A Móra Könyvkiadó újdonságai és kiadványai közül ezúttal a történelmi témájú ifjúsági regények és történeti ismeretterjesztő kiadványok felé evezünk és kirándulást teszünk a 20. században. A Móra történelmi blogturné keretén belül négy bloggerünk mutatja be Menno Metselaar – Piet van Ledden: Ki volt Anne Frank?, Monica Porter: A budai vár Vagányai és Zágoni Balázs: A csillag és a százados című könyveit. Tartsatok velünk, s a turné végén megnyerhetitek A budai vár Vagányai című könyvet a kiadó felajánlásában.
1944 márciusáig Dávid és Péter életébe nem igazán szól bele a háború. De aztán jönnek a tavaszi rendeletek, és ezek hétről-hétre csökkentik a zsidó származású Dávid családjának mozgásterét, míg végül egy csillagos házba kell bezsúfolódniuk. Ennek számos hátránya mellett van egy előnye is: Dávid megismerheti Dobay gróf szókimondó, lobogó hajú lányát, Vilmát.
Már megszokhattátok az oldalamon, hogy egyenesen rajongok a történelmi regényekért, így rendszeresen kerülnek a kezembe ilyen típusú történetek. Tudom, nem egyszerű olvasmány, de én nagyon szeretem ezeket a könyveket. Valahogy bekattant nálam ez a téma és egyszerűen nem enged el, mindig is óriási hatással voltak rám ezek a történetek. Mérhetetlenül hálás vagyok azért, hogy nem kellett eddig és nagyon remélem, hogy soha nem is kell majd ilyen borzalmakat átélnem. A holokauszt témája már önmagában is megterhelő, de ha egy gyermek szemén keresztül élhetjük át a borzalmakat, akkor az még borzalmasabb élmény az olvasó számára. Nem ez volt az első regény, amit a témában olvastam, de a gyermeki szemszög miatt mélyebb hatással volt rám Zágoni Balázs regénye, mint azt előzetesen gondoltam.
A szerző neve már nem volt ismeretlen számomra, egy karácsonyi regényét olvastam még néhány éve. Annak a kötetnek kifejezetten szerettem a stílusát és elbeszélés módját, így biztos voltam benne, hogy A csillag és a százados című regény is tetszeni fog majd. Szerencsére nem kellett csalódnom, A csillag és a százados egy igazán remek ifjúsági regény, a II. világháborús Budapestről, a zsidók általános helyzetéről a fővárosban, de legfőképpen egy családról, akik egymásba kapaszkodva próbálták túlélni a borzalmakat. Egy történet bátorságról, és barátságról és tulajdonképpen annak a próbájáról. Megjelenik a könyvben az a morális kérdés is, hogy egy keresztény és egy zsidó fiú barátsága vajon kibírhatja-e a zsidóellenes időszak próbáját. Ha az ember barátjába lépten nyomon belekötnek, és őt is lenézik azért, mert zsidóval barátkozik, nem lenne-e egyszerűbb továbblépni és megszakítani minden kapcsolatot? Mi vezeti az embert oda, hogy feljelentse bujdosó szomszédait? Csupán a félelem, vagy egyszerűen a puszta rosszindulat? Akad olyan szereplő is a kötetben, akik bár aktívan soha nem támogatta a hitleri ideológiát, hallatásával ő is bűnrészességet vállalt. Bűnösök közt cinkos, aki néma...tartja a mondás, és ez minden olyan emberre igaz, aki némaságával tűrte a nácik ámokfutását. Ugyanakkor tegyük a szívünkre a kezünket. Mi vajon mit tettünk volna? Ha a túlélés a tét, kárhoztatja-e bárki is őket, mert inkább félrenéztek és csendben tűrtek? Morálisan persze elítélendő, ez nem vitás. De emberileg, vajon mi képesek lennénk szembeszállni egy diktátor akartával és eszméivel abban a tudatban, hogy bármikor belehalhatunk az ellenállásba? Vajon ki számít jó embernek? Lehet-e egyáltalán jó az, aki fülét farkát behúzva csupán a túlélésre koncentrál?
A csillag és a százados egy igazán fontos regény, a fiatalok sokat tanulhatnak belőle a zsidók helyzetéről és életéről. Nagyon tetszett, hogy nem szájbarágós, a történelmi elemek és az író által kreált család története tökéletes elegyet alkot. Dávid nagyszerű főszereplő, bár bevallom engem sokáig idegesített a karaktere. Sokszor nem értettem, hogy miért kér számon olyan dolgokat magában a felnőttektől, amelyek külső szemmel nézve is hülyeségnek tűnnek. Például miért gondolja azt, hogy az apukájának a bujkálása inkább szánalmas és miért várja állandóan a nagy hősi megnyilvánulásokat. De aztán szép lassan rájöttem arra, hogy azért, mert gyerek. És bár korán kellett felnőnie és korán kellett megtapasztalnia a világ szörnyűségeit, de mégiscsak egy kamasz volt, akinek a fejében keveredtek a kalandregények és nagypapájának hősies történetei a valósággal. Egy olyan fiú, aki éppen csak kilépett a gyermekkorból, aki imádta az indiános történeteket. A következményeket pedig még nem látta és nem értette. Teherként és igazságtalanságként élte meg azt, hogy költöznie kellett, hogy bujkálni kényszerültek. Hiszen ő csak a saját otthonát szerette volna és játszani akart a többiekkel. És talán pontosan ettől lesz olyan remek ez a kötet. Pontosan Dávid miatt lesz az egész olyan életszagú. Teljesen természetesen reagál a krízishelyzetre, az lett volna inkább a furcsa, ha máshogy viselkedik. Így a kezdeti idegenkedésemet gyorsan felváltotta a lelkesedés. Mert persze, ezer és egy olyan könyvet fel tudunk sorolni, ahol a felnőttekről olvashatunk, vagy arról, hogy ők miként éltek meg a holokauszt borzalmait, de viszonylag kevés olyan történet jut eszembe, ahol a gyermeki nézőpont érvényesül. Felnőttként is borzalmas volt, ez nem vitás. De vajon hogyan élhette meg egy gyermek, aki semmit, vagy csupán alig értett valamit a világból? Zágoni Balázs ifjúsági regénye pedig rendkívül jól reflektál erre a kérdésre.
A regény nagyszerű alapot biztosít arra, hogy gyermekeink megismerkedjenek a holokauszt témájával és segít abban, hogy a szülő párbeszédet kezdeményezzen vele a témáról. Természetesen itt nem a 7-8 évesekre gondolok, hanem sokkal inkább a 13-14 évesekre, akik a történelem órán már tanulhatnak a II. világháború borzalmairól és magáról a holokausztról is.
A regény rendkívül olvasmányos, könnyen és gyorsan lehet vele haladni. A könyv írása során szerző ugyan élt az írói szabadsággal, ugyanakkor a könyv eseményei valós alapokon nyugszik. A főbb szereplők ugyan a képzelet szüleményei, de Ocskay László százados, Szíbenliszt Nándor alezredes, doktor Dravida Kázmérné és Sándor Alajos valóságos személyek voltak. Ocskay László említése különösen kedves volt a szívemnek, hiszen Magyarországon körülbelül 2500 zsidót mentett meg a biztos haláltól. Bár igazi hős volt, a neki kijáró tiszteletet nem kapta meg életében. Nemesi származása és katonai múltja miatt menekülni kényszerült. 1946-ban az Amerikai Egyesült Államokba menekült. 1966-ban bekövetkezett haláláig elfeledve, szerény körülmények között élt, éjjeliőrként dolgozott Kingstonban, New York államban. Története Magyarországon évtizedekre feledésbe merült. Az 1990-es években az általa megmentettek kezdeményezték, hogy Ocskaynak állítsanak emléket. Emlékét a Városligetben emlékoszlop őrzi. Tevékenységéért 2002-ben megkapta az izraeli Jad Vasem intézet Világ Igaza kitüntetését. A regény mellékszereplőinek és több könyvbéli jelenetének megírásában a szerző a túlélők visszaemlékezéseire hagyatkozott.
A kötet rendkívül olvasmányos, és bár jól lehet haladni vele, azért az ember olvasás közben meg-megáll, hogy egy kicsit enyhítsen azon a feszültségen, amelyet átélünk. Bevallom nektek, én többször majdnem elsírtam magam, nagyon megrázó volt olvasni a holokausztról Dávid szemén keresztül.
Dávid rengeteget fejlődött a regény során, talán az igazi vízválasztó az a pont volt, mikor szemtől szembe került a nyilasokkal és megértette, hogy milyen hajszálon is függ az életük Ocskay munkaszolgálatában.
Nagyon tetszett, hogy a regény bár főleg Dávidra koncentrál, de nem felejtkezett meg legjobb barátjáról és annak családjáról sem. Péter egy igazán szerethető fiú, aki hibái és hiányosságai ellenére is jószándékkal viseltetett barátja iránt. Bár túl sokat nem tudott tenni értük, de nem fordult szembe velük. Érdekes volt látni a szüleit, édesanyját és apukáját, illetve a hozzáállásukat. Míg az anyukája mindent megtett azért, hogy segítse Dávidot és családját, addig az apukája igyekezett távolt maradni az egésztől, mert egy minisztériumban dolgozott. Az ő karaktere kissé antipatikus volt, de igazából nem azért, mert nem segített, hiszen az olvasó talán még meg is érti, hogy miért nem merte őket bújtatni. Féltette a családját és az egzisztenciáját. A végén azonban, a németek kivonulása után engem taszított a viselkedése. Pedig csupán említés szintjén került szóba, valahogy mégis nagyon tudtam őt utálni érte.
Összességében csak ajánlani tudom mindenkinek Zágoni Balázs történelmi ifjúsági regényét. A gyermeki nézőpont igazán érdekes és izgalmas, számomra teljesen újszerű volt, nem olvastam még ilyen típusú történetet. Ha szeretitek a hasonló történeteket, mindenképpen adjatok egy esélyt a kötetnek. Olvassátok, szeressétek!
Értékelés: 5/4,75
Ha az értékelés után úgy érzed, hogy ennek a könyvnek helye van a polcodon, akkor ITT tudod megrendelni.
Nyereményjáték
A történelmi turné kapcsán egy kis történelmi kvízre invitálunk benneteket. Minden állomáson találtok egy rövid kérdést a 20. század magyar- és világtörténelméből, melyek természetesen kapcsolódnak a turnéban részt vevő könyvekhez is. A feladatotok, hogy a helyes választ beírjátok a Rafflecopter megfelelő sorába.
Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.
KÉRDÉS
Milyen színű csillagot kellett viselniük a zsidóknak a II. világháború idején?
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése