2024. december 20., péntek

Tea Orsi: Sárkánylegendák + Nyereményjáték


Szisztok!

Vajon hogyan képzelték el a különféle népek és kultúrák a sárkányokat a történelem folyamán? Félelmetes szörnyetegeknek, vagy éppen varázserejű, segítő szándékú lényeknek? A Móra Könyvkiadó újdonsága ezekre a kérdésekre keresi a választ egy csodaszép kötet formájában. Ismerjétek meg ti is Tea Orsi Sárkánylegendák című gyűjteményét, melyet Láng Anna gyönyörűséges illusztrációi díszítenek. Tartsatok velünk a nyereményjáték során, és nyerjétek meg a Kiadó által felajánlott példányt!

Sárkányokról szóló történetek szinte minden nép mitológiájában szerepelnek. Ezek a lenyűgöző lények istenek bölcs társai, a természet védelmezői vagy épp hősök és lovagok ellenségeiként is megjelennek. A Sárkánylegendák tizenhat különböző ország leghíresebb tűzokádójának történetét mutatja be Észak-Európától kezdve Magyarországon át egészen Japánig bezárólag.

A kötetet Láng Anna különleges illusztráció teszik igazán élvezetes olvasmánnyá kicsik és nagyobbak számára egyaránt.





Sok olyan nép van a világon, amelynek mítoszaiban, mondáiban, meséiben egyaránt előfordul a sárkány. A sárkány nem kizárólag mitikus állat, valamiféle – több állat testrészeiből összegyúrt – többfejű, lángot lehelő félelmetes szörny. A sárkány – alakját, tulajdonságát tekintve – változatos formában jelentkezik, akár a hiedelemmondákat, akár a népmeséket, az utóbbin belül az egyes mesetípusokat vizsgáljuk. Mivel megjelenési formájában a sárkány „emberi” is lehet, emberi életmódot folytathat, helyesebb, ha a sárkányt is az általánosabb mitikus lény fogalmával jelöljük. A sárkány alakja a legkülönbözőbb népek felfogásában is a kígyóhoz állt a legközelebb. A legősibb sárkányalak mindenütt kígyó, de nem ez az egyetlen állat, amelynek alakjából, tulajdonságaiból a sárkányt megformálták. Az egyiptomi, indiai, kínai vallásokban kezdetben az isteneket különféle állatokkal jelképezték, aszerint, hogy az isten milyen testi vagy lelki tulajdonságát akarták hangsúlyozni. Ezek az állatok is hozzájárulhattak később a különböző állatok testrészeivel rendelkező sárkányhoz. Ebben az értékelésben most ezekről a fantasztikus lényekről lesz szó, Tea Orsi: Sárkánylegendák című könyvének bemutatásán keresztül.

Azt talán érdemes tudnotok, hogy minden kétséget kizáróan a sárkányok a kedvenc mitikus lényeim. Már kisgyerekként is azokat a meséket szerettem a legjobban, amikben megjelentek valamilyen formában a sárkányok (például a hétfejű sárkány a magyar népmesékben). Való igaz, hogy ezekben a történetekben a sárkány sokkal inkább egy olyan lény volt, akit minden áron le kellett győznie a hősnek, valamiért mégis ezek voltak azok a történetek, melyek a legtöbb izgalmat tartogatták számomra. Természetesen azóta már tudom, hogy ezek közül a mitikus lények közül sem gonosz mind egytől egyig. Pozitív példaként említhető a régi mesék közül Süsü, a sárkány is, akit bevallom valamiért sosem tudtam igazán megkedvelni (ezért utólagosan is elnézést kérek). Az elmúlt években pedig mind a könyvek, mind pedig a filmek terén abszolút az látszik, hogy a sárkányok a reneszánszukat élik. Sorra jelennek meg az ilyen jellegű, hatalmas sikerrel futó fantasy regények (pl.: Fourth Wing) és sorozatok (pl.: House of The Dragon).

Sárkány és sárkány között is óriási különbségek vannak természetesen, ezt mutatja be nagyon érzékletesen és szerteágazóan Tea Orsi: Sárkánylegendák című kötete. A könyvben 16 egymástól különböző kulturális hagyományokkal rendelkező nép hiedelemvilágához kötődően kerülnek bemutatásra ezek a csodálatos, ugyanakkor néha félelmetes lények. A Sárkánylegendák a különböző országok leghíresebb tűzokádóinak történetét mutatja be Észak-Európától kezdve Magyarországon át egészen Japánig bezárólag. Hatalmas élmény volt az olvasás és jó volt megtudni, hogy tulajdonképpen mennyire sokrétű is ez a téma. 

A különböző kultúrák különböző formában mutatják be és érzékelik a sárkányokat: van, ahol egy ádáz ellenség, van, ahol védelmező, illetve van, ahol egy istenséggel felérő entitás. A több különböző vetület és megközelítés bemutatása a könyv legnagyobb erőssége, melyet az illusztrációk tesznek igazán teljessé. Külön öröm, hogy Magyarország is bemutatásra kerül a kötetben.

Láng Anna talán a szívemhez legközelebb álló magyar illusztrátor, műveit ezer közül is felismerném, annyira egyedi és csodálatos munkát végez minden egyes alkalommal. Az ő neve tényleg garancia a minőségre, amihez nyúl, az tényleg arannyá változik. Szerintem ezzel a könyvvel is csodát művelt, tényleg öröm volt már csak végig lapozni is, a könyv és a szöveg végig remek egységet alkotott. Az biztos, hogy bérelt helye lesz a könyvespolcon ennek a kötetnek is.

Tea Orsi: Sárkánylegendák című könyvét összességében minden szempontból minőséginek és informatívnak gondolom, így véleményem szerint nem hiányozhat egy sárkányrajongó (életkortól függetlenül) könyvespolcáról sem. Az illusztráció is rendkívül magas szintet képvisel, ennek is köszönhetően egy nagyon szuper és értékes ajándék lehet a karácsonyfa alatt. Olvassátok, szeressétek!

Értékelés: 5/

Ha mindezek után úgy érzed, hogy ennek a könyvnek helye van a polcodon, akkor ITT tudod megrendelni. 
 

Nyereményjáték

Mostani nyereményjátékunkban a sárkányoké a főszerep! Minden állomáson találtok egy-egy borítórészletet, a ti feladatotok pedig, hogy a könyv címét beírjátok a rafflecopter-doboz megfelelő helyére! (Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)

BORÍTÓRÉSZLET

a Rafflecopter giveaway

Állomáslista

12.20. Csak olvass!
12.21. Veronika's Reader Feeder

0 megjegyzés:

Megjegyzés küldése