraélje a tizennyolcadik évének őszét, ő biztosra vette, hogy ha egy lány beleszeret, azonnal megmenekül. Azonban minden ősz végén gonosz, kíméletlen bestiává változik.
És elérkezett az utolsó ősz…
Harperhez sosem volt kegyes a sors. A családja romokban, a bátyja pedig, aki képtelen összetartani a családot, folyamatosan alábecsüli őt. Harper már korán megtanulta, hogy csak kemény küzdelmek árán boldogulhat. De amikor egy embertársa megmentésére siet, hirtelen Rhen elátkozott világában találja magát.
Törd meg az átkot, mentsd meg a birodalmat!
Herceg? Szörny? Átok? Harper azt sem tudja, hol van és mit higgyen. De ahogy egyre több időt tölt el Rhennel a mágikus birodalomban, lassan megérti, mi minden forog kockán. És amikor Rhen rájön, hogy Harper nem csak egy újabb meghódítandó nőnemű, ismét feltámad benne a remény. De hatalmas erők állnak szemben Emberfall-lal… Vajon ha megtörik az átok, az elég ahhoz, hogy megmentse őket és a birodalom népét a teljes pusztulástól?

Pár napja már olvashattátok az értékelésemet a könyvről, de arra gondoltam, hogy röviden összefoglalom ebben a bejegyzésben is nektek, hogy mi a véleményem a regényről. 

Én nagyon megszerettem Brigid Kemmerer legújabb magyarul megjelent kötetét. Az egyik kedvencem lett a műfajában. A könyv cselekménye rendkívül érdekes és izgalmas. Egy másodpercre sem lankadt a figyelmem, az írónő végig fenntartotta az érdeklődésemet, csak úgy faltam a lapokat. A vége azonban megbocsáthatatlan számomra, komolyan mondom büntetni kellene a függővégeket. :D A karakterek nagyon szerethetők, szinte mindenkit a szívembe zártam, még a mellékszereplőket is nagyon megkedveltem. Aki szereti a hasonló regényeket, azoknak csak ajánlani tudom, a bizonytalanok pedig ne aggódjanak, mindenképpen adjanak egy esélyt ennek a történetnek. 

Ebben a bejegyzésben arra gondoltam, hogy összegyűjtök pár nagyszerű Fanart-ot nektek és megmutatom a kedvenceimet.  Igyekeztem olyanokat keresni, ahol csak olyan karakterek szerepelnek, akiket az első részből ismerhetünk. Remélem ezek az alkotások a Ti tetszéseteket is elnyerik. 

1. Gina Hilton csodálatos munkája, akire az Instagramon akadtam rá. Mikor megnéztem az oldalát, nagyjából leesett az állam és tátva maradt a szám. Ha van kedvetek mindenképpen kövessétek az oldalát, lenyűgözőnek tartom a munkásságát. 


2. A következő art az internet szerint Jemlin nevéhez köthető, de nem találtam meg a jelenlegi insta oldalán. Mindenesetre mindenképpen kukkantsatok be hozzá, meseszép képei vannak. 


3.  A következő képet Margherita Abitino oldalán találtam és azonnal beleszerettem. Grey parancsnok óriási kedvenc lett nálam, szóval ez a kép különleges helyet foglal el a szívemben. 


4. A következő képet szintén Margherita Abitino oldalán találtam óriási kedvenc lett nálam ez is. Egyszerűen nem tudom megunni ezt a hármast. 


5. Az utolsó kép eredeti alkotóját nem találtam meg, de nagyon szerettem ezt a jelenetet a könyvben, ezért mindenképpen szerettem volna megmutatni. A Pinteresten bukkantam rá. 


Nos én ezeket a képeket gondoltam megmutatni Nektek. Én nem is tudnék kedvencet választani, az összeset imádom. Óriási munka lehet ilyeneket alkotni, ezért látatlanban is le a kalappal az összes művész előtt. 

Ha mindezek után úgy érzed, hogy ennek a könyvnek helye van a polcodon, akkor ITT tudod megrendelni, ITT pedig bele is olvashatsz a a történetbe. 



Nyereményjáték

Mostani játékunk során olyan könyvcímeket keresünk, melyek a Szépség és a Szörnyeteg történetén alapulnak, vagy éppen azok retellingjei. Tehát nincs más dolgotok, mint megfejteni a hiányos címeket, majd a megoldást beírni a Rafflecopter doboz megfelelő sorába.
Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.

AZ ÉN CÍMEM
R_NG_T_G

a Rafflecopter giveaway

Állomások

04/11 Csak olvass! - Fanartok
04/13 Hagyjatok! Olvasok!
04/15 Dreamworld
04/17 Utószó
04/19 Readinspo


2021. április 9., péntek

Brigid Kemmerer: A ​Curse So Dark and Lonely – Sötét, magányos átok (Az Átoktörő 1.) + Nyereményjáték


Sziasztok!

A Könyvmolyképző kiadónak hála hazánkban is megjelent Brigid Kemmerer Sötét, magányos átok c. regénye. Ennek örömére a Blogturné Klub bloggerei bemutatják ezt a Szépség és a Szörnyeteg meséjén alapuló történetet, mesélnek élményeikről, miközben érdekfeszítő extra tartalmakkal színesítik a turnét. Tartsatok velünk, ismerjétek meg Emberfallt, és vigyétek haza a kiadó által felajánlott regény egy példányát.

Egy ​elátkozott birodalomban…
a szerelem a legsötétebb zugokba kényszerül.
Légy szerelmes, törd meg az átkot!
Rhen herceg, Emberfall trónörököse azt hitte, minden rendben lesz. Bár egy nagy hatalmú varázslónő megátkozta, és arra ítélte, hogy folyamatosan újraélje a tizennyolcadik évének őszét, ő biztosra vette, hogy ha egy lány beleszeret, azonnal megmenekül. Azonban minden ősz végén gonosz, kíméletlen bestiává változik.
És elérkezett az utolsó ősz…
Harperhez sosem volt kegyes a sors. A családja romokban, a bátyja pedig, aki képtelen összetartani a családot, folyamatosan alábecsüli őt. Harper már korán megtanulta, hogy csak kemény küzdelmek árán boldogulhat. De amikor egy embertársa megmentésére siet, hirtelen Rhen elátkozott világában találja magát.
Törd meg az átkot, mentsd meg a birodalmat!
Herceg? Szörny? Átok? Harper azt sem tudja, hol van és mit higgyen. De ahogy egyre több időt tölt el Rhennel a mágikus birodalomban, lassan megérti, mi minden forog kockán. És amikor Rhen rájön, hogy Harper nem csak egy újabb meghódítandó nőnemű, ismét feltámad benne a remény. De hatalmas erők állnak szemben Emberfall-lal… Vajon ha megtörik az átok, az elég ahhoz, hogy megmentse őket és a birodalom népét a teljes pusztulástól?

Mindig is imádtam a meséket, a mai napig óriási lelkesedéssel nézek meg minden rajzfilmet, sőt az az igazság, hogy még 30 évesen is rajongok a hercegnőkért. Az utóbbi időben fedeztem fel magamnak a retelling típusú regényeket, melyek ismert mesékre támaszkodnak, de teljesen új köntösbe csomagolják a már jól ismert történeteket. Kiskoromban nagyon szerettem A szépség és a szörnyeteg című mesét, mai napig is ez az első számú kedvencem. Belle karaktere azonnal levett a lábamról, ő volt az első barna hajú hercegnő és ez akkor nagyon sokat jelentett számomra. Ráadásul olvasni is szeretett, szóval azonnal egy igazi példaképpé vált számomra. 

Mikor anno az Instagramon megláttam Brigid Kemmerer könyvét azonnal felkerült a kívánságlistámra. Egy barátomtól megkaptam az első kötetet angolul ajándékba, de sajnos nem volt időm elkezdeni. A Könyvmolyképző Kiadónak hála végre magyarul is olvashatjuk ezt a nagyszerű történetet, így végre erőt vettem magamon és nekiálltam az olvasásnak. Egy idő után magyarul folytattam (határozottan gyorsabban olvasok így, az angol még lassabban megy), így igazából rekordidő alatt fejeztem be a regényt. 

A történet szerint Rehn herceget Emberfall örökösét megátkozták, és kénytelen újra élni a tizennyolcadik évének őszét. Az átok tulajdonképpen csak az igaz szerelemmel törhető meg. Ez persze nem tűnik annyira bonyolultnak, hiszen ki ne szeretne egy herceg felesége lenni, azonban az évek telnek és senki sem volt képes megtörni az átkot. Ha ez nem lenne elég a királyságban élők éheznek és szenvednek, egy számukra ismeretlen szörnyeteg tartja rettegésben őket. Azt hiszik, hogy a király és családja elmenekült a szörny elől, nem is sejtik, hogy Rehn herceg alakul át minden szezon végén. Amikor Harper megjelenik Emberfall-ban azonban minden megváltozik. A kezdeti ellenszenv szép lassan átalakul, míg a lány megérti, hogy mi is forog kockán. De vajon ők ketten képesek megmenteni a királyságot és le tudják győzni az átkot? 


A könyv cselekménye rendkívül érdekes és izgalmas. Egy másodpercre sem lankadt a figyelmem, az írónő végig fenntartotta az érdeklődésemet, csak úgy faltam a lapokat. Brigid Kemmerer tökéletesen szőtte a szálakat, imádtam, ahogy Rehn és Harper egyre közelebb és közelebb került egymáshoz. Az írónő úgy alkotott valami újat a már jól ismert történetből, hogy annak megőrizte minden varázsát. Teljes mértékben méltó változatnak tartom, nekem az egyik kedvencem lett a műfajában. A vége azonban megbocsáthatatlan számomra, komolyan mondom büntetni kellene a függővégeket. El sem tudom képzelni, hogy mi lesz velem a következő részig, még az is lehet, hogy a lassúságom ellenére bevállalom angolul a folytatást. Elmondhatatlanul kíváncsi vagyok a második részre, csúnya dolog így befejezni egy könyvet. :D 

A karakterek nagyon szerethetők, szinte mindenkit a szívembe zártam, még a mellékszereplőket is nagyon megkedveltem. A főgonoszt pedig olyan jó volt utálni, szeretem, amikor valaki ennyire egyértelműen utálható. Már az első pillanattól kezdve abban reménykedtem, hogy legyőzik és kicsinálják. :D 

Harper az egyik legerősebb és legjobb női karakter, akiről mostanában olvastam. Születésétől kezdve cerebrális parézisben (CP) szenved, de ez semmiben sem akadályozta őt. Egy rendkívül makacs és karakteres szereplő, nincs olyan dolog, amire ne lenne képes. Egy igazi példakép lehet mindenki számára, bebizonyítja,  hogy sokkal több van benne, mint azt az ember elsőre gondolná. Igaz, hogy nehézkesen mozog, de ez nem akadályozza meg abban, hogy lóra üljön, vagy éppen harcoljon. Kedvessége, könyörületessége, észjárása és ereje teszi őt igazi hercegnővé, még akkor is, ha Diszi királysága csupán a képzelet szüleménye és az ő nemesi címe is csak az emberek megnyugtatására, taktikai okokból lett kitalálva. Rehn tökéletesen testesíti meg az átoktól szenvedő herceget. Szerencsére nem az idegesítő fajta, inkább a romantikusan sötét és mélabús típusba sorolnám. Kettejük találkozása igazán sorsszerű, tökéletesen kiegészítik egymást. Mindketten óriási utat jártak be, hihetetlenül sokat fejlődtek a regény lapjain és az első pillanattól kezdve drukkoltam azért, hogy végre egymásba szeressenek. Nagyszerű párost alkotnak, nagy kedvenceim lettek. Persze nem mehetek el szó nélkül Grey parancsnok mellett sem, aki Rehn bizalmasa és tulajdonképpen egyszemélyes testőre. Nagyon kíváncsi vagyok hogyan alakul a sorsa  a folytatásban. ( Valami miatt az első pillanattól kezdve Matthew Daddario képe jelent meg a lelki szemeim előtt, szóval teljesen beleszerettem a karakterébe. ) 

A borító meseszép, az egyik legszebb a polcomon, egyszerűen imádom. 

Összességében nagyon megszerettem Brigid Kemmerer legújabb magyarul megjelent kötetét. Az egyik kedvencem lett a műfajában. A könyv cselekménye rendkívül érdekes és izgalmas. Egy másodpercre sem lankadt a figyelmem, az írónő végig fenntartotta az érdeklődésemet, csak úgy faltam a lapokat. A vége azonban megbocsáthatatlan számomra, komolyan mondom büntetni kellene a függővégeket. :D A karakterek nagyon szerethetők, szinte mindenkit a szívembe zártam, még a mellékszereplőket is nagyon megkedveltem. Aki szereti a hasonló regényeket, azoknak csak ajánlani tudom, a bizonytalanok pedig ne aggódjanak, mindenképpen adjanak egy esélyt ennek a történetnek. 

Értékelés: 5/5

Ha az értékelés után úgy érzed, hogy ennek a könyvnek helye van a polcodon, akkor ITT tudod megrendelni, ITT pedig bele is olvashatsz a a történetbe. 



Nyereményjáték

Mostani játékunk során olyan könyvcímeket keresünk, melyek a Szépség és a Szörnyeteg történetén alapulnak, vagy éppen azok retellingjei. Tehát nincs más dolgotok, mint megfejteni a hiányos címeket, majd a megoldást beírni a Rafflecopter doboz megfelelő sorába.
Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.

AZ ÉN CÍMEM
B_A_T_Y

a Rafflecopter giveaway

Állomások

04/09 Csak olvass!
04/11 Csak olvass! - Fanartok
04/13 Hagyjatok! Olvasok!
04/15 Dreamworld
04/17 Utószó
04/19 Readinspo