Az Ölelj meg! könyvek sorozatában új kötetet olvashatunk a népszerű pszichológus-író, Shona Innes tollából, Agócs Írisz csodás illusztrációival. A szeretet olyan, mint egy fa érzékenyen és kisgyermekek számára befogadható módon dolgozza fel a válás témáját, miközben a szeretet ezer arcáról és kifogyhatatlanságáról mesél. Tartsatok három bloggerünkkel, és nyerjétek meg a Pagony Kiadó által felajánlott példányt!
A szeretetet gondozni kell. Ápolni kell. Törődni kell vele. A szeretet néha olyan, mintha magától működne, mintha nem is kellene vele foglalkozni, máskor meg tudatos erőfeszítéseket kell tennünk annak érdekében, hogy működjön egy kapcsolat.
Szél Dávid, pszichológus
Shona Innes pszichológus könyvei segítenek a gyerekeknek megbirkózni az élet olyan kérdéseivel, amelyek néha még felnőttként is nehezen emészthetők. Agócs Írisz pedig csodálatosan érzékeny rajzokat készít hozzájuk – ez az Ölelj meg! sorozat.
Azt hiszem, hogy bátran kijelenthetem, hogy az Ölelj meg! sorozat az egyik legnagyobb kedvencemmé vált. Már a sokadik kötetnél járok és egyszerűen nem tudom megunni. Zseniális a koncepció és bár még nincs kinek felolvasni ezeket a meséket, már most elkezdtem a kiadványokat összegyűjteni, mert úgy érzem, hogy igazi, hiánypótló sorozat, mely nem hiányozhat egy család polcáról sem.
A szeretet a lélek legtisztább kifejeződése. Enélkül nem tudunk élni, az egyik legfontosabb emberi igényünk, hogy szeressünk és szeretve legyünk. A nehezen megfogható dolgokról, gondolatokról, érzésekről mindig nehéz beszélni, hiszen a legkisebbek még nem rendelkeznek olyan szókinccsel és tudással, hogy ezeket a dolgokat megértsék. Shona Innes ebben a könyvében is a kommunikáció és az őszinteség fontosságára helyezi a hangsúlyt.
A könyv alapját a fa hasonlót képezi, vagyis az, hogy a szeretet pontosan olyan, mint egy fa. Ha körbenézünk a világban, láthatjuk, hogy rengeteg fa létezik. A szeretet is sokféle lehet, szerethetünk tárgyakat, embereket, de akár az időjárást is. Ha felmászunk egy fára, akkor a magasban találjuk magunkat és úgy érezzük, hogy az egész világot képesek vagyunk meghódítani. Így érezzük magunkat akkor is, ha tudjuk, hogy fontosak vagyunk másoknak. Legyőzhetetlenek vagyunk, mert tudjuk, hogy szeretteink mellettünk álnak mindenben. Fontos kiemelni, hogy nem lehet mindent és mindenkit szeretni, olykor megesik, hogy nem működik a kémia, vagy nem csúszik le a tökfőzelék. És ez így van jól, nem szabad erőltetni a dolgot. Az ember azt gondolná, hogy ez egy természetes, emberi dolog, magától is működik. De ez nincs így. Ahogy a fákat is, úgy ezt az érzést is ápolni kell. Csak akkor hoz gyümölcsöt, ha megfelelően gondozzák.Az az igazán különleges a szeretetben, hogy soha nem fogy el. Ez nem egy olyan dolog, amiből ha többet adunk valakinek, akkor egyszerűen elfogy és nem jut másnak. Egyszerre több embert, és tárgyat szerethetünk. Shona Innes ebben a meséjében azonban nem csak a szeretet, hanem a válás és a szeretet elmúlására is felhívja a figyelmet. Leírja, hogy olykor megtörténhet az, hogy két felnőtt megszűnik szeretni egymást, ez azonban nem változtat azon az érzésen, hogy mennyire szeretik gyermekeiket. Ahogy felnövünk, úgy változik az ízlésünk. Megtörténhet, hogy valamit imád az ember, aztán elveszik a varázsa és teljesen más dolgok iránt kezd el érdeklődni. Ezzel sincsen semmi baj, hiszen változunk. Olyankor odaadhatjuk régi tárgyainkat olyanoknak, akiknek ez örömet okoz, akik szeretni fogják azt.
Ahogy haladunk előre a könyvben, úgy találkozunk egyre több és több érzéssel és érzelemmel. Az olvasás közben a gyerekek szép lassan megértik, hogy mit jelent a szeretet, a válás és az érzelem elmúlása. A mesekönyv nagyon kedvesen magyarázza és mutatja be ezt az érzést a legkisebbek számára.
A mesét még szerethetőbbé teszik Agócs Írisz rajzai, akinek a munkássága óriási kedvenc lett számomra. Kedves rajzai még befogadhatóbbá teszik ezt a hasonlatot. A nehezen megfogható dolgokról mindig nehéz beszélni, ráadásul sokszor hajlamosak vagyunk arra, hogy az ilyen helyzetekben csak legyintsünk és ne foglalkozzunk a témával arra hivatkozva, hogy úgysem érti meg a gyerkőc, hogy miről van szó, hiszen a különböző kapcsolati formák, az emberek viselkedése még nekünk felnőttek számára is sokszor kihívást jelenthet. Azonban kiemelten fontos, hogy már ilyen fiatal korban megtanulják a gyerekek az odafigyelés, a kommunikáció fontosságát, hiszen ezen alapok segítségével tudnak majd később tartalmas kapcsolatokat kötni. Nem vagyok biztos abban, hogy ez az a típusú könyv, amit az ember csak úgy lekap a polcról, egy jó kis szombat esti közös bekuckózáshoz, de az biztos, hogy egy család polcáról sem hiányozhat. Ez a mesekönyv segíti a szülő-gyermek párbeszéd kialakulását, így könnyebben tudnak beszélni a felmerülő témákról. Shona Innes mesekönyve tökéletes mankó a szülőnek, nem kell senkinek többet azon aggódnia, hogyan beszéljen gyermekével ezekről a nehezen megfogható témákról.
A szeretet olyan, mint egy fa egy remek választás arra az esetre, ha a szülők szeretnék valahogy közérthetően és a gyermek szintjének megfelelően elmagyarázni, hogy mit is jelent maga az érzés. A hasonlat egyszerűen érthető és világos, igazi hiánypótló kötet a gyermekirodalomban, melynek segítségével egyszerűbben befogadhatóvá válnak a nehezen megfogható, absztrakt fogalmak is. A kedves rajzok és az egyszerű, ám de nagyszerű történet tökéletes elegyet alkotnak. Az egyik legjobb eszköz, amihez egy szülő nyúlhat, ha a szülő a szeretetről és annak fontosságáról szeretne beszélni gyermekével.
Értékelés: 5/4,5
Ha az értékelés után úgy érzed, hogy ennek a könyvnek helye van a polcodon, akkor ITT tudod megrendelni.
Nyereményjáték
Mostani nyereményjátékunkban Shona Innes további, megjelent kötetei után nyomozunk. Minden állomáson találtok egy-egy borítórészletet, a ti dolgotok pedig, hogy felismerjétek és a könyv címét beírjátok a rafflecopter-doboz megfelelő helyére!
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
KÉP
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése