2024. november 19., kedd

Paula Hawkins: Kéksötét + Nyereményjáték

Sziasztok!

A közelmúltban elhunyt neves képzőművész Vanessa Chapman egyik szobráról kiderül, hogy emberi csontot is tartalmaz. A kiállító úgy dönt, kiemeli a gyűjteményből a darabot addig, amíg ki nem derül, hogy a művész véletlenül választotta azt a csontot, vagy esetleg szándékosan került oda. Paula Hawkins új regényében, a Kéksötétben ezt a kérdést – és még néhány másikat – feszegetjük. Tartsatok velünk, ha kíváncsiak vagytok, mit gondolunk a Magnólia Kiadó újdonságáról!


Volt már példa arra, hogy egy-egy könyvet nem én, hanem Miklós értékel a blogon. Mivel ebben a háztartásban ő a thriller/krimi fan, így erről a kötetről is ő készítette az ajánlót. Fogadjátok sok szeretettel az írását. 


Amikor ​egy világhírű képzőművész egyik alkotásáról kiderül, hogy emberi csontot is tartalmaz, három ember élete végzetesen összefonódik a titkok és hazugságok hálójában.


Eris aprócska szigetén egyetlen ház áll, benne egyetlen lakóval. A szigetre egyetlen úton lehet be- és kimenni, ám a dagály érkezte mindennap tizenkét órára elvágja a skót szárazföldtől.

Ezt a parányi szigetet vette meg, és itt alkotott valaha Vanessa, a híres művész. A lenyűgöző, páratlan tehetségű Vanessa, akinek hírhedten csalfa férje húsz évvel ezelőtt nyomtalanul eltűnt.

A ház most Grace otthona. Egy magányos, idős nőé, aki az árapályra hangolta életét, és a világtól háborítatlanul szeretne élni.

Most azonban egy váratlan látogató tart felé, kinek érkeztével nem csak Eris titkai bukhatnak a felszínre, hanem valami sokkal borzalmasabb is.


Paula Hawkins új regénye a hatalom és művészet összefüggéseit feszegeti lassan adagolt, egyre növekvő feszültségben. Kifinomult stílusával és erőteljes megoldásaival a Kéksötét napjaink egyik legemlékezetesebb thrillere.

Paula Hawkins munkásságát talán senkinek sem kell bemutatni. A lány a vonaton című regénye anno hatalmas kasszasiker lett nem csak írói, hanem filmes szempontból is, ezzel az írónő a pszichológiai thriller műfaj egyik megkerülhetetlen alakjává vált. Ezt a műfajt erősíti tovább legújabb regénye, a Kéksötét is, mely az írónő külön engedélyének köszönhetően a hivatalos októberi megjelenés előtt, kizárólag Magyarországon már szeptember végén, a Könyvfesztiválra időzítve került kiadásra.

“Amikor egy világhírű képzőművész egyik alkotásáról kiderül, hogy emberi csontot is tartalmaz, három ember élete végzetesen összefonódik, a titkok és hazugságok hálójában.” Szól a rejtélyes fülszöveg. Talán valóban ez a legjobb szó a könyv jellemzésére. Rejtélyes. Hatalmas lelkesedéssel vetettem bele magam az olvasásba, melyből csak úgy áradt a nyomasztó hangulat. Több esetben már az elején sem tudtam igazán eldönteni, hogy most vajon az-e a valóság, amit éppen olvasok. Ez a titokzatosság az egész kötetre jellemző volt, tulajdonképpen a könyv olvasása közben nem igazán lehetett eldönteni, hogy ki kivel van, totális bizonytalanságban tudott tartani. A kötet lezárása mégsem volt teljesen kielégítő a számomra, sokkal nagyobb csavarra, sokkal nagyobb hatásra számítottam. Eleinte még hajtott a lelkesedés, és alig vártam, hogy mi lesz a következő fejezetben, de egyszer csak azt vettem észre, hogy a lelkesedésem fokozatosan alábbhagy. Egyre kevésbé kezdtem érdeklődni a karakterek sorsa iránt, valahogy egyre kevésbé tudott magával rántani a történet. Elképzelhető, hogy nem a megfelelő időszakban olvastam, de rám most nem gyakorolt akkora hatást, mint reméltem.

A történet alapvetően több idősíkon játszódik, ezek elmélyítésében segítenek a könyv számomra legérdekesebb részei, a naplóbejegyzések. A karaktereket ezeken az idősíkokon követjük végig, több izgalmas és szomorú történésen keresztül. Érdekes volt látni, ahogy a karakterek sorsa a végére teljesen összefonódik, jó volt végigkövetni ezt a folyamatot.

Fontos leszögezni, hogy az ígérteknek megfelelően ez valóban a hatalom és a művészet regénye. Az írónő végig nagyon szép képekkel operál, rendkívül választékosan, szépen fogalmaz. Ezen a ponton szeretném kiemelni a fordítót, Török Krisztinát, tényleg csodálatos munkát végzett.

A borító véleményem szerint nagyon jól sikerült, a könyv atmoszféráját remekül adja vissza és a szimbolikáját is jól érzékelteti ez az alapvetően két színből (fekete-kék) álló borító.

Összességében, bár nem ez lesz a kedvenc Paula Hawkins regényem, egyáltalán nem bántam meg, hogy elolvastam. A hatalom és a művészet összefüggései, a birtoklási vágy és az elengedés képtelensége olyan témák, amelyekkel az ember nap, mint nap találkozhat, a pszichológiai thriller pedig egy tökéletes műfaj ezek feltérképezésére. Akit egy kicsit is érdekelnek ezek a témák, annak bátran ajánlom Paula Hawkins legújabb regényét, a Kéksötétet. Olvassátok, szeressétek!

Értékelés: 5/3,5

Ha az értékelés után úgy érzed, hogy ennek a könyvnek helye van a polcodon, akkor ITT tudod megrendelni.



Nyereményjáték


Játékunkban olyan könyvekből hozunk idézeteket, amelyek ugyancsak a festészetet, képzőművészetet emelik a középpontban. A Rafflecopter megfelelő sorába a szerzőt és a címet kérjük írni.

(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)


IDÉZET
"Rádöbbent, hogy a legtöbb, amit tehet, az, hogy él. Mások értelmetlen halálával szemben a legnagyobb tiszteletlenség, ha ő, aki életben maradt, nem becsüli meg az életét."

a Rafflecopter giveaway

Állomáslista

Blogturné Klub
11.16. Readinspo
11.19. Csak olvass!
11.22. Pandalány
11.26. Könyv és más

0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése