2021. szeptember 28., kedd

Stacey Halls: A ​lelenc + Nyereményjáték


Sziasztok!

Stacey Halls egy kis településen nőtt fel az angliai Lancashire-ben, és újságírást tanult az egyetemen. Írásai többek közt a Guardianben, az Independentben és a Sunban jelentek meg. A nagysikerű Familiárisok után itt a második regénye, A lelenc ami szokás szerint gyönyörű kivitelezésben, jelent meg a 21. század KULT sorozatának legújabb részeként.  Tartsatok velünk, és vigyétek haza a kiadó által felajánlott nyereménykönyvet.

Két nő, akiket összeköt egy gyermek és egy titok, amely mindent megváltoztat.
London, 1754. Hat évvel azután, hogy törvénytelen gyermekét, Clarát megszülte és a lelencházban hagyta, Bess Bright visszamegy lányáért, akit nem is ismer. Attól tart, hogy Clara nem is élte túl a csecsemőkort, de kiderül, hogy a kislányt valaki már örökbe is fogadta. Bessnek tótágast áll az élete, miközben igyekszik kideríteni, hogy ki fogadta örökbe Clarát - és miért.
Bess szállásától nem messze, London külterületén él egy fiatal özvegy, aki már egy évtizede nem hagyta el az otthonául szolgáló nagy, komor házat. Orvos barátja - aki a lelencházban dolgozik - rábeszéli, fogadjon pesztrát a lánya mellé. Az özvegy azonban nem biztos benne, hogy jó ötlet beengedni egy idegent az életébe. A múlt fenyegető árnyai azzal riogatják, hogy feldúlják gondosan elrendezett világát.


Stacey Halls neve nem volt számomra ismeretlen, az írónő már belopta magát a szívembe egy korábbi regényével, a Familiárisokkal. Mikor megláttam, hogy megjelenik magyarul is egy másik műve, hihetetlenül lelkes lettem, és már alig vártam, hogy a kezembe foghassam ezt a csodát. 

A Stacey Halls által teremtett atmoszféra rendkívül erős. Igazán érzékletesen ír a városról, a piacról, szinte mi is érezzük sós tengeri levegő illatát. Látjuk London két arcát, az úrias és jólélő közeget és a nélkülöző tömeget. A történet bekúszik a bőrünk alá, megragadja az olvasóját és nem ereszti. A lelenc című könyv egy nagyszerű és magával ragadó regény az anyaságról, a kötődésről, fájdalomról, a szétesésről és a felemelkedésről. A mű egy fiktív történet, melynek alapját egy valóban létező intézmény, a Foundling Hospitals adja. A lelencházat 1739-ben alapították olyan csecsemők számára, akikről a szülők nem tudtak gondoskodni. Ennek az intézménynek kéri a segítségét Bess a regény elején. Otthagyja a házban az alig egynapos gyermekét Clarát és azzal a biztos tudattal lép ki a kapun, hogy egyszer visszatér kislányáért. Ám, amikor 6 évvel később ismét belép a lelencházba és Clarát keresi, szembesül a keserű igazsággal, a gyermeke nincs az intézményben. Teljesen összeomlik és képtelen belenyugodni abba, hogy elveszett a gyermeke. Egy nap azonban pesztrának áll egy 6 éves kislány mellé, akit édesanyja egyedül nevel. Alexandra szinte soha nem hagyja el a házának biztonságát, csupán templomba merészkedik el kislányával. Mikor azonban felfogadja maga mellé Elizát, a furcsa fiatal lányt az életük végérvényesen összefonódik. Vajon milyen titkok rejlenek a komor ház falai között? Meddig határozhatják meg egy ember életét a gyermekkori traumák? És talán a legfontosabb kérdés, megtalálja Bess a kislányát? 

Nagyszerű egybeesés, amikor a varázslatos külső csodálatos belsőt takar, ez pedig erre a műre hatványozottan is igaz. A karakterek érdekesek és izgalmasak, a történet pedig magával ragadja az olvasót és nem ereszti. Bebarangolhatjuk a 18. századbeli londoni utcákat, együt lélegezhetünk a karakterekkel. Érezzük fájdalmukat, megértjük és elfogadjuk motivációikat, hiszen mindentől függetlenül tudjuk és érezzük, hogy mindkettejüknek szüksége van  a gyermekük szeretetére. 

Az, hogy mit jelent az anyaság és milyen érzés anyának lenni talán nem is igazán lehet szavakba önteni. Ezt az ember csak akkor fogja fel igazán, ha életet ad egy aprócska lénynek. Mindenkinek vannak elvárásai és különböző gondolatai, hogy milyen is lesz majd a szülői lét, de nagyon kicsi az esélye annak, hogy ezek az elképzelések ténylegesen megvalósulnak. Van amikor az anyaság egy csoda, de akár azt is érezheti az ember, hogy egy borzasztó rémálomba került. A szülői lét egy folyamatos tanulás, egy állandó készenléti állapot. Mindegy, hogy a gyerkőc 3 hónapos, 3, vagy esetleg 30 éves. Amint az a baba beteszi a lábát a családba, örökre a szüleinek a szeme fénye lesz. A lelenc című könyvben két teljesen eltérő anya képet láthatunk. Alexandra hűvösen viszonyul gyermekéhez, láthatóen nem tud mit kezdeni a kislánnyal. Ragaszkodik hozzá, fontos számára de képtelen kimutatni a szeretetet, amit érez iránta. Bonyult érzések kavarognak benne és képtelen azokat feloldani magában. Egy gyermekkori trauma miatt állandó félelemben éli a mindennapjait, retteg a különvilágtól. Gyermekét is elzárva tartja, óvja még a széltől is. Charlotte nem szenved fizikailag semmiben hiányt. Mindene megvan, amire csak egy ilyen korú gyermek vágyhat, ugyanakkor szomjazza a szabadságot. Alexandra merevnek és kimértnek tűnik mindenki szemében, még kislánya sem tud közel férkőzni hozzá. Elzárkózik minden érzelemnyilvánítástól és képtelen arra, hogy megbízzon másokban.  Az általa felépített óraműpontosságú világ akkor dől össze, amikor beengedi az életébe Elizát. Ezzel szemben Bess életében nincs más, mint a gyermeke iránt érzett mély szeretet. Nincsen vagyona, sem szép háza, de minden vágya, hogy újra a karjában tarthassa gyermekét. 

A mű legfontosabb és egyben központi témája, hogy ki a gyermek igazi anyja, aki örökbe fogadja, vagy az, aki megszülte? Milyen jogai vannak egy édesanyának, ha lemond a gyermekéről, de vissza szeretné kapni? Mindenki megérdemli a második esélyét? Milyen az ideális anya-gyermek kapcsolat? Mire van szüksége a gyermeknek, a fizikai jóllétre, vagy elég számára csupán a mindent felülmúló anyai szeretet? 

A könyv emellett egy igazi fejlődéstörténet is, ahol a szereplők újra talpra állnak, maguk mögött hagyják a sötét és fájdalmas múltat és megpróbálnak együtt élni azzal, amit a sors rájuk mért. Mindenkinek vannak sebei és hegei, csak vannak, akik azt jobban rejtegetik. Az élet soha nem könnyű, egy valami azonban biztos, muszáj kihoznunk belőle a legtöbbet. Nem tarthatnak vissza minket a félelmeink és fájdalmunk, hiszen tartozunk önmagunknak azzal, hogy talpra állunk és megteszünk mindent annak érdekében, hogy éljünk. Érdekes és izgalmas, ahogy kibontakoznak előttünk a szálak, ahogy helyükre kerülnek a kirakós darabkái. Szép lassan és fokozatosan megértjük mind Bess, mind pedig Alexandra motivációját, ugyanakkor nem tudunk szabadulni attól a kérdéstől, hogy talán egyiknek sincs igaza teljesen. A karakterek rengeteget hibáznak, sokszor önző módon csak saját magukra gondolnak és egy másodpercre sem gondolnak bele a gyermek helyzetébe. A történet vége már már idilli, de én nagyon imádtam. Jól esett a lelkemnek ez a kissé gyors, ám szívet melengető lezárás. 

A regény rendkívül olvasmányos, nagyszerű a nyelvezete. Azt hiszem teljesen beleszerettem az írónő stílusába. Őszintén remélem, hogy a közeljövőben olvashatunk még az írónőtől a kiadó jóvoltából. A borító maga a csoda, egészen lenyűgöző. Ennél szebb könyvet nem fogtam mostanában a kezemben. Egyszerűen imádom. Külön pirospont számomra a térkép a kötet elején, imádom, amikor ilyen módon kézzelfoghatóvá válik számomra a történet. Így még jobban bele tudok helyezkedni a regény cselekményébe, valahogy jobban összeolvadok a szereplőkkel, ha pontosan látom magam előtt az általuk megtett utat és el tudom térben is helyezni magát a helyszínt. 

Összességében én nagyon szerettem Stacey Halls regényét, a történet témája, a szereplők és a regény stílusa levett azonnal a lábamról. Nagyszerű egybeesés, amikor a varázslatos külső csodálatos belsőt takar, ez pedig erre a műre hatványozottan is igaz. A karakterek érdekesek és izgalmasak, a történet pedig magával ragadja az olvasót és nem ereszti. A lelenc egy nagyszerű regény az anyaságról, a kötődésről, fájdalomról, a szétesésről és a felemelkedésről. Én nagyon szerettem, csak ajánlani tudom mindenkinek. 

Értékelés: 5/5

Ha az értékelés után úgy érzed, hogy ennek a könyvnek helye van a polcodon, akkor ITT tudod megrendelni és ugyanitt bele is tudsz olvasni a kötetbe. 



Nyereményjáték

A regény egyik központi témája az anyaság, úgyhogy játékunkban minden állomáson egy-egy fülszöveg részletet találtok könyvekből, ahol szintén fontos szerepet kap milyen anyának lenni. Megfejtésül a fülszövegekhez tartozó könyvek szerzőjét és címét írjátok be a Rafflecopter  megfelelő sorába. (Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

FÜLSZÖVEG RÉSZLET

“A kisfiú testi-lelki sérült, agresszív kitöréseit, gyilkos hajlamát szinte lehetetlen kordában tartani. A házasság kihűlőben, a rokonok is elmaradnak, az orvosok látszólag tehetetlenek. Az anya mégsem tud belenyugodni, hogy a gyermeket intézetbe adja, még akkor sem, ha ez a család teljes felbomlásához vezet is…”

a Rafflecopter giveaway

Állomások

09.24.: Readinspo
09.26.: Utószó
09.28.: Csak olvass!
09.30.: Kelly és Lupy olvas
10.02.: Könyv és más

2021. szeptember 22., szerda

Laura Zimmerman: A ​szememet nézd! + Nyereményjáték


Sziasztok!

Ismét egy szívmelengető ifjúsági könyv jelent meg idén nyáron a Menő Könyvek Kiadó jóvoltából. Laura Zimmerman A ​szememet nézd! könyvének főhőse, Greer Walsh az önelfogadás rögös útját járja meg a történet során, miközben az első szerelem kissé rémisztő ugyanakkor édes érzését is megismeri. Tartsatok a turné tagjaival, és játsszatok a kiadó által felajánlott könyvért!

Ha Greer Walsh csak a saját fejében létezne, sokkal egyszerűbb élete lenne. Koncentrálhatna az emelt matekra, vagy arra, hogy fenntartsa a békét a legjobb barátnője és mások között. Akkor végre nem számítana, hogy ő az egyetlen diák a Kennedy Gimnáziumban, akinek a melle nagyobb, mint a koponyája. De a fejedbe zárva nem lehet röpizni. Se uszodába menni. És pláne nem tudsz furcsa, majdnem-randikon részt venni a lehengerlő stílusú új sráccal. Mert ezekhez mind szükség van egy testre. Csak az a baj, hogy Greert kiborítja a sajátja. A szememet nézd! egy fájdalmasan őszinte, megkapó és humoros történet kínos pillanatokról, kegyetlen meccsekről, képzelt pillangókról és szétszakíthatatlan barátságokról Nyáry Luca lendületes fordításában. Egy mese a nagy fekete pulóverekről, és egy lányról, aki megtalálta belőlük a kiutat.



Bár már kinőttem a tinédzser korszakomból (majdnem kétszeresen is) még mindig szívesen olvasok olyan regényeket, melyeknek tizenévesek a szereplőik. Persze nem vagyok mindenevő a témában, de azokat a történeteket, melyek komoly mondanivalóval és erős üzenettel bírnak nagyon szeretem. A szememet nézd! is egy ilyen típusú történet, melynek során a történet főszereplője Greer végre megbékél önmagával és a testével. 

A kamaszkor alapjáraton egy feszült és sérülékeny időszak. A testi és lelki fejlődés hatására a fiatalok hirtelen más szemmel kezdik el látni a világot és önmagukat. Sokan nem tudnak még mit kezdeni ilyenkor a nőiességükkel, vagy éppen férfiasságukkal, kissé esetlenekké és félszegekké válhatnak. Mindannyian mások vagyunk, máshogyan fejlődünk. Vannak lányok, akik később érő típusok, mások már rendkívül fiatalon is igazi nőnek tűnnek társaik között. Ahogy a fejlődésünk üteme, úgy nőies idomaink is eltérő mértékben nőnek. Vannak lányok, akik nagyon kicsinek, mások túlságosan nagynak érzik a mellüket. Egyesek bármit megtennének azért, hogy nagyobbnak tűnjön, mások pedig igyekeznek takargatni és leszorítani idomaikat. A történet főszereplője, Greer, az utóbbi kategóriába tartozik. A fiatal lány egyszerűen nem tud mit kezdeni dús kebleivel. Képtelen megbarátkozni a méretével, nagyméretű pulóverekkel és formátlan pólókkal igyekszik palástolni mellei méretét. Annyira idegenkedik tőlük, hogy nevet is adott nekik, melyekkel a megvetését akarta kifejezni. Ez a félszegség azonban az élet minden területén korlátozza őt. Képtelen önfeledten sportolni, futni, a barátaival lógni, mert csak arra koncentrál, hogy ki nézi őt és a melleit. Meg van róla győződve, hogy ez az egyetlen dolog, ami szemet szúr az ismeretlen embereknek, ha róla van szó. Ezek a vélt, vagy éppen valós pillanatok mind-mind gyengítik a lány önbizalmát, végül képtelen lesz önmagára is másként tekinteni, mint egy két lábon járó gigantikus mellre. Saját értékeit rosszul ítéli meg, egyszerűen nem hiszi el, hogy valaki képes őt önmagáért kedvelni. 

A szememet nézd! című könyv, több rendkívül fontos témát ötvöz egymással. A témák nagyszerűsége azok hétköznapiságában rejlik. A lányok testképe és önbizalma, és a body shaming témáját érinti fiataloknak is könnyen befogadható formában. A téma meglehetősen hétköznapi, hiszen nincs olyan fiatal lány, aki tökéletesen elégedett lenne önmagával, vagy éppen a testével. Sajnos bárkivel megtörténhet, hogy az átlagtól eltérő alkata, vagy éppen mellei mérete miatt szóbeszéd tárgyává váljon. A sugdolózások, a folyosói beszólogatások hatalmas problémát jelenthetnek a lányok életében, ráadásul ez az egész kimerítheti a body shaming kategóriáját is. amikor is valakit a kinézete miatt nyilvánosan megaláznak társaik. Mindegy, hogy túlságosan vékony, vagy erősebb testalkatú valaki, apró, vagy rendkívül dús keblei vannak, nagyjából nincs olyan dolog, ami miatt ne lehetne valaki kipécézni és csúfolni. 

A body shaming egyik legnagyobb „ereje” a nyilvánosságban és a jelentős érzelmi hatásban rejlik. A szégyen egy kifejezetten intenzív negatív érzés, amely a legtöbb esetben bénítóan hat az emberekre. Még a szilárd önismerettel és magabiztossággal rendelkező személyek is „lefagynak” egy ilyen hatásra, és akár napokig rágódhatnak a kritikus megjegyzésen. Persze bizonyos esetben a body shaming élményét változás követi, például a túlsúlyos személy fogyókúrába kezd, de a motivációja inkább a másoknak való megfelelésről szól, nem önmaga tiszteletéről és az öngondoskodásról. Fontos kiemelni, hogy ez a megszégyenítés azt üzeni az áldozat felé: nem vagy elfogadható, nem vagy elég jó. És ez a tartalom hosszú távon is komoly károkat okozhat. Az illető teljesen megsemmisül, elveszíti önbizalmát és hitét, idegenkedni kezd a saját testétől és rosszul érzi magát a bőrében. Testképzavarok és más hosszú távú problémák is könnyen kialakulhatnak. Greer képtelen csinos ruhákat hordani, vagy bármi olyat felvenni, amelyben jól kivehetők a mellének körvonalai. A vásárlás kész pokol számára, hiszen nagyon ritkán talál olyan méretet, ami jó rá. Annyira fél mások megnyilvánulásától, hogy élből elkerül minden olyan helyzetet, ahol a keble beszéd téma lehet. Igyekszik méltósággal viselni évfolyamtársai szurkálódását, vagy a tapintatlan eladó viselkedését, de mindegyik szituáció mély sebet ejt a lelkén és csak nehezen, barátai segítségével tud felülemelkedni a szégyenérzetén és problémáján. 

Egy másik téma, amely csak érintőlegesen szerepel benne, mégis rendkívül fontosnak tartom megemlíteni a lányok helyzete és megítélése. Egyszer anno pszichológia órán tanultunk egy kísérletről. Ugyanazt a csecsemőt egyszer lányos, máskor pedig fiús ruhába öltöztették. Megkérték a kísérlet résztvevőit, hogy mondjanak pár dolgot a gyermekről. Amikor a baba rózsaszín ruhát hordott a következő jellemzőkkel illették: bájos, kedves, aranyos. Amikor viszont kék ruhában volt így: vasgyúró, huncut, erős, intelligens. A baba végig ugyanaz volt, mégis teljesen máshogy jellemezték fiúként és lányként. Ezzel bizonyították, hogy milyen éles és erős sztereotípiák vannak az ember nemével kapcsolatban. Egy kislány legyen bájos, cuki, egy kisfiú meg okos és erős. De mi van akkor, ha egy lány szeret csinosan öltözködni, és közben penge matekból? És mi van akkor, ha egy fiú olyan szakmát szeretne választani, ahol nem az erejét, hanem sokkal inkább az empátiáját csillogtathatja meg. Akkor az a lány, már nem lesz nőies, a fiú meg férfias? Egyáltalán el lehet ezt élesen különíteni egymástól? Ha egy kislány fodros szoknyában, kisfiúkat megszégyenítő módon olyan versenyautót rak össze, hogy mindenkit rommá ver, akkor tényleg az egyetlen dolog, amit megdicsérhetünk rajta az öltözéke? Miért nem az eredményt méltatjuk, amit elért? Miért kell egyáltalán elválasztani ezt a kettőt egymástól? Miért hiszik még mindig azt, hogy egy lány arra szomjazik, hogy a külsejét dicsérjek meg és nem az eszét? És miért kell sokszor valakinek kevésbé nőiesen öltözködni ahhoz, hogy észre vegyék a teljesítményét is? És talán ami a legfontosabb, miért érzi a főszereplőnk azt, hogy nőies ruhákban kevésbé értékelnék a tudását?

Nagyon tetszett a könyv szövege és hangulata. A történetet Greer szemszögéből ismerhetjük meg, aki humorával, enyhén szarkasztikus stílusával tökéletes narrátornak bizonyult. Imádtam a stílusát, sokat mosolyogtam a szövegén, máskor viszont teljesen elszomorodtam, mikor kínos szituációt kellett átélnie. Teljes mértékben együtt tudtam érezni vele, hiszen sokszor én is kényelmetlenül éreztem magam a saját testemben kamaszként. Abban pedig 100%-ig biztos vagyok, hogy nem vagyok/voltam egyedül ezzel a problémával. Greer története nagyszerű példa minden fiatal lány/nő számára, akik idegenkednek valamitől a testükön. Nem élhetünk bezárva a fejünkben, hiszen úgy számtalan csodálatosan élménytől és pillanattól fosztjuk meg magunkat. Nem szabad foglalkozni azokkal, akik csak lehúzni akarnak mindenkit. Az emberek néha pattognak, néha az egyetlen dolog, amit tehetünk, hogy letojjuk a fejüket. 

A történet főszereplője Greer óriási utat jár be. A szemünk előtt barátkozik meg testével és kezd el végre normálisan, szabadon élni. Szerencséjére nincs egyedül, barátai segítenek abba, hogy végül egyre jobban és jobban érezze magát. A lányoknak nincsen könnyű dolga, hiszen Greer nem akar, és nem is tud beszélni a problémájáról, csupán fokozatosan derül ki számukra is, hogy mennyire idegenkedik saját mellétől. Maggie, Greer legjobb barátnője az egyik kedvenc karakterem lett. A nagyhangú leányzó még biztosan nem hallotta azt a mondást, hogy nem kell minden harcot megvívni. Ő mindenért és mindennel küzd. A női elnyomás, a patriarchális rendszer, a zsarnok főszereplő, egy számára morálisan, vagy filozófiai értelemben nem szimpatikus vers mind-mind harcra sarkallja őt. Imádtam a stílusát és azt, hogy tűzön-vízen át a legjobb barátnője mellett állt. Miután Greer bekerült a röplabda csapatba, megismerkedett közelebbről is Jessával, aki szintén inspirálólag hatott rá. A lány ereje és kitartása motiválta őt is abban, hogy elfogadóbb legyen saját magával szemben is. 

Jackson, az új fiú az egyik legaranyosabb karakter, aki történetesen tökéletesen passzol Greerhez is. Ketten együtt nagyszerű párost alkotnak, csak úgy sziporkáznak egymás közelében, azonnal ráhangolódtak egymásra. Hasonló a humoruk is, nagyon drukkoltam az utolsó pillanatig, hogy végül egymásra találjanak. A fiú kishúga, Quin is érdekes karakter. A sok költözés miatt kissé kezelhetetlenné vált, dühös volt az egész világra, de legfőképpen a szüleire és a családjára. Nehezen barátkozott meg az új helyzettel, a leendő újabb költözés ténye pedig csak olaj volt a tűzre. 

Nagyon érdekes volt számomra, hogy a szülők viszont valahogy egyáltalán nem voltak a helyzet magaslatán. Nem éreztem őket erős és kompetens karaktereknek. Persze végig jelen voltak a regényben, de valahogy nem ismerték fel gyermekeik problémáit.  Greer édesanyja egyszer sem próbálta megérteni lánya problémáit és valahogy úgy éreztem, hogy nem érzi át annak súlyosságát és erősségét. De Jackson és Quin családja sem vette figyelembe a gyerekeik szükségleteit. Úgy rángatták őket, mint holmi bábukat és nem vették észre, hogy ezzel milyen károkat okoznak. 

Néha azt éreztem amúgy, hogy jó lett volna jobban megismerni Jackson gondolatait is, egy váltott szemszögnek például nagyon tudtam volna örülni, de így sem panaszkodhatok, hiszen összességében Laura Zimmerman könyve teljesen levett a lábamról. A vége miatt van egy kis hiányérzetem, de talán jobb is így, legalább úgy tudom folytatni a fejemben a történetet, ahogyan szeretném. :)

Tetszett a regény fordítása, Nyáry Luca nagyszerű munkát végzett. Rendkívül olvasmányos, lendületes és gördülékeny a történet, csak dicsérni tudom a munkáját. A borító rendkívül kifejező és szerintem tökéletesen illik a regény hangulatához. A kevesebb néha több, nekem pedig semmi más nem hiányzik róla. Úgy szeretem, ahogy van. 

Összességében nagyon kedveltem Laura Zimmerman magyarul megjelenő regényét. A történet nagyszerűségét annak hétköznapisága adja, hiszen nincsen olyan tinédzser, aki teljes mértékben meg lenne elégedve önmagával. Sajnos bárkivel megtörténhet, hogy az átlagtól eltérő alkata, vagy éppen mellei mérete miatt szóbeszéd tárgyává váljon. A sugdolózások, a folyosói beszólogatások hatalmas problémát jelenthetnek a lányok életében, így biztos vagyok benne, hogy rengetegen tudnak Greer karakterével azonosulni. A fiatal lány óriási utat jár be, és szemünk előtt szerzi vissza önbizalmát és erejét, végül pedig elkezd megbarátkozni saját testével is. Rendkívül pozitív példa lehet sokak számára, hiszen nem szabad hagynunk, hogy mások véleménye ilyen mértékben korlátozzon minket. A regény rendkívül olvasmányos, könnyen és gyorsan lehet vele haladni, Luca fordítása nagyszerűen sikerült. Csak ajánlani tudom mindenkinek. 

Forrás: https://hszi.bme.hu/page/949/

Értékelés: 5/4,5

Ha az értékelés után úgy érzed, hogy ennek a könyvnek helye van a polcodon, akkor ITT tudod megrendelni.




Nyereményjáték

A főszereplőnk a röplabda szerelmesévé válik a történetünk során, ezért a játékunk is ehhez a sporthoz fog kapcsolódni. Minden állomáson megtaláljátok egy a röplabdával kapcsolatos szakkifejezés körülírását, a feladat pedig megfejteni, hogy mely kifejezésről van szó, és beírni a Rafflecopter doboz megfelelő sorába. Ne feledjétek, a beírt válaszokon már nem áll módunkban javítani. A kiadó csak Magyarország területére postáz. A nyerteseket e-mailben értesítjük. Amennyiben 72 órán belül nem jelentkezik a szerencsés, újabb nyertest sorsolunk.

KERESETT SZAKKIFEJEZÉS

Olyan labdakezelési hiba, amikor a játékos egymás után kétszer érinti a labdát.


a Rafflecopter giveaway

Állomások

09.22. Csak olvass!
09.24. Sorok Között

2021. szeptember 21., kedd

Jesmyn Ward: A ​csontok megmaradnak

Sziasztok!

Sok dolgot tudtok már rólam, de talán az egyik legfontosabb vallomás, amivel tartozom felétek, hogy igazi könyvhörcsögként élem az életemet. Hajlamos vagyok arra, hogy mérlegelés és gondolkodás nélkül beszerezzek egy új és friss megjelenést, majd utána hosszú ideig a polcon vár rám türelmesen, míg végre a kezembe kerül. Jesmyn Ward másik regénye is erre a sorsa jutott, bevallom töredelmesen, hogy bár egy ideje a polcomon csücsül, még nem volt időm arra, hogy elolvassam. Valahogy mindig találtam valami indokot arra, hogy miért ne álljak neki. Mikor megjelent az írónő másik könyve magyarul nagyon megörültem neki, hiszen sok jót hallottam már a stílusáról. A 21. Század Kiadónak köszönhetően került a kezembe az írónő legújabb magyarul megjelenő könyve, és hihetetlenül hálás vagyok érte, hiszen a fülszöveg azonnal felkeltette az érdeklődésemet. 

Mielőtt azonban rátérek a lényegre, megmutatom miről is szól a fülszöveg pontosan. 

Bois Sauvage kisváros Mississippi államban, a Mexikói-öböl partvidékén. Hurrikán készül, Esch édesapja egyre jobban aggódik. A férfi kemény piás, a lány és három fiútestvére nyomorognak.
Eschben nemigen marad meg az étel – teherbe esett tizennégy évesen. Fivére, Skeetah el-elcsen az asztalról egy-két falatot, hogy harci pitbullja kicsinyeinek adja, az alomból mégis több kiskutya elpusztul. A testvérek a maguk módján próbálják oltalmazni egymást a rideg, durva környezetben.
Két ellentétes pólus feszül egymásnak Jesmyn Ward könyvében: költészet és nyomor, az emberi gyengédség és a vidéki élet brutalitása. A csontok megmaradnak igazi irodalom – a faulkneri dél látomásos, mégis könyörtelenül valóságos prózája.
Jesmyn Ward (1977-) azon kevesek egyike, akik kétszer nyerték el a Nemzeti Könyvdíjat. Hallgasd a holtak énekét című regénye 2017-ben jelent meg a 21. Század Könyvkiadó KULT Könyvek sorozatában.


Mikor elkezdtem olvasni Jesmyn Ward írását, tudtam, hogy nem hétköznapi regény tartok a kezembe. A kötet hangulata kissé sötét és nyomasztó. Nagyszerű nyelvezettel és lírai hangon megírt, ugyanakkor mérhetetlenül szomorú és fájdalmas történetet tarthat kezében az olvasó. Félelmetes már abba is belegondolni, hogy mennyi ember szörnyű hétköznapiságát jeleníthette meg az írónő ebben az írásában. 

A regény Bois Sauvageban játszódik (ez egy fiktív helység) és egy olyan család 10 napját követhetjük végig, akik nehéz anyagi körülmények között élnek. Ebben a miliőben semminek nincs jelentősége, az egyetlen cél a túlélés. A szeretetteljes családi légkör, a közös harc a nélkülözéssel szemben egy kicsit sem jelenik meg a műben, sokkal inkább a belefásulás és társas magány érzése jellemzi a családtagok egymáshoz fűződő viszonyát. A családtagok együtt élnek és bár próbálnak figyelni egymásra, mégsem beszélhetünk szoros családi kötelékről. Mindenki úgy próbál meg boldogulni, ahogy tud és ahogy nem szégyell. 

A karakterek korántsem idealizált, romantikus hősök, hanem valódi hús-vér emberek, akik sokszor és sokat hibáznak. Néha képtelenek kimutatni a szeretet egymás irányába, az általuk teremtett zord világban élik mindennapjaikat. Talán Oscar Lewis a "a szegénység kultúrája" fogalma az, ami leginkább összefüggésbe hozható a szereplők viselkedésével. Az antropológus tapasztalatai szerint a szegénység, a hátrányos jövedelmi helyzet nemcsak alacsony életkörülményeket hoz magával, hanem sajátos kultúrát is teremt. Az értékek és magatartások olyan rendszerét, amely eltér a középosztályi vagy az általánosan elfogadott kultúrától. Ez a kultúra segíti a túlélésüket, ugyanakkor gátolja is, hogy kilépjenek a szegénység státuszából. Sajátos életmód-elemként említi Lewis többek között az alkalmi munkákra épülő jövedelemszerzést, az ésszerűtlen háztartás-szervezést, az előrelátás és tervezés hiányát. A jelenben élnek, nem foglalkoznak a múlttal és a jövővel. Úgy érzik, nem tehetnek semmit a sorsuk változásáért, nem tudnak rá hatással és befolyással lenni. Képtelenek bánni a pénzzel, az azonnali kielégülésre törekszenek. 

A családfő, vagyis az édesapa képtelen volt feldolgozni feleségének az elvesztését, rendszeresen iszik, a gyermekeiről képtelen gondoskodni. Abszolút látszik, hogy a szeretetteljes gondoskodást az édesanya képviselte a családban, az ő elvesztésével teljesen kicsúszott a talaj alóluk. Onnantól kezdve bár egymás mellett éltek és fizikailag gondoskodtak egymásról a maguk módján, az a bizonyos ragasztó, a feltétel nélküli szeretet, empátia és odaadás hiányzott a mindennapjaikból. Az édesapa csak kevés munkát tudott szerezni, ráadásul mániákusan követte a viharok és a tornádók útját, megszállottan próbált felkészülni az esetleges katasztrófákra. Kicsit olyan volt ő számomra, mint a meséből az a kislány, aki farkast kiáltott többször is, ám mikor valóban megtámadta az állat a nyájat már senki sem hitt neki. Ebben az esetben is valami hasonló történt. Annyiszor mondta már, hogy hurrikán érkezik a területre és annyiszor próbálta bizonyítani az igazát, hogy mikor tényleg közelíteni kezdett a Katrina gyermekei fásult közönnyel vették tudomásul a férfi mondandóját. 

Az öttagú családban Esch az egyetlen lány, aki magányát és szeretetéhséget úgy próbálja legyűrni, hogy készségesen viszonozza a környéken élő fiúk szexuális közeledését. Annyira vágyik a gyengédségre, hogy belemegy egy csak testiségen alapuló kapcsolatba Manny-vel, akinek nem mellesleg barátnője is van. Nem szereti, csak használja a lány testét. Amikor Esch rájön, hogy babát vár ettől a fiútól, kezdetben titkolja az állapotát, senkinek sem beszél róla. Szociológiai tanulmányaim alatt a szegénység témakörében tanultunk arról, hogy a fiatalkori családalapítás összefüggésben áll azzal, hogy az illető szeretne minél hamarabb kiszakadni a származási családból, hiszen ha gyermeke születik, azzal egy teljesen új családja lehet. Sokszor azonban nem változik semmi, hiszen ezek a fiatal lányok a partnereiket hasonló társadalmi közegből választják ki, így sokszor pontosan ugyanúgy nyomorognak, mint régen. Ez a helyzet akkor is, ha a gyermek az agresszív szülői nyomás alól menekülne, sokszor a párja is ugyanúgy rettegésben tartja. Ez jutott eszembe Esch kapcsán is. A fiatal lány kezdetben nem tud mit kezdeni a magzattal, ugyanakkor kialakul közöttük egyfajta kötődés is. Elképzeli, hogy mennyire fog majd vigyázni rá és mennyire fogja szeretni. Azt az érzést keresi, ami régóta nem adatott számára; a gondoskodást és anyai szeretetet. 

Skeetah a középső fiútestvér a kutyája megszállottja. China a harci pitbullja éppen a könyv elején ellett, a fiú féltő-óvó gondoskodása ellenére azonban több kiskutya is elpusztul. Minden gyengédségét és szeretetét a kutyára fordítja, látszik, hogy ebben találta meg azt, amit keresett. 

Randall, a legidősebb fiútestvér a sport világába menekül, ez az egyetlen közeg, ahol otthonosan és jól mozog. Ebben látja az egyetlen menekülési utat, hiszen az ösztöndíj segítségével olyan lehetőségek nyílnának meg előtte, amelyekre a család hátterét figyelembe véve soha nem lenne esélye. A fiúnak azonban szembe kell néznie az önsorsrontás problematikájával továbbá ne felejtsük el azt sem, hogy és a család dinamikája és működése sem éppen ideális, a fiúnak pedig szembe kell néznie azzal, hogy talán soha nem törhet ki abból a közegből, ahova beleszületett. 

Junior, a legkisebb testvér van talán a legnehezebb helyzetben, hiszen ő nem emlékezhet édesanyja ölelésére és becéző szavaira. Ő az egyetlen, akinek ez a családi miliő az alap, soha nem ismert mást. Tulajdonképpen senki nem képes arra, hogy megfelelően gondoskodjon róla, persze kap enni és olykor meg is vigasztalják testvérei, ha valami baja van, de képtelenek arra, hogy neveljék és megadják neki mindazt, amire szüksége lenne. De hogyan is várhatnánk el tőlük, hiszen még nekik is gondoskodásra és nevelésre lenne szükségük. 

A mű egyik fontos, talán legfontosabb megállapítása, hogy nem képes mindenki arra, hogy kitörjön saját élethelyzetéből. Vannak, akik rengeteget dolgoznak és képesek feljebb jutni a társadalmi ranglétrán, mások azonban örökre megrekednek egy szinten, ez pedig könnyen egy generációkon átöröklődő jelenséggé válhat. A tanult tehetetlenség, az ember munkamorálja és gondolkodásmódja, a deprivált környezet mind-mind olyan dolog, mely hozzájárulhat ahhoz, hogy az valaki képtelen legyen fejlődni és kitörni abból a helyzetből, ahova született. Olvasás közben azonban sokszor eszembe jutott egy másik gondolat is. Van egy sokak által ismert mondás, mely magyarul így hangzik: "Szegény embert az ág is húzza." Mi van akkor, ha az ember bár megpróbál kitörni, a tehetsége lévén, de egyszerűen a körülmények áldozatává válik és visszahull pontosan oda, ahonnan elindult? Mért van az, hogy vannak emberek, akiknek minden sikerül, mások pedig állandó kudarcra vannak ítélve? 

A mű 10 napot mutat be, ezalatt az idő alatt erősödik a Mexikói-öböl felett óriási viharrá a Katrina hurrikán. (Csak egy kis gyors emlékeztető azoknak, akik nem ismernék ezt a vihart. A Katrina hurrikán egy rendkívül intenzív és pusztító hurrikán volt 2005 augusztusában, amely főként a Mexikói-öblöt és az Egyesült Államokat érintette, hatalmas pusztítást és árvizet okozott. A vihar óriási károkat okozott az ott élőknek. Sokan egy életük munkáját, az otthonukat veszítették el és még ők a "szerencsésebbek", hiszen sokat a Katrina áldozatául estek.) Ilyen rövid idő alatt persze nem várhatunk óriási, sorsfordító megoldásokat, mégis az olvasó az utolsó pillanatig várja, szomjazza a megoldást és ha nem is a pozitív végkifejletet, akkor talán annak a lehetőségét. A környezet azonban alkalmatlan erre és könnyen megeshet, hogy a végleges állapot az, hogy nincs megoldás és nem változik semmi. Mindenki éli ugyanúgy az életét és abba kapaszkodik, amibe tud. 

A könyv borítója engem azonnal levett a lábamról. Tökéletesen illik a regény hangulatához és a történethez. Persze ez egyáltalán nem meglepő, hiszen a hazai könyves piacon a kiadó munkássága ezen a téren kiemelkedő. Mindig csodálatos munkát végeznek. 

Összességében óriási hatással volt rám Jesmyn Ward regénye. Az első pillanattól kezdve bekúszott a történet a bőröm alá, és nem eresztett. A mű hangulata, lenyűgöző líraisága ellentétben áll a komor valósággal és fájdalmas környezettel. Ez nem az a típusú regény, amin könnyen és gyorsan át lehet szaladni. Mélyen megül az ember lelkén és gondolkodásra, mélázásra sarkallja. Nem egy könnyű olvasmány, de annak, aki esélyt ad neki nagyszerű élményben lesz része. 

Értékelés: 5/4,5

A recenziós példányt szeretném még egyszer megköszönni a 21. Század Kiadónak. Ha tetszett a könyv, akkor ITT tudjátok közvetlenül a kiadó oldaláról megrendelni.


2021. szeptember 17., péntek

Jane Austen: Értelem és érzelem + Nyereményjáték

Sziasztok!

A Menő Könyvek nemrég gyönyörű kiadásban jelentette meg Jane Austen  életművének egyik legismertebb és legjelentősebb darabját. A Büszkeség és balítélet után most az írónő másik klasszikusát tarthatjuk a kezünkben lenyűgöző változatban. Tarts bloggereinkkel a turnén, olvasd el az ajánlóinkat, és légy az a szerencsés olvasónk, aki a blogturné végén megnyeri az Értelem és érzelem legújabb kiadását!

Jane Austen hősnőinek története szerelemről, csalódásról, becsületről, álnokságról s természetesen reményről és boldogságról mesél. Miközben lenyűgöző és gyakran kaján képet fest a korabeli Angliáról, arról a világról, amelyben a hölgyek legfőbb foglalatossága a férjvadászat.
Ennek a regényének középpontjában a két Dashwood nővér, Elinor és Marianne áll, a regény címe is kettejük ellentétes természetére utal. Az értelmet a tartozkodó, visszafogott Elinor testesíti meg, akinek tetteit a józan ész és a megfontoltság irányítja.
Vele szemben áll húga, akit az érzelmei hajtanak, könnyedén felül a romantikus szerelem, a szenvedély és a csalódás érzelmi hullámvasútjára.
Austen jellegzetes, finom iróniával fűszerezett stílusa, kiválóan kidolgozott karakterei, a fordulatokban gazdag események és a sziporkázó párbeszédek garantáltan kellemes kikapcsolódást jelentenek minden korosztály számára.

Mindig is szerettem az angol irodalmat, Jane Austen neve pedig természetesen nem ismeretlen számomra. Bár nem olvastam még az összes művét, a Büszkeség és balítélet nagy kedvenc volt számomra ezért óriási lelkesedéssel vetettem bele magam az Értelem és érzelem olvasásába. Austen kb. 1795-ben írta az Elinor és Marianne első vázlatát (később Értelem és érzelem), ekkor körülbelül 19 éves volt. A történet Elinor tartózkodó viselkedése és Marianne érzelmessége közötti ellentét körül forog. Egyes értelmezések szerint a két nővér Austenen és szeretett nővérén, Cassandrán alapulhat: Cassandrát a visszafogott és jól ítélkező nővérrel, magát pedig az érzelmes, szenvedélyes Marianne-nal hozza párhuzamba. Austennek szándékában állt tisztázni Elinor értelmét és önuralmát, és egyszerű szinten a regény a teljes romanticizmusnak és érzékenységnek paródiájaként olvasható, amely divatos volt az 1790-es évek körül. Mégis Austen nagyon összetetten sokrétűen kezeli a két nővér szerepét.  Az Értelem és érzelem volt az írónő első publikált kötete, 1811-ben adták ki.

A történet tulajdonképpen Mr. Dashwood két lánya, Elinor és Marianne köré fonódik. Amikor az apjuk meghal, a családi birtok Johnra, idősebb féltestvérükre száll, és a Dashwood nővérek fiatal húgukkal Margarettel és édesanyjukkal együtt vagyontalanokká válnak. A család Bartonba költözik egy kedves rokon jóvoltából, ahol új életet kezdhetnek. Az, hogy mennyire megváltozik majd az életükben persze még csak nem is sejtik. Nagyon élvezik a vidéki életet és őszinte barátságot sikerült kialakítaniuk. Elinor és Marianne is rendkívül csinos fiatal lány, a cirka 450 oldal alatt mindketten megismerik a szerelem csodálatos és fájdalmas oldalát is. Bár a két fiatal rendkívül közel áll egymáshoz, jellemük nem is különbözhetne jobban. Elinor a józan gondolkodás mintapéldánya, aki soha nem engedi, hogy az érzelmei uralkodjanak felette. Olykor olybá tűnhet, hogy kőből van a szíve és képtelen arra, hogy átélje és megélje az érzelmeit, de ahogy családja, mi is rájövünk arra, hogy a szoborszerű jellem alatt milyen heves érzelmek és viharok dúlnak. Egyszerűen csak nem az a típus, aki magára vonja a figyelmet örömével és bánatával. Ezzel szemben Marianne az a típus, aki szenvedéllyel éli az életét. Ha boldog, akkor az egész világ tud az ő boldogságáról és csodája a fiatal lány életörömét és jókedvét, ha pedig szomorú, akkor azt is minden teketória nélkül a világ tudtára adja. Nagyon heves természet, leginkább az érzelmei irányítják.  Olyan, mintha azt mondanák, hogy ő a szív, míg Elinor az agy, vagy stílusosan ő az érzelem, nővére pedig az értelem. Azt azonban fontos kiemelni, mindketten, de főleg Marianne óriási változáson megy keresztül, nagy fejlődés figyelhető meg nála, és a végén már teljes szívvel drukkolunk annak, hogy megtalálja a boldogságot férje oldalán. Ahhoz azonban, hogy Elinor és Marianne végre boldog legyen, több nehézséget is ki kell állniuk, egyáltalán nem magától értetődő, hogy végül rájuk talál a szerelem. Le kell győzniük a társadalmi és saját előítéleteiket ahhoz, hogy végre révbe érjenek. 

A kötet további fontos karakterei minden kétséget kizáró módon Brandon ezredes, Edward és Willoughby. Ők vannak talán a legnagyobb hatással a lányok életére valamilyen módon. Hármuk közül Brandon ezredes került leginkább közel a szívemhez. Nagyon megkedveltem a tiszta szívű és becsületes urat. 

Nagyon érdekes, hiszen tulajdonképpen szinte semmi egetrengető, vagy óriási dolog nem történik a cselekményben, mégsem unatkoztam egy másodpercig sem. Teljesen elvarázsolt a 19. század eme szelete; az úriemberek látogatása, romantikus séták a parkban, vacsoraestek, szerelmek, csalódások, fellángolások és gyötrelmek. Szerelmesnek lenni soha nem könnyű, egy olyan világban pedig, ahol a nő egyetlen lehetősége a felemelkedésre a házasság, még nehezebbek a kilátások. Ma már senki nem lepődik meg azon, ha egy lány továbbtanul, vagy vezetői beosztásban dolgozik, de a 19. században még nem volt túlságosan sok lehetősége a nőknek. A társadalmi felemelkedés szinte egyetlen lehetősége a házasság volt, másmilyen keretek között nem kerülhettek magasabb társadalmi státuszba a nők. Még a rendkívül vagyonos nőknek is szinte kötelessége volt megházasodnia, hiszen mit érhet egy fehérnép férfiember nélkül. Ilyen kilátásokkal persze nem lepődünk meg azon, hogy a regény egyik központi kérdése, hogy vajon mi a fontos az életben? Egy szeretetteljes és tisztességes szereteten alapuló kapcsolat férj és feleség között, vagy a megtűrésen alapuló érdekházasság a kényelem és a jómód ígéretével? Milyen a tökéletes társ? A csinos külső mellett mennyire fontos a józan gondolkodás, kellemes modor és az intelligencia? 

A társasági élet amúgy nagyon érdekesen megjelenik a regényben. Jane Austen tökéletesen bemutatja a kor tipikus (vagy legalábbis tipikusnak vélt) embertípusait. Rengeteg féle férfikarakterrel ismerkedhetünk meg, megjelenik benne a nagyravágyó, ám lusta úrifiú, aki képtelen önmagán kívül másra is gondolni, a mélabús és merengő idősebb gentleman, aki tökéletes illedelmeséggel, csak távolról csodálja fiatal szerelmét, a gyenge jellemű, irányítható férfi, és persze ne felejtsük el azt a típust se, aki mindenkinél többre tartja önmagát. A női karakterek közül a legélesebb ellentét a szerető szív és a pénz kérdésében mutatható ki. Vannak, akik nem vágynak másra, csupán egy őszinte és szeretetteljes házasságra, mások csupán a pénzre és a jómódra utaznak.  

Bevallom, néha kicsit elvesztettem a fonalat és nem mindig tudtam követni a hölgyek parttalan fecsegését és bár szórakoztató volt olvasni a különböző kombinálásokról és pletykákról, néha azért idegesített a dolog. Volt, hogy faltam a lapokat, olykor azonban annyira érdektelen és semmitmondó volt számomra a történet, hogy nagyon kellett figyelnem arra, hogy ne ugorjak át sorokat. (A legnagyobb probléma amúgy egyértelműen az volt, hogy Thomas Hardy regénye után álltam neki Jane Austen írásának és a két írásmód annyira eltér egymástól, hogy nehezen szoktam vissza ebbe a könnyed és egyszerűbb világba.)

Ha pedig a társasági életről, nem felejtkezhetünk meg a pletyka erejéről sem. A kommunikáció hatalom, ugyanúgy, mint a tudás. Aki tud, több lesz az átlagnál, hiszen a birtokolt információval számtalan hatást gyakorolhat másokra. Egyáltalán nem mindegy, hogy maga az informátor mennyire tudatos és érett személyiség, és persze az sem, hogy mekkora az információ súlya, vagyis adott környezetbe engedve milyen további hatásokat érhet el. A tudatlanság is lehet ludas persze: megesik, hogy valaki tudtán kívül pletykál, mert kikívánkozik belőle a történet, és talán még rosszindulat sincs a mondandójában, mégis árt vele. Sok esetben a beszélő saját maga is elhiszi, hogy együttérzésből beszél az adott személy háta mögött, de a hatás ilyenkor sem marad el. Olvasás közben számtalanszor lehetünk tanúi a pletyka minden fajtájának. Hol rosszindulat, hol pedig naivitás vezényelte, de minden esetben károsan hatott a szereplők életére. 

A történet ugyan a párkeresésről szól, ám  fontos kiemelni, hogy maga a könyv legalább annyit foglalkozik az érzelmek megfelelő helyén kezelésével is. Mi a jobb, ha az ember csendben szenved, vagy ha kikiabálja a fájdalmát az egész világban? Hogyan lehet helyesen megélni és átélni a csalódást?
Milyen értékek vannak a szenvedésben, ha léteznek egyáltalán? És vajon mennyire szükséges ez a teljes gyógyuláshoz? 

Nagyon imádtam ezt a csodálatos kiadást, biztos vagyok benne, hogy kiemelt helye lesz a kötetnek a polcomon. Olyan jó látni, hogy a kiadó ennyire a szívén viseli ezeknek a könyveknek a sorsát, őszintén bízom abban, hogy még sok ilyen nagyszerű és klasszikus történet kap majd új köntöst. Én biztos benevezek majd az összesre. Természetesen nem minden a csinos borító, ezt én is tudom, de talán ezeknek köszönhetően a fiatalabb korosztály is szívesen lapozgatja majd ezeket a regényeket. Mindenesetre türelmetlenül várom Jane Austen többi művét is, remélem azok is helyet kapnak majd ebben a nagyszerű sorozatban. 

Bevallom őszintén, a filmet még nem láttam, de biztos vagyok benne, hogy sorra fogom keríteni valamikor a közeljövőben. Ki tudna ellenállni Alan Rickman karakterének? 

Összességében tetszett Jane Austen Értelem és érzelem című regénye, de nem sikerült letaszítania a trónról a Büszkeség és balítéletet. Kellemes olvasmány volt és bár szerettem a kötet hangulatát, olykor untatott a történet. A szereplők közül Barton ezredes és Elinor volt a kedvencem, de valami miatt mindenkit ki lehetne emelni vagy az érdemei, vagy pedig a hibái miatt. Nagyon örülök, hogy elolvastam végre ezt a regényt és töretlen lelkesedéssel készülök az írónő többi regényére. 


Értékelés: 5/4,5

Ha az értékelés után úgy érzed, hogy ennek a könyvnek helye van a polcodon, akkor ITT tudod megrendelni.


Nyereményjáték

Jane Austen könyvei óriási népszerűségnek örvendenek az egész világon. Generációk nőttek fel regényein, rengeteg kiadást megélt már mindegyik írása. Sokan már az első mondatból felismerik, hogy melyik regényéről van szó. A mostani játékunkon arra vagyunk kíváncsiak, hogy az idézetek alapján be tudjátok-e azonosítani, hogy Jane Austen mely írására gondolunk. Minden állomáson találtok egy idézetet, mellyel nincs más dolgotok, mint a Rafflecopter megfelelő sorába beírni, hogy melyik könyvből származik. (Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)


IDÉZET
„Általánosan elismert igazság, hogy a legényembernek, ha vagyonos, okvetlenül kell feleség.”


a Rafflecopter giveaway

Állomások

09.17.: Csak olvass!
09.19.: Fanni's Library
09.21.: Readinspo

Beth O'Leary: Útitársak + Nyereményjáték

Sziasztok!

Beth O'Leary harmadik magyar nyelven megjelenő könyvét hozta el az olvasóknak a General Press Kiadó. Legyetek útitársaink blogturnénk során, s ha a szerencse is mellétek áll, tiétek lehet a Kiadó által felajánlott nyereménykönyv.

Addie és a nővére épp Skóciába tartanak egy barátjuk esküvőjére, amikor egy autó beléjük hajt hátulról. A vétkes kocsi sofőrje nem más, mint Addie volt barátja, Dylan, akit a lány a két évvel korábbi, meglehetősen traumatikus szakításuk óta kerül.
Dylan és a legjobb barátja ugyanarra az esküvőre hivatalos, mint ők, és mivel az autójuk totálkáros lett a balesetben, Addie-nek nincs más választása, mint hogy felajánlja: menjenek velük. Az autó egyhamar megtelik csomagokkal és titkokkal, Addie és Dylan pedig nem tehet mást az előttük álló hosszú úton, mint hogy szembenéz a kapcsolatuk zűrzavaros történetével.
Vajon időben odaérnek az esküvőre? És ami még fontosabb… ez az utazás tényleg a közös útjuk végét jelenti?




Beth O'Leary neve mér nem ismeretlen számomra. Ez a harmadik regénye, ami megjelent magyarul, én pedig nagy lelkesedéssel várom, hiszen az első két írását is szerettem az írónőnek. Az Útitársak című regény alapkoncepciója már az első pillanattól kezdve levett a lábamról, kíváncsian vártam Addie és Dylan történetét. 

Azért szeretem az írónő könyveit, mert a romantikán túl komoly és fontos dolgokkal is foglalkozik az írásaiban. Ez az Útitársakban sem volt máshogy. A történet szerint Addie és Dylan a szakításuk óta nem beszéltek egymással, egy véletlen baleset következtében azonban teljesen összezavar mindent és fiatalok kénytelen sérelmeiket félre tenni és közös autóval elindulni az esküvő helyszínére, ahova hivatalosak mindketten. Az első pillanattól kezdve vágni lehet a feszültséget, ám csak fokozatosan derül ki, hogy mi vezetett a kapcsolat megromlásához. 

A könyv tulajdonképpen két részre a múlt és jelen idősávra, azon belül pedig váltott szemszögű elbeszélésre osztható. A múlt kirakósait egymáshoz illesztvén megértjük, hogy mi is vezetett a fiatalok szakításához. Megismerkedésük történetétől kezdve egészen odáig követhetjük végig az eseményeket, hogy elváltak útjaik egymástól. A jelenben pedig a kínos, néha kissé groteszk, de az olvasó számára rendkívül szórakoztató utazás körülményeit ismerhetjük meg. 

A múltból kiderült, hogy Addie egy fiatal és élettel teli lány, aki elhatározza, hogy kitör a láthatatlanság béklyójából és végre nem ő lesz az az ember, akinek mindenki elfelejti a nevét. Fontos számára a családja, mind a szüleivel, mind pedig a nővérével nagyszerű viszonyt ápol. Rendkívül felelősségteljes lány, aki egyensúlyra törekszik az élet minden területén. Dylan ezzel szemben az a típus, aki nem tudja, hogy mit kezdjen az életével. Sokszor érzi azt az olvasó, hogy csak úgy lóg a levegőben, céljai ködösek, nem képes arra, hogy egyértelműen elkötelezze magát Édesapjával rendkívül rossz a kapcsolata, képtelen elfogadni, hogy a fiú nem az általa kijelölt úton szeretne végigmenni. Nem egy erős személyiség, könnyen befolyásolható és teljesen éretlen. Legjobb barátja Marcus rendkívül káros hatással van rá, a fiú mindent megtesz annak érdekében, hogy megkeserítse Dylan és Addie kapcsolatát, igyekszik elidegeníteni a fiatalokat egymástól. Marcus és Dylan kapcsolata egyáltalán nem hétköznapi és sajnos egyáltalán nem is normális. Hihetetlenül káros hatással vannak egymásra, ahelyett, hogy támogatnák és felemelnék a másikat, inkább lehúzzák egymást a mocsárba. Marcus az első pillanattól kezdve ellenségesen viseledik Addie-vel és bár van némi sejtésünk, hogy mi lehet a fiú viselkedésének az oka, mégsem érezzük elég indoknak, hogy emiatt akarja szétválasztani a szerelmeseket. Marcus ragaszkodása egy idő után betegesség és mániákussá válik, bebeszél magának, hogy meg kell mentenie a barátját a lánytól és mindent megtesz annak érdekében, hogy a fiatalok szakítsanak egymással. Mivel Dylan könnyen befolyásolható, ezért sokszor nincs is nehéz dolga a fiúnak. Játsszi könnyedséggel éri el, hogy őt válassza mindig, éket ver közéjük és megmérgezi a kapcsolatukat. Ahogy egyre inkább elhatalmasodik az őrület Marcuson, úgy válik egyre bizonytalanabbá a két fiatal kapcsolata. Addie képtelen elfogadni, hogy párja mindig a legjobb barátját választja, egyre többször érzi azt, hogy képtelen megbírkózni azzal a helyzettel, hogy Dylan mellé Marcus is a csomag része.

A jelen ezzel szemben teljesen más, a szakítás óta eltelt idő látható jó hatással volt mindkét fiúra. Kiegyensúlyozottabbnak és magabiztosabbnak tűnnek, mint azelőtt. Már csak pár kérdés marad számunkra. Vajon az ember képes megváltozni? Szakmai segítséggel át tudunk lépni saját korlátainkon és képes vagyunk a fejlődés útjára lépni? A seggfejek örökké seggfejek maradnak, vagy van remény a változásra?  És talán ami a legfontosabb...végül eljutnak az esküvőre és képesek lesznek maguk mögött hagyni a múlt árnyait?

A történet rendkívül érdekes és szerethető volt, egy másodpercig sem unatkoztam olvasás közben. Nagyon szeretem a "road trip" típusú történeteket, mindig érdekes és izgalmas történetet kerekednek ki az utazások apropóján. Ez ennél a kötetnél sem volt máshogy. A szereplők néha abszurd, olykor pedig nagyon nevetséges helyzetbe keveredtek az út során. Olvasás során sokszor eszembe jutott, hogy bárcsak lenne ebből a történetből film is, tökéletes barátnős mozizós élmény lehetne. 

A váltott szemszögű írásokat mindig is kedveltem, így pontosan beleláthattunk mindkét főszereplő fejébe. Érdekes volt látni, hogy Addie és Dylan mennyire máshogy látja a történeteket és a kapcsolatukat. Néha sajnáltam, hogy Marcus fejébe nem láthattunk bele. No nem azért, mert annyira szerethető, csupán érdekes lett volna látni, hogy mi játszódik le benne bizonyos események alatt. Talán jobban megérthettük volna az indokait és nem csak egy sekélyes és önző seggfejnek láttuk volna, hanem mellette megjelenhetett volna a védtelen és szeretetre éhes lelkületű fiatal férfi karaktere is. A borító nagyon hangulatos, tökéletes hozzá a "road trip" életérzést. 

Összességében bár tetszett az Útitársak című könyv, még sem ez lesz a kedvenc Beth O'Leary regényem. A kötet szórakoztató, mégis fontos mondanivalóval bír. Bár nem lett tökéletesen kibontva, mégis úgy gondolom, hogy rendkívül tanulságos történet a szeretetről és arról, hogy milyen mértékben meg tudja keseríteni az ember életét, ha  az embert a barátja csak saját magának szeretné kisajátítani. Megmutatja, hogy milyen az egészséges és egészségtelen baráti/rokoni kapcsolat és biztosít minket afelől, hogy mindig van esély és remény a változására. 


Értékelés: 5/4

Ha az értékelés után úgy érzed, hogy ennek a könyvnek helye van a polcodon, akkor ITT tudod megrendelni.



Nyereméyjáték

Ha Útitársak, akkor utazzunk! Térben, időben képletesen.
Blogturnénk minden állomásán egy-egy olyan könyv fülszövegéből találtok részletet, mely valamilyen formában az utazáshoz kapcsolódik. A ti feladatotok az, hogy a Rafflecopter megfelelő dobozába beírjátok a szerző nevét és a könyv címét.
Ne feledjétek, a beírt válaszokon már nem áll módunkban javítani. A kiadó csak Magyarország területére postáz. A nyerteseket e-mailben értesítjük. Amennyiben 72 órán belül nem jelentkezik a szerencsés, újabb nyertest sorsolunk.


FÜLSZÖVEG RÉSZLET

Kétszáz évvel korábban történt szenvedélyes találkozásukkor a halálra szánt Jamie Fraser végül lovagiasan visszaküldte a gyermekével várandós Claire-t a saját idejébe, mert meggyőződése volt, hogy el fog esni az 1746-os véres cullodeni csatában.


a Rafflecopter giveaway

Állomások

09.17 - Csak olvass!

2021. szeptember 16., csütörtök

Thomas Hardy: Egy tiszta nő + Nyereményjáték


Sziasztok!

Thomas Hardy örökérvényű regénye, Tess Durbeyfield tragikus története, az Egy tiszta nő végre újra elérhető a magyar olvasóközönség számára, hála az Athenaeum Kiadó új, Érzelmes klasszikusok sorozatának! Turnénkban ezúttal Tess sorsát kísérjük végig. Tartsatok a Blogturné Klub bloggereivel, és nyerjetek egy példányt ebből a csodaszép a kötetből!

Tess Durbeyfield becsületes, szorgalmas, a jobb életért küzdő nő, aki családját mindennél előbbre helyezi. Számítását azonban már egészen fiatalon keresztülhúzza a gőgös Alec d'Urberville, amikor egy éjjel erőszakot tesz rajta. Hogyan birkózik meg a szégyennel, majd a gyásszal egy lány az ezernyolcszázas évek derekán? Ha maga mögött hagyja fájó múltja színhelyét, kezdhet-e új életet egy szerető, gondoskodó férfi oldalán?
Az Egy tiszta nő Thomas Hardy időtlen klasszikusa; kulcskérdései a bűn és a bűnhődés kettősségét, az életet behálózó titkok hatalmát, a szeretet, a vágy és az elfogadás morálon felülemelkedő erejét járják körül.
Az Athenaeum Kiadó 2021-ben útjára indított Érzelmes klasszikusok sorozatának célja, hogy - a tizenkilencedik és a huszadik század alkotásaival megszólítva a huszonegyedik század olvasóközönségét - korszakokon átívelő párbeszédet teremtsen olyan kérdések mentén, amelyeken az emberiség a kezdetek kezdete óta töpreng.

Thomas Hardy regényen nagyon régóta szerepelt a kívánságlistámon. Tess Durbeyfield, vagy d'Urberville története egy ideje már foglalkoztatott, de valahogy nem találtam a megfelelő időt arra, hogy megismerjen a lány történetét. Nem szép dolog ilyet mondani, szégyellem is magam rendesen, de a szép (vagy a régi, antik) könyvek  a gyengéim és valahogy soha nem jött velem szembe olyan kiadás, amin megakadt volna a szemem. Rajta volt az "ezt el kell olvasnom mielőtt meghalok listámon", no meg persze éreztem én, hogy ez regény egy olyan klasszikus, ami teljesen rabul ejti majd a szívemet és lelkemet, de becsületesen bevallom nem sokat tettem annak érdekében, hogy megvalósítsam a célomat. Amikor azonban megláttam, hogy az Athenaeum Kiadó 2021-ben útjára indított Érzelmes klasszikusok sorozatának első kötete az Egy tiszta nő lett teljesen felpörögtem. Tudtam, hogy végre eljött az én időm és végre megvan a tökéletes kiadás a polcomra. 

Vannak könyvek, amelyeket örökké a kezünkben akarunk tartani és olvasni. A történet bekúszik a bőrünk alá, megragadja a szívünket, lelkünket és többé el nem ereszti. Számomra pontosan ilyen volt az Egy tiszta nő is. Ez nem egy klasszikus romantikus történet, sokkal inkább egy mélyreható regény a fájdalomról, gyászról, a felemelkedésről majd porba hullásról. Egy regény, melyben a tiszta szív, becsületés és tisztesség oly kevéssé számít, ha szégyen kíséri minden lépésünket és amelyben egy férfi kontrollálhatatlan vágya elég ahhoz, hogy romba döntse egy lány hírnevét és ezáltal értéktelenné váljon mások szemében. 

A cselekmény az 1800-as években, a viktoriánus korban játszódik. A korszakot definiálni igen nehéz, mivel elősorban nem formai jegyeket, hanem inkább egyfajta gondolkodásmódot, életszemléletet tükröz, melynek alapjai a hagyománytisztelet, a célszerűség szem előtt tartása. Egyértelműen egy olyan korszakról beszélünk, ahol a nők legfontosabb szerepe és feladata az volt, hogy feleségként és anyaként a férjük oldalán tündököljenek. A női romlatlanság eszménye rendkívül fontos volt a korszak embere számára, ha valaki elvesztette az ártatlanságát (teljesen mindegy, hogy önszántából történt-e a dolog) akkor egy életre megbélyegezték és könnyen páriáva válhatott az illető. A viktoriánus korban játszódó történetekre jellemző a sötét és nyomasztó légkör, ez Thomas Hardy regényében sincs máshogy. Az egy tiszta nő nem egy könnyed olvasmány, sem méretében, sem pedig műfajában. A közel 700 oldalas regény nem éppen táskakompatibilis verzió, tömegközlekedésen csak nehézkesen lehet olvasni, nekem például kissé meg is fájdult a csuklóm tőle. De ami miatt igazán nehéz olvasni, az inkább a hangulata és a regényt övező nyomasztó, kissé fullasztó, néhol kissé depresszív, mégis csodálatos és lenyűgöző légkör. A könyv minden mondata egy igazi kincs, ennyire szépen megírt és fordított kötetet régen tartottam a kezemben. Nyugodt szívvel állíthatom, hogy ez a regény, kívül-belül csodálatos és igényes. 

A regény nyelvezete hihetetlenül élvezetes (nem tudok elégszer adózni Szabó Lőrinc nagysága előtt) a hangulata pedig lenyűgöző. Thomas Hardy mesterien bánik a szavakkal, minden másodpercét imádtam az olvasásnak. Engem teljesen magába szippantott a kötet és egy másodpercre sem lankadt a figyelmem. Mérhetetlenül boldog vagyok, hogy elolvashattam, talán még jobban is tetszett, mint vártam. Sejtettem, hogy Tess története különleges élmény lesz számomra, de arra nem számítottam, hogy ennyire a regény hatása alá kerülök. Teljesen elmerültem a cselekményben, együtt léteztem és lélegeztem a főszereplővel. Az olvasás minden másodpercét imádtam és annyira vágytam a pozitív végkifejletre, hogy azt el sem tudom mondani. Az utolsó pillanatig bíztam és hittem abban, hogy Tess valahogy kijut a fájdalom és szenvedés mocsarából és a jól megérdemelt boldogság lesz a jussa a sok gond és igazságtalanság után. Reménykedtem benne, hogy ennyi nehézség után, amit át kellett élnie, vár rá a boldog befejezés Angel Clare oldalán. 

A kötet komoly és fontos kérdéseket feszeget. A bűn és a bűnhődés kettőssége, a titkok hatalma, a szeretet, a vágy és az elfogadás iránti vágy kulcsfontosságú momentumként jelenik meg a regényben. Vajon mi az igaz bűn és meddig kell bűnhődnie annak, aki vétett Isten törvényeivel szemben? Beszélhetünk egyáltalán a nő bűnéről, ha nem egyezett bele a nemi aktusba? Egyetlen folt az ember becsületén mennyire mérgezheti meg az illető további életét? Mit érdemel az a "bűnös", akinek csak annyi a vágya, hogy a múlt gyötrelmeit hátrahagyván szeretetteljes és boldog életet éljen? És meddig tud erős maradni a lélek, ha úgy érzi minden veszve van? Mi lehet a kiút a kilátástalan helyzetből?

Mennyi fájdalmat tud az ember elviselni? Mikor törik meg a lélek? Ez a két kérdés lebegett a szemem előtt végig. Minden egyes oldalnál azt éreztem, hogy Tess ereje és mérhetetlen szeretetvágya talán képes lesz fordítani a lány szerencséjén és végre meghozza neki azt a boldogságot, amit megérdemel. A könyv elején egy fiatal naívaként ismerhetjük meg őt, aki nem tud és nem is akar mit kezdeni a férfiak közeledésével. Édesapja és édesanyja rendszeresen iszik, igyekszik szeretettel terelgetni kisebb testvéreit. A család sokat szűkölködik, de szeretik egymást és talán úgy érezzük, hogy ez a legfontosabb. A szerelmet csak hírből ismeri, nem vágyik egyáltalán a férfiak csókjára és érintésére. Homályosan a lelki szemei előtt persze megjelenik a szerelem és házasság képe, de csak annyira foglalkoztatja ez a dolog, mint bármelyik hajadont. Miután a gőgös Alec d'Urberville ellopja azt a féltett kincsét, melyet a férjének tartogatott Tess élete teljesen megváltozik. Szüleire nem számíthat, hiszen a jobb élet reményében ők vetették oda a fiatal lány a férfi kezei közé. A család sikeretlensége miatt is őt okolják, hiszen képtelen volt megfogni a férfit. Óriási terhet raknak ezzel a lányra, nem ritka náluk az érzelmi zsarolás sem. Nem rossz emberek a szülei, félreértés ne essék, csupán rendkívül dologtalanok és bármit megtennének a jobb élet reményéért. Álomvilágot kergetnek a családi ősi nevének felkutatása után és képtelen arra, hogy kihozzák az életükből a legtöbbet. Tess a szégyen, a fájdalom és a veszteség érzésével egy tejgazdaságba menekül fejőlánynak, ahol talán élete legboldogg időszakát élhette át. Megismerhette az igaz szerelmet Angel Clare oldalán. Bár sokáig viaskodott az érzelmeivel mivel tisztátalannak tartotta magát igyekezett kellő távolságot tartani a férfival szemben, a szívnek azonban lehet parancsolni. Főleg akkor, ha az egyetlen vágya az, hogy végre szeressék és elfogadják. Hogy végre azt érezze, hogy fontos valaki számára. Egyszer azonban sajnos minden titok kiderül,  és már csak egy kérdés marad, vajon Angel meg tud bírkózni Tess múltjával és démonjaival?

A cselekmény nagyon szépen ki lett bontva, Thomas Hardy nagyszerű mesélő. Mivel én nem láttam egyik feldolgozást sem (ami késik, viszont nem múlik) így még nagyobb élmény volt elmerülni ebben a lenyűgöző regényben. Sokszor fájt a lelkem, néhol gombócot éreztem a torkomban, de egyszer sem bántam meg, hogy elolvastam. Sőt, a hangulata és a mélabús történet miatt egyenesen a legnagyobb kedvenceim közé repült az Egy tiszta nő című könyv. 

A borítót már érintettem, de képtelen vagyok arra, hogy ne adózzak csodálattal a kiadó legújabb sorozata előtt. Az Érzelmes klasszikusok sorozat igazi hiánypótló a magyar piacon, hiszen végre a magyar olvasók is meseszép kiadásban tudhatják a polcukon a régi idők nagy klasszikusait. Persze, nem a külső a legfontosabb, de szentül hiszek benne, hogy ezek a csodaszép kiadások nagyon sok ember kedvét meghozzák majd a klasszikus irodalom olvasásához. Ha eddig valaki esetleg nem találkozott Thomas Hardy nevével, akkor is csillogó szemekkel emeli majd le a könyvet a boltok polcáról. Ez pedig a legtöbb, amit egy kiadó tehet annak érdekében, hogy a klasszikus irodalom nagy regényei fennmaradjanak a jövő nemzedék számára is. 

Összességében engem teljesen magával ragadott Thomas Hardy regénye.  A történet bekúszott a bőröm alá, megragadta a szívemet, lelkemet és többé el nem eresztette el. Ez nem egy klasszikus romantikus történet, sokkal inkább egy mélyreható regény a fájdalomról, gyászról, a felemelkedésről majd porba hullásról. Nem egy könnyed olvasmány, sem méretében, sem pedig műfajában. A mű hangulata és az azt övező nyomasztó, kissé fullasztó, néhol kissé depresszív, mégis csodálatos és lenyűgöző légkör egyszerűen levett a lábamról. A könyv minden mondata egy igazi kincs, ennyire szépen megírt és fordított kötetet régen tartottam a kezemben. Nyugodt szívvel állíthatom, hogy ez a regény, kívül-belül csodálatos és igényes. Ne várjatok klasszikus értelembe vett romantikus történetet, ez a mű fájni fog, de a legjobb értelem. Óriási olvasmányélmény, ez egy olyan regény, amelyet talán soha nem felejt el az ember. 

Értékelés: 5/5

Ha az értékelés után úgy érzed, hogy ennek a könyvnek helye van a polcodon, akkor ITT tudod megrendelni.




Nyereményjáték
Thomas Hardy legismertebb alkotása az Egy tiszta nő, de ezen kívül még számos remek könyvet írt, amelyek nagy részét le is fordították magyarra a múltban. Játékunkban ezúttal ezekből a Hardy kötetekből idéztünk, a feladatotok pedig megírni az idézetek forrásának címét.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

IDÉZET
“A szerelem bizalom, a bizalom pedig, mint a leszakított virág, gyökér nélkül is tovább él.”


a Rafflecopter giveaway

Állomáslista

09.16: Csak olvass!
09.18: Ambivalentina

2021. szeptember 10., péntek

Fodor Marcsi: 20 ​rendkívüli magyar, akit az egész világ ismer + Nyereményjáték

Sziasztok!

A rendkívüli történetek sorozat következő részében 20 olyan magyar személyt ismerhetünk meg, akik az élet valamilyen területén kiemelkedőt alkottak és öregbítették országunk hírnevét. Tartsatok velünk, ismerjétek meg ezeknek a különleges és inspiráló személyeknek az életét, ha pedig nektek kedvez a szerencse nyerhettek is egy példányt a kötetből. 

Fodor Marcsi legújabb könyvében 20 különleges személyt kíván bemutatni a fiataloknak, hogy életük példaképként szolgálhasson számukra. Van közöttük sportlegenda, filmsztár, feltaláló, de bűvész és divattervező is szerepel a kötetben. Ami összeköti őket, az a magyar származás és a világhír.










Mindig is szerettem azokat a típusú könyveket, amelyek ismert emberek életét mutatják be kreatív, képes formában. Érdekesek, szórakoztatóak, és nem utolsó sorban természetesen tanító jellegűek. Olvasás közben szárnyra kap a képzelet és egy szempillantás alatt elképzelhetjük, hogy milyen is lehetett ezeknek az embereknek az élete. Az pedig már csak hab a tortán, ha az ember olyan könyvet olvas, melyben a saját nemzetének szülöttjei kaptak helyet. A kötetben szereplő személyek mindegyike óriási hírnévre tett szert, a szabadulóművésztől kezdve, a feltalálón és a tervezőn át rengeteg terület képviselteti magát. A Rendkívüli történetek sorozat eddig kötetei nagy kedvencek lettek számomra, ezért óriási lelkesedéssel vártam a legújabb kötetet. Nagyon fontosnak tartom, hogy a gyerekek megismerhessék azokat a magyar származású  ismert és elismert embereket, akik valamilyen módon ötleteikkel és találmányaikkal megváltoztatták az egész világot. Fontos tudniuk, hogy honfitársaink az élet minden területén helytállnak és attól még, hogy egy kis ország vagyunk a Kárpát-medence szívében mégis nagy elmékkel és igazán tehetséges művészekkel büszkélkedhetünk. Ezek az emberek igazi büszkeségei az országnak, a magyar identitás és büszkeségtudat szerves részét képezik. Öregbítik kis hazánk hírnevét és bebizonyítják, hogy nincs számunkra lehetetlen. Ha igazán elhivatottak, tehetségesek és szorgalmasak vagyunk előttünk is ugyanúgy megnyílhat a lehetőségek tárháza, nem kell ehhez Amerikában születni. 

A könyv elolvasása után jó barátokként üdvözölhetjük a karaktereket, akik inspirációul szolgálhatnak a jövő nemzedék számára. Bár az írások E/1-ben íródtak, mégsem a kötetben szereplők saját írásai. Sokkal inkább fiktív vallomások, melyek során jobban megismerhetjük őket. A személyes hangnak köszönhetően pedig könnyebben tudunk azonosulni velük. Megtudhatjuk, hogy hazánk büszkeségei milyen problémákkal küzdöttek, honnan indultak és milyen út vezetett az áttörő sikerig. Óriási dolgokat vittek véghez, önmagukat nem kímélve mentek előre és küzdöttek az álmaikért, az egész életüket a hivatásuknak szentelték. Bár az akadályok és a problémák őket sem kímélték, mégis kitartottak és óriási sikereket értek el. Rengeteg mindent köszönhetük nekik, munkásságuk a mai napig meghatározó. Nevüket az egész világ ismeri, elismeréssel adóznak tehetségük, tudásuk, vagy éppen szorgalmuk előtt. 

Nagyon tetszettek a történetek, a könyvben szereplő feltalálókat közelebbről megismerhetjük, így a korszakalkotó tudósok, feltalálók igazán emberinek tűnnek, úgy érezzük, hogy pontosan olyanok, mint amilyenek mi is voltunk. Látjuk, hogy a sikert nem aranytálcán kínálták nekik, így inspirálnak minket, megtanulhatjuk, hogy a kitartás nagyon fontos, hiszen csak így juthatunk előre. Mindig jó, amikor a kicsik játszva és észrevétlenül tanulhatnak. A könyvnek hála nemcsak tökéletes szórakozásban lesz részük, hanem művelődnek és okosodnak is. 

Nagyon tetszett a könyvben, hogy vegyesen válogatták össze a karaktereket. Férfiakat és nőket egyaránt találunk a kötetben. Vannak, akik jóval az 1900-as évek előtt éltek és munkálkodtak, de többen az új kor gyermekei. Bár egy kicsit a férfiak felé billen a mérleg (ha jól számoltam 5 nő és 15 férfi van), de összességében nagyon élveztem az olvasást. Ennek nyilván az lehet az oka, hogy az 1800-as években még kevésbé termett babér a nők számára, sokkal kevesebb lehetőségük volt arra, hogy maradantót alkossonak, vagy éppen arra, hogy a világ egyenrangúként tekintsen rájuk. Maga az oktatás lehetősége is később nyílt meg számukra. A 20. századtól kezdve azonban megjelennek a női alakok, akik a kislányok példaképeivé válhatnak. Természetesen nagyon lelkesen olvasgattam a férfiakról szóló részeket is, de bevallom nektek igazán a női alakok dobogtatták meg a szívemet. Egyszerűen imádtam ezeket az okos, lenyűgöző és inspiráló hölgyeket, akik méltán kerültek bele a kötetbe. Az én személyes kedvencem egyértelműen Karikó Katalin volt, akinek a neve egyszerűen megkerülhetetlen a pandémia miatt. Nem tudom tudjátok-e, de az idei év augusztusában az amerikai Columbia egyetem bejelentette, hogy az idei Horwitz-díjat Karikó Katalinnak és kutatótásának, Drew Weissmannak adja. Ezt a díjat a Nobel-díj előszobájaként is szokták emlegetni, a neve pedig egyre többször merül fel, ahogy közeledünk a Nobel-díj jelöltek megnevezéséhez. El sem tudom mondani, hogy mennyire drukkolok neki. Ő egy igazi példakép, ráadásul az első női magyar díjazott lenne. 

A grafika egyszerűen csodás, hihetetlen élmény már a könyv lapozgatása is. Az egyik legszebb kötet, amit mostanában láttam. Alig várom már a következő hasonló kiadványt, remélem a kiadó még rengeteg hasonló kötettel örvendeztet majd meg minket. Engem megvettek kilóra, szóval biztosan kiemelt helye lesz a polcon. 

Biztos vagyok benne, hogy rengeteg kisgyereknek jelent majd segítséget ez a kötet, hiszen megtapasztalhatják, hogy legnagyobb tudósaink és feltalálóink pontosan ugyanolyan problémákkal küzdöttek, mint bárki más. Többé nem távoli idegenek, hanem ismerős barátok, akik a könyvespolcról figyelnek minket. Bátorítanak és erőt adnak annak érdekében, hogy ki merjünk lépni a komfortzónánkból és naggyá válhassunk. Nem számít, hogy a természettudományo vagy éppen a spoert szeremesei vagyunk, ha igazán akarjuk, akkor mi is eljuthatunk oda, hogy egy egész világ megismerhesse a nevünket. Nincs előttünk lehetetlen, ha elkötelezzük magunkat egy adott irányba, legyen az a mérnöki tudomány, vagy a biológia/kémia akkor elérhetünk bármit és mi is naggyá válhatunk. 

Nagyon tetszett a kötet végén az idővonal, így jobban el tudjuk helyezni a lángelméket a fejünkben és jobban átlátjuk, hogy mikor is éltek. 

Összességében nekem nagyon tetszett ez a könyv, igazán nagyszerű olvasmány kicsiknek és nagyoknak egyaránt. Akár esti mesének, akár délutáni közös olvasásnak is kiváló. Azon ritka mesekönyvek egyike, amit nem csak a gyerekek, hanem a szülők is élvezhetnek. A grafika csodálatos, álmodni sem lehetne szebbet. Bátran ajánlom mindenkinek. Ha szerettétek a Rendkívüli történetek eddigi részeit,  akkor ez a kiadvány is nagy kedvenc lesz nálatok. 

Értékelés: 5/5

Ha az értékelés után úgy érzed, hogy ennek a könyvnek helye van a polcodon, akkor ITT tudod megrendelni.



Nyereményjáték

Ahogy a bevezetőben is olvashattátok, a könyv kiemelt célja, hogy bemutasson 20 olyan magyar személyt, akik valamilyen módon öregbítették országunk hírnevét. Ebben a játékban sajnos összekeveredett néhány ismert magyar személy neve, így nektek kell segíteni kibogozni, és kideríteni, hogy kiről is van szó. Nincs más dolgotok, mint a Rafflecopter megfelelő sorába beírni a megfelelő személy nevét. (Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

AZ ÉN KARAKTEREM

Ó R I K K A   T A K L I N A


a Rafflecopter giveaway

Állomások

09.10.: Csak olvass!
09.12.: Dreamworld
09.14.: Spirit Bliss Sárga könyves út